Στο γήπεδο των Αρμένων πραγματοποιήθηκε η συνάντηση Ε.Π.Σ.Ρ. – σωματείων, αλλά η συμμετοχή των ομάδων ήταν μικρή. Επί τάπητος τέθηκαν αρκετά ζητήματα που αφορούν το αγωνιστικό σκέλος της νέας σεζόν και όχι μόνο.
Το «παρών» έδωσαν εκπρόσωποι από Ο.Φ. Αρμένων, Αστέρα Ρεθύμνου, Ρεθυμνιακό, Άρη, Τάλω Μελιδονίου, Ασή Γωνιά, Λιβάδια, Αστέρα Περάματος, Ψηλορείτη, Φοίνικα Σελλίων και Απόλλωνα.
Η διοργανώτρια αρχή σε ανακοίνωσή της ευχαρίστησε τα σωματεία που παρευρέθησαν και παράλληλα γνωστοποίησε τα θέματα που συζητήθηκαν:
«Το Δ.Σ. της Ε.Π.Σ.Ρ. αισθάνεται την υποχρέωση να ευχαριστήσει για την παρουσία τους όλα τα σωματεία που παρευρέθηκαν στην συνάντηση. Ιδιαιτέρως ευχαριστεί το σωματείο ΟΦ. ΑΡΜΕΝΩΝ καθώς και τον Πρόεδρο του κ. Γεώργιο Δρουδάκη για την άψογη φιλοξενία του και για τη χορηγία των Φύλλων Αγώνων.
Επίσης ευχαριστεί για την παρουσία του τον εκπρόσωπο του ΠΑΓΚΡΗΤΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΧΑΝΙΩΝ «Ο Παγκρήτιος» Γιώργο Μανωλακάκη.
Συζητήθηκαν σοβαρά θέματα που ταλανίζουν τον Αθλητισμό καθώς και οι προτάσεις που είχαν καταθέσει τα σωματεία.
Τα θέματα είχαν ως εξής:
- Έγινε πρώτα το καλωσόρισμα από τον Πρόεδρο και κατόπιν ενημέρωση για την Έκτακτη Γ.Σ. της Ε.Π.Ο. που έγινε στις 19-7-2021.
- Συζητήθηκε το θέμα των ηλικιών των ποδοσφαιριστών για τη Νέα ποδ/κη περίοδο (2021-2022).
- Συζητήθηκαν οι προτάσεις των σωματείων και αναλύθηκαν διεξοδικά.
- Η Κλήρωση Κυπέλλου & πρωταθλημάτων Α΄ Β΄ Κατηγορίας τοπικού ποδοσφαιρικής περιόδου 2021 – 2022 προτάθηκε για την Κυριακή 22 Αυγούστου (Διαδικτυακά με live streaming).
- Η έναρξη Κυπέλλου προτάθηκε για το Σαββατοκύριακο 4 & 5 Σεπτεμβρίου 2021.
- Η έναρξη των πρωταθλημάτων Α΄ Κατηγορίας προτάθηκε για το Σαββατοκύριακο 11 – 12 Σεπτεμβρίου 2021 και Β΄ Κατηγορίας για το Σαββατοκύριακο 25 – 26 Σεπτεμβρίου 2021.
- Το Ταμείο Αρωγής (το οποίο είναι υποχρεωτικό) θα καταβάλλεται με την Δήλωση συμμετοχής των ομάδων.
- Επιπλέον επισημάνθηκε ξανά η υποχρέωση όλων των σωματείων για την πρόσληψη διπλωματούχου προπονητή και στις Ακαδημίες.
Οι ημερομηνίες που προτάθηκαν δεν είναι οριστικές το Δ.Σ. της Ε.Π.Σ.Ρ. στο προσεχές Συμβούλιο θα αποφασίσει και θα σας γίνει ενημέρωση με νεότερο Δελτίο Τύπου».
Συγχαρητήρια σε Γιώργο Δασκαλομαρκάκη
Η ρεθεμνιώτικη Ένωση εξέδωσε συγχαρητήρια ανακοίνωση για την προαγωγή του Γιώργου Δασκαλομαρκάκη στους νέους πίνακες της Κ.Ε.Δ. για την Super League 2.
«Το Δ.Σ. της Ε.Π.Σ.Ρ συγχαίρει το Διαιτητή κ. Γεώργιο Δασκαλομαρκάκη για την προαγωγή του στους Νέους πίνακες της Κ.Ε.Δ. για τη SUPER LEAGUE 2 και του εύχεται να είναι γερός και δυνατός και να διεκδικήσει μια θέση και στην SUPER LEAGUE 1».