Από τον Κάστελο Ρεθύμνου θα βρεθεί στο Αμβούργο της Γερμανίας για να συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης φωτογραφίας «Travel and Discover», το Art Villa Kastellos και η Εύη Τσάνα.
Την έκθεση διοργανώνει το Μουσείο Cap San Diego σε συνεργασία με την ομάδα καλλιτεχνών Port Art και σχεδιάστηκε για να τιμήσει την 60ή επέτειο της αλλαγής του Cap San Diego από εμπορικό πλοίο σε μουσείο, ένα από τα σημαντικότερα πλοία – μουσείο στον κόσμο.
Η Εύη Τσάνα θα συμμετέχει με τα έργα της «Κόρες», τα οποία συνοδεύει με το εξής κείμενο:
«Ταξιδεύω.
Χρόνια τώρα, πορεία σταθερή.
Μια γεωγραφία καλά σχηματισμένη από απόψεις, πεποιθήσεις, ιδεολογίες, ρόλους, στερεότυπα, επικρίσεις, κατατάξεις και δόγματα, σχηματίζει τον Κόσμο.
Στον χάρτη αυτόν ταξίδεψα το θηλυκό όχημά μου, προσπαθώντας να κατανοήσω εμένα, τους άλλους και τον χάρτη, και μέσα από τις επιλογές μου αναπαράχθηκαν ξανά κομμάτια του και απορρίφθηκαν άλλα…
– Ποια είμαι εγώ που επιλέγω;……
Είμαι Γυναίκα.
Είμαι Σύντροφος.
Είμαι Μάνα.
Μα πριν από αυτά, πολύ πριν, ήμουν Κόρη.
Ίσως η πιο λευκή, αυθεντική, αχαρτογράφητη περίοδος του ταξιδιού…».
Η έκθεση θα διαρκέσει από 14 έως 31 Οκτωβρίου.