Επίκειται ο εορτασμός του επίσημου ελληνικού κράτους της 25ης Μαρτίου 1821, ως ημερομηνία που έγινε η έναρξη της ελληνικής επανάστασης, όπου ο Παλαιών Πατρών Γερμανός όρκισε τους επαναστάτες και ευλόγησε τα όπλα τους. Όμως αγαπητοί μου αναγνώστες την 25η Μαρτίου του 1821 δεν έγινε τίποτα αξιόλογο γεγονός και οι ηγέτες μαζί με τον Παλαιών Πατρών Γερμανό έβγαλαν μια προκήρυξη που έλεγαν μεταξύ άλλων «ως πεφοβισμένοι πολίτες καταφεύγομεν εις τα όρη», φοβούμενοι τα αντίποινα των Τούρκων για τη δολοφονία των εκπροσώπων τους που πήγαιναν στην Τριπολιτσά για να συμβουλευτούν τον πασά υπό την υποψία ότι ετοιμάζεται από τους ραγιάδες επανάσταση.
Οι άλλοι πρόκριτοι πήγαν στα όρη, ο δε Παλαιών Πατρών Γερμανός γύριζε στα χωριά του Αιγίου, προσπαθώντας να βρει πλωτό μέσο για να τον πάει στην Ιταλία.
Και από αυτά τα χωριά αργότερα τον μάζεψε ο Λόντος ο μόνος από τους πρόκριτους που στάθηκε στο πλευρό των αγωνιζομένων και τον μετέφερε στην Πάτρα, όπου και μάζεψε τους επαναστάτες και τους όρκισε σε μια πλατεία, κατόπιν εορτής βέβαια.
Η αλήθεια για την έναρξη της επανάστασης βρίσκεται στην Καλαμάτα, όπου στις 23 Μαρτίου του 1821 απελευθερώθηκαν από τον Κολοκοτρώνη, τον Παπαφλέσσα, τον Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη και τους άλλους Μανιάτες.
Και πρέπει εδώ να πούμε ότι ο λαός είχε ξεσηκωθεί πριν και πήρε φάλαγγα τους Τούρκους.
Και ο Κολοκοτρώνης αιφνιδιασθείς μπήκε μεταμφιεσμένος στην Καλαμάτα για να μάθει τι γίνεται και κινδύνεψε μάλιστα να τον σκοτώσουν οι πολίτες που δεν τον αναγνώρισαν.
Έτσι λοιπόν στις 23 Μαρτίου 1821 η Καλαμάτα από τον λαό και τους οπλαρχηγούς που αναφέραμε με αρχηγό τον Γέρο του Μοριά απελευθερώνουν την Καλαμάτα. Και μετά στέλνουν επίσημο έγγραφο στην Ευρώπη για να αναγγείλουν το γεγονός και σχετικό ψήφισμα αναγνώρισης του ελεύθερου κράτους.
Ας είναι. Μετά από πολλά χρόνια το 1890 περίπου το ελληνικό κράτος ψηφίζει την 25η Μαρτίου ως Εθνική Εορτή για την απελευθέρωση.
Ένα ιστορικό ψέμα, όπως πολλά άλλα που η άρχουσα τάξη για τους δικούς της λόγους καθιέρωσε ως εθνικές γιορτές και παράτες…