Προ μηνός, παρακολουθήσαμε την ομιλία του διευθύνοντος συμβούλου της Εθνικής Τράπεζας Αλέξανδρου Τουρκολιά στα Χανιά, ο οποίος έκανε ειδική αναφορά στην οικονομία της Κρήτης και δήλωσε ευθαρσώς τα ακόλουθα: «Η Κρήτη αποτελεί το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια στο ότι, μια ολοκληρωμένη και πολύπλευρη εκμετάλλευση συγκριτικών πλεονεκτημάτων είναι εφικτή και αυτοτροφοδοτούμενη. Η Κρήτη συνεισφέρει το 25% των συνολικών αφίξεων Τουριστών στη χώρα, το 8% των εξαγωγών προϊόντων, το 5% του ΑΕΠ και το 6% της απασχόλησης στο σύνολο της οικονομίας», και συμπλήρωσε ότι: «…αυτή η περιφέρεια είναι περίτρανη απόδειξη ότι η χώρα μας μπορεί να είναι και ποιοτική και ανταγωνιστική και με ισχυρότατη εξωστρέφεια».
Διαβάσαμε επίσης για τα ψίχουλα που μας δίνει ως «ανταποδοτικά οφέλη», για όλα τα παραπάνω η «μητέρα Πατρίδα», που είναι τα ακόλουθα: Η Κρήτη παίρνει μόλις το 2,5% των κονδυλίων, αντί του 5% με το οποίο συμβάλλει στο εθνικό ΑΕΠ. Δεν υπήρχε μέχρι προ εβδομάδος καμία πρόβλεψη για το ΒΟΑΚ και δεν προβλεπόταν καμία σοβαρή υποδομή τα επόμενα χρόνια στο νησί, ενώ μόνο ως ιδέα, προβαλλόταν το αεροδρόμιο Καστελίου, στο Ηράκλειο.
Διαβάσαμε και τη μελέτη για την προετοιμασία του ΕΠΠΕΡΑΑ της επόμενης πενταετίας, που μοιράζει κονδύλια της τάξεως των 4,5 δισ. ευρώ σε όλη τη Χώρα. Από αυτά, η Κρήτη παίρνει κυριολεκτικά κάτι ψιλά, για το αεροδρόμιο Χανίων και το δρόμο της Μεσαράς, στο Ηράκλειο. Είδαμε και τη νέα ΚΑΠ, με την οποία ο προηγούμενος υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης του ΠΑΣΟΚ κύριος Τσαφτάρης, αποδέχτηκε να μειωθούν κατά 70% οι επιδοτήσεις στο ελαιόλαδο και την κτηνοτροφία της Κρήτης και να μεταφερθούν τα οφέλη, στους γεωργούς και τις πεδιάδες της Θεσσαλίας και της Μακεδονίας. Και αγανακτήσαμε με την επίσκεψη του υπουργού Ανάπτυξης του ΠΑΣΟΚ στην Κυβέρνηση κ. Χρυσοχοΐδη, στο νησί μας την περασμένη εβδομάδα. Ο οποίος, στην προσπάθεια του να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, αλλά και να προλάβει τις ενέργειες του διορισμένου από τη Νέα Δημοκρατία Περιφερειάρχη κ. Δικτάκη για το ΒΟΑΚ, έδωσε υποσχέσεις που γνωρίζει πολύ καλά ότι θα κληθούν να υλοποιήσουν άλλοι και όχι αυτός, ούτε το κόμμα του, ούτε και η Κυβέρνηση που υπηρετεί. Και δεν ξέρουμε γιατί, μας ήρθε στο μυαλό το θυμοσοφικό: «δύο άνθρωποι μαλώνανε, σε ξένο αχυρώνα», ή όπως αλλιώς πρέπει να διατυπώνεται η σχετική παροιμία. Υποψιαζόμαστε δε ότι ο κ. Χρυσοχοΐδης, εξαγγέλλοντας έργα που θα ξεκινήσουν το 2018 στην καλύτερη περίπτωση, απλώς προσπάθησε να προκαταλάβει αποφάσεις επομένων ετών και επειδή εκλογές έρχονται, «να κάνει εντύπωση». Ενώ, στη γωνία περιμένουν οι «εθνικοί εργολάβοι», οι οποίοι υλοποιούν σήμερα τους σύγχρονους αυτοκινητόδρομους που αποκτά όλη η υπόλοιπη Χώρα. Και ο ΒΟΑΚ θα τους δώσει δουλειά να κάνουν, όταν ολοκληρώσουν τα σημερινά τους έργα.
Αναρωτηθήκαμε για μία ακόμη φορά που ήταν οι βουλευτές του Νησιού, ανεξάρτητα με το κόμμα που ανήκουν, όταν αποφασιζόταν όλα τα παραπάνω και τι έχουν να πουν στους ελαιοπαραγωγούς και τους κτηνοτρόφους μας. Διότι για αυτούς, θα μηδενιστούν σχεδόν οι αγροτικές αποζημιώσεις που λαμβάνουν. Ή τι έχουν να πουν στις χήρες και τα ορφανά που δημιουργούνται συχνότατα πια, από τα δυστυχήματα που γίνονται στο ΒΟΑΚ. Εκτός και αν θεωρούν ότι λύση είναι η πρόσφατη τοποθέτηση καμερών σε όλο το μήκος του, με όριο τα 60 χιλιόμετρα, που είναι αδύνατο να τηρηθούν από τους οδηγούς. Και το μόνο αποτέλεσμα που έχουν, είναι να «αρμέγονται» για άλλη μια φορά μέσω των προστίμων όσοι τον χρησιμοποιούν και επιζούν από τα ατυχήματα που συμβαίνουν σε αυτόν.
Παράλληλα η κυβέρνηση, στην προσπάθεια εφαρμογής του δόγματος «διαίρει και βασίλευε», με την εσωτερική διαβούλευση που κάνει με την Ευρώπη για το νέο ΕΣΠΑ, φροντίζει να ευνοήσει το δίπολο «Χανιά-Ηράκλειο», έναντι των υπολοίπων δύο νομών της Κρήτης. Όπως κάνει και με τα ψίχουλα που μοιράζει στους νομούς αυτούς από το ΕΠΕΡΑΑ, αφήνοντας τελείως απέξω τους άλλους δύο. Έτσι θεωρεί πως θα «σπάσει» οποιαδήποτε προσπάθεια ενιαίων διεκδικήσεων για τα αυτονόητα, που πρέπει να γίνουν άμεσα σε όλο το νησί μας.
Τι θα κάνουμε εμείς λοιπόν; Θα παρασυρθούμε στην εσωτερική διαμάχη που μας υπαγορεύεται ή θα εφαρμόσουμε για άλλη μια φορά το Συγκρητισμό. Για όσους δεν το γνωρίζουν, η λέξη Συγκρητισμός αναφέρεται από τον Πλούταρχο και λέγεται ότι αποδίδεται στην ένωση όλων των Κρητών, παρά τις διαφορές τους, μπροστά σε ένα κίνδυνο. Και ο κίνδυνος, που δεν είναι ένας αλλά πολλοί και σε διάφορα μέτωπα και ζητήματα, είναι εμφανής και χειροπιαστός σήμερα. Πρέπει λοιπόν να ξεχάσουμε τις παρατάξεις, τα κόμματα και τις εσωτερικές διαμάχες που μας υπαγορεύονται και να κάτσουμε όλοι γύρω από ένα τραπέζι. Για να ενώσουμε όλοι μαζί τα θέλω, τις ιδέες και τα πλάνα μας. Έτσι θα προκύψει ένα ολοκληρωμένο σχέδιο ανάπτυξης του Νησιού και του τόπου στον οποίο ζούμε. Ένα σχέδιο που μπορούμε και πρέπει να επιβάλλουμε για εφαρμογή, στις αγνώμονες για τον τόπο μας κυβερνήσεις της Χώρας και στο άβουλο και ανίκανο να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του Κρητικού Λαού πολιτικό σύστημα, περιλαμβανομένων των Κρητών βουλευτών. Για να εξακολουθήσουμε να προσφέρουμε στην Ελλάδα, με τη δημιουργικότητα και την εξωστρέφεια που μας διακρίνει ως Κρητικούς, αλλά και για να παίρνουμε πίσω αυτά που δικαιούμαστε, λόγω της προσφοράς μας.