Την συμπαράστασή του προς το Λύκειο Ελληνίδων Αμμοχώστου στον αγώνα του για την υπεράσπιση της Αμμοχώστου, εκφράζει το Λύκειο Ελληνίδων Ρεθύμνης, καταδικάζοντας την προκλητικότητα των Τούρκων. Σε επιστολή που απέστειλε προς το Λύκειο των Ελληνίδων Αμμοχώστου, αναφέρει:
«Αγαπητές μας φίλες
Λάβαμε το e-mail σας και ανταποκρινόμαστε άμεσα στην έκκλησή σας διαμαρτυρίας για την καταδικαστέα και προκλητικότατη, για πολλοστή φορά, συμπεριφορά των Τούρκων απέναντι στο πολύπαθο νησί της Κύπρου και συγκεκριμένα προς την τόσο αδικοχαμένη πόλη, την Αμμόχωστο.
Όλη η ανθρωπότης θα έπρεπε να υπερασπίζει τα δικαιώματα και αυτής της πόλης που με διαρκείς παραβιάσεις ειρηνευτικών διαπραγματεύσεων κατελήφθη από τους Τούρκους. Ο εποικισμός αυτής της περίκλειστης πόλης είναι πραγματικά εγκληματική ενέργεια.
Θεωρούμε ότι κάθε διαμαρτυρία είναι πολύτιμη και αναγκαία και θα πρέπει να προβάλλεται με κάθε δυνατό μέσον.
Η κατάφωρη αδικία που υφίστασθε ως λαός 50 χρόνια τώρα και που μας αφορά άμεσα σαν Έλληνες, είναι απαράδεκτη! Η δε δήθεν ανημποριά των μεγάλων διεθνών οργανισμών να επιβάλουν τις αποφάσεις τους πέντε δεκαετίες τώρα, είναι όχι μόνο απαράδεκτη αλλά και ανάρμοστη για τέτοιου βελινεκούς οργανισμούς. Το Διεθνές Δίκαιο καταστρατηγείται και το μόνο που γίνεται είναι προτάσεις που ευνοούν σαφέστατα την Τουρκία η οποία ανέκαθεν, καταπατεί με αναίδεια όλα όσα ο Δυτικός πολιτισμός θεωρεί πως πρέπει να ισχύουν για να είναι όχι μόνο λειτουργικός αλλά και υπερήφανος.
Σαν Ελληνίδες, Κρητικές και Ρεθεμνιώτισσες, ως Λυκειάδες, θέλομε να σας εκφράσομε την απόλυτη συμπαράστασή μας στον αγώνα σας για την Αμμόχωστο και την Κύπρο μας που πιστεύομε ακράδαντα ότι αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μας ως Έθνους και ως Χώρας.
Καλή δύναμη στον Αγώνα σας και ο Θεός μαζί σας!».