Συνεχίζεται η συζήτηση για τις συνέπειες του Brexit στην Ενωμένη Ευρώπη, στην Ελλάδα και τις ΗΠΑ, καθώς και οι σκέψεις για αντιμετώπιση από κάθε πλευρά των συνεπειών της απόφασης του Βρετανικού δημοψηφίσματος. Οι ΗΠΑ φαίνεται πως αναβαθμίζει τον ρόλο του ΝΑΤΟ στην Ευρώπη και την ευρύτερη περιοχή ως αντίβαρο της βρετανικής αποχώρησης από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Η Ελλάδα εκτός από τις γνωστές επιπτώσεις του Brexit στον Τουρισμό και τους Έλληνες που κατοικούν και αναπτύσσουν τα συμφέροντά τους στη Μ. Βρετανία, υπάρχει και ο προσανατολισμός των ΗΠΑ στη συμμετοχή του ΝΑΤΟ στενότερα με την Ευρωπαϊκή Ένωση για θέματα που ξεπερνούν την αμυντική συμμαχία και άπτονται στενότερων συμφερόντων. Ζητήματα που θα είναι αντίβαρο στη Βρετανική αποχώρηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Αυτή τη διαφοροποίηση που φρόντισε να κάνει γνωστή η κυβέρνηση των ΗΠΑ, φυσικά καθάπτεται άμεσα με τη χώρα μας ως μέλος του ΝΑΤΟ και της ύπαρξης της βάσης της Σούδας που καθάπτεται με την άμυνα των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ στη Μεσόγειο τη Μέση Ανατολή και ευρύτερα.
Έτσι θα ‘χουμε όλες εκείνες τις επιδράσεις που επιφυλάσσουν οι ΗΠΑ στο ΝΑΤΟ ως αντίβαρο στην Ενωμένη Ευρώπη και τον κόσμο, οι οποίες έχουν να κάνουν και με τη χώρα μας ως στρατηγικό σημείο.
Καλά τώρα ποιος μπορεί σήμερα να αντιταχθεί στις ενέργειες των ΗΠΑ και τις απαιτήσεις στην περιοχή κανένας.
Δεν επιχειρεί η ταπεινή μου γραφίδα να ακουμπήσει τέτοια θέματα στρατηγικής σημασίας, αλλά απλά είναι απόηχος δημοσιευμάτων υπεύθυνων παραγόντων στη χώρα μας μέσω του Τύπου.
Και βέβαια όπως καταλαβαίνετε στη νατοϊκή προοπτική εμπλέκεται στην ευρύτερη περιοχή και η μαρτυρική Κύπρος και η Τουρκία του κ. Ερντογάν, ο οποίος ζητώντας συγγνώμη από τη Ρωσία για την κατάρριψη των αεροπλάνων της και τη δολοφόνου του αεροπόρου της και μετά την αποδοχή της συγγνώμης από τον κ. Πούτιν, θα προσπαθήσει να συντηρήσει τη γνωστή πολιτική της των παραβιάσεων του εναέριου και θαλάσσιου χώρου της πατρίδος μας. Η αντοχή μας και η λύση του Κυπριακού θα είναι φυσικά πάγια θέση των Ελληνικών Κυβερνήσεων.