Παρά την πολιτική κατάσταση που έχει ανεβάσει στα ύψη την αντιπαράθεση μεταξύ κυβέρνησης και αντιπολίτευσης, παρά τις διαδοχικές, αποτυχημένες μέχρι χθες ψηφοφορίες για την ανάδειξη του νέου Προέδρου της Δημοκρατίας, παρά τις αληθινές ή τεχνητές προσπάθειες εξαγοράς βουλευτών και τέλος, παρά το βόρβορο στον οποίο φαίνεται να οδηγείται για μια ακόμη φορά η πολιτική ζωή του τόπου, δεν πρέπει να ξεχνούμε και την άλλη, την ευχάριστη διάσταση της ζωής.
Αφού η Πόλη μας, παρά την κρίση, εξακολουθεί να λειτουργεί και να διασκεδάζει με τις παρέες της. Που συναντώνται τακτικά και δίνουν την ευκαιρία σε όσους συμμετέχουν, να εκτονώνονται και να περνούν καλά «ρεφενέ», κόντρα στα οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όλοι μας. Και μας χαροποιεί το ότι υπάρχουν ακόμη και σήμερα πολλές παρέες που συναντώνται σε σταθερή βάση, για να εξασκήσουν την τέχνη τους στα διάφορα λαϊκά όργανα, τις λύρες, τα μπουλγαρί και τα λαγούτα, προς τέρψιν των παρευρισκομένων αλλά και των ίδιων των ευκαιριακών οργανοπαιχτών.
Την περασμένη εβδομάδα για παράδειγμα, βρεθήκαμε σε ένα χώρο κοντά στο Παλαιοντολογικό Μουσείο, όπου συναντάται κάθε Πέμπτη μια ομάδα, γνωστή με το όνομα «Ρεθεμνιώτικη Παρέα». Στους τοίχους του χώρου που γίνεται η συνάντηση, είδαμε φωτογραφίες με όλους τους γνωστούς οργανοπαίχτες του Νησιού. Είδαμε και φωτογραφίες όσων έχουν περάσει από εκεί, που ανήκουν σε όλες τις τάξεις του Ρεθύμνου, στον πρώτο και το δεύτερο βαθμό της τοπικής αυτοδιοίκησης, καθώς και στον κλήρο. Ακούσαμε και χαρήκαμε γνωστούς, αλλά και άγνωστους οργανοπαίχτες που διασκέδαζαν όλους τους παρευρισκόμενους με κοντυλιές, μαντινάδες και τραγούδια. Εμψυχωτής της παρέας είναι ο γνωστός γιατρός Μανώλης Παπυράκης, και οικοδεσπότης ο Μανώλης ο Κορνηλάκης. Και, εκείνο που μας έκανε μεγάλη εντύπωση, είναι το ομαδικό πνεύμα όλων, αφού κάθε ένας από τους παρευρισκόμενους συμβάλλει με τον δικό του τρόπο στην επιτυχία των «μουσικών βραδιών» που οργανώνουν. Είτε φέρνοντας «ένα τσικάλι φαΐ για όλους» από το σπίτι, είτε φροντίζοντας το κρασί και τα ποτήρια, είτε απλώνοντας τα πιάτα στα οποία θα σερβιριστούν τα εδέσματα, είτε τέλος, συμβάλλοντας στην καθαριότητα και την τάξη του χώρου.
Μας έκανε επίσης εντύπωση η θέση που είχε στην παρέα η νέα γενιά, αφού, στην αρχή κάθε «μουσικής βραδιάς» μαζεύονται αρκετοί νεαροί οργανοπαίχτες, που για μισή ωρίτσα, πριν αναλάβουν τα όργανα οι μεγαλύτεροι, δίνουν μια δική τους mini συναυλία.
Με όλα τα παραπάνω, μας ήρθε αυθόρμητα στο μυαλό το σχετικό τετράστιχο του Σαββόπουλου: «Μέχρι τα ουράνια σώματα, με πομπούς και με κεραίες, φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα, κι ιστορία οι παρέες». Και είναι σίγουρο πως η «Ρεθεμνιώτικη Παρέα» γράφει τη δική της ιστορία, αφού πρωτοστατεί και συμβάλλει σημαντικά στη διατήρηση της παράδοσης και στα δρώμενα της πόλης μας. Καλά Χριστούγεννα, να έχουμε όλοι μας.