Οκτώ σπουδαία ντοκιμαντέρ του 20ού Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, φέρνει στο Ρέθυμνο η Κινηματογραφική Λέσχη Ρεθύμνου σ’ ένα τριήμερο αφιέρωμα από 14 έως 16 Απριλίου.
Η πρώτη μέρα προβολών, ξεκινάει το Σάββατο (14 του μήνα) με δύο ταινίες που έχουν σχέση με την φύση και την θέληση του ανθρώπου, να μην ενδώσει στην τεχνολογία ή στην αναπηρία. Συγκεκριμένα θα προβληθούν τα ντοκιμαντέρ: «Εμπερά» και «Επιστροφή στην κορυφή».
Η προβολή των ταινιών θα γίνει στον κινηματογράφο «Απόλλων» (Μεσολογγίου 18, Παλιά πόλη), στις 6:00 μ.μ. ακριβώς.
Εισιτήρια
Γενική είσοδος 5 ευρώ, μέλη της ΚΙΝ.ΛΕ.Ρ., εκπαιδευτικοί, σπουδαστές, άνεργοι 3 ευρώ.
Πληροφορίες
Τηλέφωνο: 2831029846 και www.kinler.gr
«Εμπερά» του Ιάσονα Πιπίνη
Οι ιθαγενείς Εμπερά ζουν απομονωμένοι σε μια τροπική περιοχή στον ποταμό Τσάγρες στον Παναμά, μακριά από τον σύγχρονο τρόπο ζωής. Το ντοκιμαντέρ καταγράφει την καθημερινότητα της κοινότητάς τους. Ο θεραπευτής της φυλής δείχνει στην κάμερα τα φυτά που θεραπεύουν τις ασθένειές τους, ενώ οι γυναίκες παρουσιάζουν τους παραδοσιακούς τους χορούς.
Η συγκεκριμένη κοινότητα είναι φιλική και έχει επαφή με τους κατοίκους της πόλης, οι οποίοι μπορούν να την επισκεφθούν. Μάλιστα, εθελοντές από ΜΚΟ ανά διαστήματα πηγαίνουν τρόφιμα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης. Ωστόσο, στην κοινότητά τους δεν υπάρχει ούτε ηλεκτρικό ρεύμα, ούτε ηλεκτρονικοί υπολογιστές και φυσικά κινητά τηλέφωνα. Οι Εμπερά μέχρι πριν από 60 χρόνια ζούσαν στην περιφέρεια Νταριέν στα σύνορα με την Κολομβία και σταδιακά έφθασαν μέχρι το Εθνικό Πάρκο του ποταμού Τσάγρες.
Όπως διηγούνται στην κάμερα, οι ιθαγενείς Εμπερά, ασχολούνται με την αλιεία, την γεωργία, ενώ οι τεχνίτες φτιάχνουν παραδοσιακά πολύχρωμα σουβενίρ. Οι γυναίκες του χωριού παρουσιάζουν τους παραδοσιακούς τους χορούς, ενώ ο «μάγος» της κοινότητας, Ατσερόι, δείχνει στην κάμερα τα φυτά και τα βότανα που χρησιμοποιούν οι ιθαγενείς για να θεραπεύσουν διάφορα προβλήματα υγείας, καθώς όπως υποστηρίζει ο ίδιος, «η φύση έχει την λύση σχεδόν για όλα τα προβλήματα υγείας».
Διάρκεια της ταινίας: 20′.
«Επιστροφή στην κορυφή» του Στρατή Χατζηελενούδα
O Λεωνίδας, ένας 33χρονος νέος με παραπληγία και η παρέα του θέλουν να ανέβουν στην ψηλότερη κορυφή του Ολύμπου. Τελικά για ποιον θα είναι πιο δύσκολο; Για τον ίδιο, για τους φίλους του, που αποδέχτηκαν την πρόταση, ή για το κινηματογραφικό συνεργείο, που ανέλαβε να καταγράψει αυτή την παράτολμη ιδέα; Αυτό είναι το θέμα της 96λεπτης ταινίας του Στρατή Χατζηελενούδα.
Η προσπάθεια του Λεωνίδα έγινε το καλοκαίρι του 2016 και τότε ήταν που ο πρωταγωνιστής αυτού του εγχειρήματος, ένας ονειροπόλος νέος, έφτασε στην δεύτερη υψηλότερη κορυφή του Ολύμπου, το Σκολιό, στα 2912 μέτρα, κάτι που είναι τρομερό ακόμα και σαν σκέψη. Αυτό που πέτυχε είναι κάτι περισσότερο από ένα απλό επίτευγμα. Ήταν η δύναμη της θέλησης, η πίστη πως ο άνθρωπος μπορεί να ξεπεράσει τα δικά του όρια. Μάλιστα σε μια σκηνή της ταινίας, ο Λεωνίδας, που έπαθε το ατύχημα αυτό με την μοτοσικλέτα του το 2008, μονολογεί: «Αν ήμουν περιορισμένος μόνο στο σπίτι και στο αναπηρικό κάθισμα, θα με ξεχνούσαν και οι φίλοι μου ακόμα. Δεν έμεινα εκεί και βγήκα στην κοινωνία και στα ενδιαφέροντά μου. Από την πρώτη μέρα. Ζω και κάθε μέρα την ζω με τους δικούς μου. Αυτό που χρειάζεται ειδικά σήμερα η Ελλάδα και οι πολίτες είναι αλληλεγγύη και συμπαράσταση. Έτσι θα τα καταφέρουμε».