Αμφίπολη ή Εννέα οδοί (Πάλαι-Πόλη αρχαία της Μακεδονίας με άπαρτα κάστρα). Κοντά στον Στρυμόνα ποταμό και στο χωριό, Νεοχώρι τώρα.
Ήταν κόμβος συγκοινωνιών τότε, σημαντικότατος και γι’ αυτό οι αρχαίοι την ονόμαζαν «Εννέα οδοί».
Οι Αθηναίοι δύο φορές απέτυχαν να την κυριεύσουν. Το 466 επιτέλους την κατέλαβαν· Ασχέτως εάν αργότερα την εγκατέλειψαν, διότι ήθελαν όλη την Θράκη να υποτάξουν και απέτυχαν.
Τη μετονόμασαν σε Αμφίπολη μόνο το 437, όπου οριστικά την κυρίεψαν. Μετά από 13 χρόνια οι Αθηναίοι και οι Σπαρτιάτες έκαμαν μάχη μεταξύ τους, χύθηκε πολύ αίμα. Νίκησαν οι Σπαρτιάτες αλλά τραυματίσθηκε ο στρατηγός τους Βρασίδας και πέθανε. Ο δε Αθηναίων στρατηγός Κλέων, σκοτώθηκε εκεί στη μάχη. Στην συνέχεια την κατέλαβε ο Φίλιππος και αργότερα οι Ρωμαίοι. Κατά τη Βυζαντινή περίοδο ήκμασε έως τον δωδέκατο αιώνα, που άρχισε να παρακμάζει.
Ίσως τώρα στον περικαλλή τάφο βρεθούν οι δύο στρατηγοί που σκοτώθηκαν τότε στη φοβερή μάχη ο Βρασίδας και ο Κλέων, ειδάλλως η Ολυμπιάς.