Τη δική τους ξεχωριστή παράσταση ετοιμάζονται να παρουσιάσουν τα παιδιά της ΕΚΑΣΚ απ’ όλη την Κρήτη στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού. Αυτή την Κυριακή 16 Ιουνίου, οι καλύτεροι και οι καλύτερες μικροί-ες αθλητές-τριες του αθλήματος που θα επιλεχθούν από τους προπονητές της Ένωσης, ανάμεσα σ’ αυτούς και ο Ρεθεμνιώτης κόουτς Πέτρος Πολοπετράκης του Ρέθυμνο BC, έχουν καλέσει πάρα πολλά παιδιά που θα χωριστούν σε κατηγορίες (μίνι κορίτσια, μίνι αγόρια, παγκορασίδες, παμπαίδες).
Το All Star Game αποτελεί μια διοργάνωση της ΕΚΑΣΚ και περιλαμβάνει 4 ματς. Ανάμεσα στα παιδιά που αποτελούν επιλογές των προπονητών είναι και 16 Ρεθεμνιωτάκια από τα σωματεία Ρέθυμνο BC, Αρκάδι, Ακαδημία Ρεθύμνου και ΕΑΠ.
Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει στις 11:30 και θα ολοκληρωθεί περίπου στις 16.00.
Για το Ρέθυμνο, από τα μίνι κορίτσια έχουμε την Ιωάννα Γιαννακάκη με την Ευαγγελία Μυστράκη της ΕΑΠ, τη Χαρά Βαράκη, την Χρυσαλία Βεργίτση, την Διαμαντούλα Σταφυλάκη και την Καλλιόπη Βεργίτση του Αρκαδιού.
Από τα αγόρια έχουμε τους, Γιώργο Κωνσταντινίδη, Γιώργο Τσαχάκη (Ρέθυμνο BC), Σωτήρη Γκιουλέα (Ρέθυμνο BC) και Κ. Δερεδάκη (Ακαδημία Ρ.).
Από τις Παγκορασίδες τις, Μαρία Ζολώτα, Χρυσαλία Βεργιτσάκη, Ευαγγελία Μερλένογλου (ΟΚΑ Αρκάδι) και από τους Παμπαίδες τους, Φίλιππο Κωνσταντινίδη (Ρέθυμνο BC), Σωτήρη Γκιουλέα (Ρέθυμνο BC) και Μάριο Διγενή (Ακαδημία Ρεθ.)
Υπεύθυνος των ομάδων είναι ο προπονητής του Αναπτυξιακού Προγράμματος κ. Μιχάλης Πετράκης.
Το πρόγραμμα:
11.30: Δήμητρα – Αθηνά (All star – μίνι κορίτσια)
13.00: Κρόνος – Ερμής (All star – μίνι αγόρια)
14.30: Ήρα – Άρτεμις (All star – παγκορασίδων)
16.00: Ήφαιστος – Άρης (All star – παμπαίδων)»
Οι παίκτες-παίκτριες που θα απαρτίζουν τις ομάδες:
Μίνι κορίτσια 2006-2007
«Δήμητρα»
Ιωάννα Γιαννακάκη (ΕΑΠ), Χαρά Βαράκη (ΟΚΑ Αρκάδι), Χάρις Μαρκάκη (Εργοτέλης), Βασιλική Κουράκη (ΟΑΧ), Μαρία Μσχονησιώτη (ΟΦΗ), Ευαγγελία Μαρκάκη (ΟΑΣΗ), Κατερίνα Τσουγκράκη (ΟΑΧ), Μαριάννα Μπουζουνιεράκη (ΑΟΝΑ Ηρόδοτος), Θεολογία Σκεμπέι (ΟΑΧ 2000), Χρύσα Χαλεπάκη (Ανδρογέας), Χρυσαλία Βεργίτση (ΟΚΑ Αρκάδι), Αδαμίδη ΑΘηνά (ΟΑΧ), Δέσποινα Τζανετή (ΟΦΗ), Αγγελική Σφακιανάκη (Εργοτέλης), Φωτούλα Ξανθουδάκη (Κισσαμικός)
Προπονήτρια: Μαρία Δεδελετάκη
«Αθηνά»
Διαμαντούλα Σταφυλάκη (ΟΚΑ Αρκάδι), Εριέτα Χριστοδουλάκη (Εργοτέλης), Άννα θεοδοσούλη (Ανδρογέας), Αλεξάνδρα Σεκουλόσκα (ΟΑΣΗ), Ειρήνη Γαλανάκη (Ανδρογέας), Μυρωνία Ξανθάκη (Ηρόδοτος), Μαρία Κωνσταντουδάκη (ΟΑΧ), Ελευθερία Κουκουλάκη (Πεδιάδα), Αγγέλα Παπαγιαννάκη (ΟΑΧ 2000), Αθηνά Τσαγκαράκη (Ανδρογέας), Ευαγγελία Μυστράκη (ΕΑΠ), Ελένη Μηλιαρά (ΟΦΗ), Σοφία Καζάνη (ΟΦΗ), Γωγώ Σέκερη (Ηρόδοτος), Καλλιόπη Βεργίτση (ΟΚΑ Αρκάδι).
Προπονητής: Μιχάλης Πετράκης
Μίνι αγόρια 2006-2007
«Κρόνος»
Γιώργος Κωνσταντινίδης (Ρέθυμνο BC), Αλέξανδρος Αγιανόγλου (Ακρωτήρι), Νίκος Μουλιανιτάκης (ΑΟΑΝ), Ιωάννης Μαλίδης (Γιούχτας), Θεόδωρος Γενιτσαρίδης (Ηράκλειο), Αλέξανδρος Αγγελάκης (Ιεράπετρα), Ευτύχης Βολτιράκης (Κύδων), Γιώργος Σαραντουλάκης (Μεσσαρά), Λαοκράτης Βασιλάκης (ΟΦΗ), Μιχάλης Καλυπολίτης (Πλατανιάς), Αντώνης Καμπουράκης (ΟΑΧ), Γιώργος Σπυριδάκης (Σητειακός), Γιάννης Βολονάκης (ΟΣΦΧ), Στέλιος Ιωάννου (Δειλινό).
Προπονητής : Πέτρος Πολοπετράκης
«Ερμής»
Γιώργος Τσαχάκης (Ρέθυμνο BC), Κωνσταντίνος Δερεδάκης (Ακαδημία Ρεθ.), Φραντζέσκος Ταμπάκος (Ανδρογέας), Βενιαμίν Άμποση ΑΜΠΟΣΗ (Εργοτέλης), Ζαχαρίας Παπαδάκης (Ηρόδοτος), Γιάννης Κανετάκης (Ηράκλειο), Παναγιώτης Δημόπουλος (Κισσαμικός), Γιώργος Κοκοτσάκης (Κύδων), Γιώργος Κουγιουμτζής (Μεσσαρά), Αντώνης Ντατσιονάκης (ΟΑΣΗ), Κωνσταντίνος Παπαδάκης (ΟΦΗ), Αντώνης Παπαλιωνάκης (ΟΑΧ), Ματία Στέβοβιτς (Πεδιάδα), Αλέξανδρος Πετράκης (ΑΟΚ Χανιά).
Προπονητής: Διονύσης Μουλιανιτάκης
Παγκορασίδες (2004-2005)
«Ήρα»
Ευαγγελία Ζολώτα (ΟΚΑ Αρκάδι), Πελαγία Διβίνη (Ηρόδοτος), Ιωάννα Ανδριόλα (Ιεράπετρα), Έλενα Στεφανάκη (ΟΦΗ), Τόνια Σηφάκη (Ηρόδοτος), Φωτεινή Αλιφράγκη (ΟΦΗ), Βαρβάρα Σαβουϊδάκη (Εργοτέλης), Ιωάννα Πάκε (Ανδρογέας), Σταυρούλα Βάβαλη (Εργοτέλης), Μαριλένα Γιαπεντζάκη (Ηρόδοτος), Αναστασία Φωτάκη (Εργοτέλης), Χρυσαλία Βεργιτσάκη (ΟΚΑ Αρκάδι), Νάνση Καράλη (Ανδρογέας) .
Προπονητής: Μαρία Δεδελετάκη
Άρτεμις
Μαρία Ζολώτα (ΟΚΑ Αρκάδι), Δέσποινα Κοσμίδη (Ιεράπετρα), Εμανουέλα Γεωργιάδη (Ηρόδοτος), Μαριάννα Καραλάκη (Ιεράπετρα), Δέσποινα Μουρτζάκη (ΟΦΗ), Νίκη Βαρδάκη (Πεδιάδα), Ιωάννα Στεφανάκη (ΟΦΗ), Σοφία Γιαννουλάκη (Εργοτέλης), Ευαγγελία Μερλένογλου (ΟΚΑ Αρκάδι), Ελευθερία Διαμαντάκη (ΟΦΗ), Γιασεμή Ορφανού (Ηρόδοτος), Σοφία Λιαπάκη (Ιεράπετρα), Μαριάννα Παπαμαρκάκη (ΟΦΗ).
Προπονητής: Βασίλης Κομψέλης
Παμπαίδες (2004-2005)
«Ήφαιστος»
Ζαχαρίας Σαμωνάκης (ΑΣΑ Αναγέννηση), Φίλιππος Κωνσταντινίδης (Ρέθυμνο BC), Ηλίας Κοζύρης (ΑΟΑΝ), Γιώργος Μαλλίδης (Γιούχτας), Άγγελος Λαγουδάκης (Εργοτέλης), Παναγιώτης Μηλαθιανάκης (Ηράκλειο), Ντερ Κατσούρι (Ηρόδοτος), Γιώργος Καναβάκης (Ιεράπετρα), Γιάννης Μαστοράκης (Κύδων), Μάριος Καφάσης (ΟΑΣΗ), Γιώργος Παπαδοσπυριδάκης (ΟΦΗ), Άγγελος Λεβεντάκης (Πλατανιάς), Θεόφιλος Κοκκινίδης (Τηγανίτης), Γιώργος Τσουκάλης (Σητειακός), Γιάννης Γκαλιός (ΟΣΦΧ), Γιάννης Τζαμπατάκης (ΟΑΧ).
Προπονητές: Πέτρος Πολοπετράκης – Βασίλης Κομψέλης
«Άρης»
Σωτήρης Γκιουλέας (Ρέθυμνο BC), Μάριος Διγενής (Ακαδημία Ρεθ.) Παναγιώτης Ρομπολάκης (Ακρωτήρι), Γρηγόρης Σειραδάκης (ΑΟΚ Χανιά), Γιώργος Μαρκάκης (Δειλινό), Αλέξανδρος Αλεξανδρόπουλος (Εργοτέλης), Γιώργος Βογιατζάκης (Ηράκλειο), Αναστάσης Βαράκλας (Ηρόδοτος), Βαγγέλης Βόλτσης (Κύδων), Μανώλης Αγγελάκης (Μεσσαρά), Παναγιώτης Λαμπράκης (ΟΦΗ), Άγγελος Ρουκουνάκης (Πεδιάδα), Στέφανος Μαραθάκης (Χανιά B.C.), Στράτος Αντιφιλιώτης (Ανδρογέας), Ευάγγελος Φαϊτάκης (Νεάπολη), Μιχάλης Γεωργιουδάκης (ΟΑΧ).
Προπονητής: Κώστας Κουτρούλης.