Άνθρωποι και τόπος. Μια αύρα που δύσκολα μπορεί να την περιγράψει όποιος δεν την έχει αισθανθεί, δεν την έχει βιώσει.
Μια σπιθαμή γης, που αν την λατρέψεις σε αποζημιώνει γενναιόδωρα και με κάθε ευκαιρία σε καλεί ξανά και ξανά να την επισκεφθείς δημιουργώντας έτσι μια άλλη σχέση μαζί της. Μοιάζει σαν να έχεις να διαλέξεις ανάμεσα στην σύζυγο και την ερωμένη ή να προσπαθείς να δώσεις την πρώτη θέση σε κάποιο έρωτα…
Σε μαγεύει η Φολέγανδρος και δεν μπορείς να αντισταθείς. Αδύναμος και αμήχανος παρακολουθείς την επιστροφή σου, ανήμπορος να αλλάξεις… Πέφτεις στα δίχτυα της. Αισθάνεσαι σαν να έχεις παραδοθεί αμαχητί από καιρό και το μόνο που σου απομένει είναι να απολαύσεις την δεύτερη, τη θετή σου πατρίδα!
Χρόνο με το χρόνο αποκτάς παρέες, μνήμες, αναμνήσεις, βιώματα. Αχόρταγος και λαίμαργος αναζητάς καινούργια…Ο καιρός περνάει και η Φολέγανδρος σε έχει κάνει πια αναπόσπαστο μέλος της. Οι παρέες και οι φίλοι στο νησί απασχολούν την σκέψη και την έγνοια σου. Χαίρεσαι με τις χαρές τους και λυπάσαι αν κάτι άσχημο συμβεί. Ρωτάς να μάθεις για το κάθε τι, συμμετέχεις, αγωνιάς, ενδιαφέρεσαι για τη δεύτερη αυτή πατρίδα τουλάχιστον τόσο όσο για τη γενέθλια γη.
Δύο αγάπες, μια ζωή… Ένας τόπος που σε καλεί να ανοίξεις την καρδιά σου σε άτομα ως την στιγμή εκείνη άγνωστα, μα από την επόμενη στιγμή αισθάνεσαι μαζί τους μια παρέα. Αυτό είναι κάτι ανεκτίμητο, αφού απελευθερώνει και διώχνει σε μεγάλο βαθμό το ψυχοφθόρο στρες δίνοντας διεξόδους στο άγχος μιας δύσκολης καθημερινότητας. Φορτίζει τον εσωτερικό κόσμο με δυνάμεις που με την σειρά τους μεταμορφώνονται σε αντοχές.
Αλλά και ο πλέον καλόπιστος αναγνώστης θα αναρωτηθεί αν όλα είναι τόσο εύκολα και τέλεια. Μην περιμένετε στις γραμμές αυτές να προδώσω την αγάπη μου για την Φολέγανδρο.
Μέσα από την (όποια) υπερβολή φανερώνεται η αλήθεια. Εσείς για να την ανακαλύψετε έχετε μία επιλογή, να έρθετε στον βράχο αυτό του Αιγαίου γεμάτοι διάθεση για μια διαφορετική εμπειρία.
Για να πούμε όμως την αλήθεια δύο είναι πάντα τα ενδεχόμενα, ή να την λατρέψετε οπότε όπως και εμείς θα θέλετε να έρχεστε με κάθε ευκαιρία ή για λόγους θα πάρετε ίσως αποστάσεις…
Είναι το πώς θα λειτουργήσει η αύρα του νησιού στο καθένα από εσάς και σε ποιά εσωτερική -κυρίως- διάθεση θα βρεθεί ο επισκέπτης και φυσικά τι θα μπορέσει να βιώσει από την ατμόσφαιρα της Φολεγάνδρου. Αν θα μπορέσει δηλαδή να μπει στη νοοτροπία ενός παρεΐστικου κλίματος με ντόπιους και επισκέπτες. Είναι και αυτό ένα «κλειδί» που απελευθερώνει και δημιουργεί την ανάγκη επανόδου στο νησί. Γι’ αυτό ίσως το Πάσχα προσφέρεται περισσότερο για ένα τέτοιο βίωμα. Ένας ακόμα παράγοντας (που ισχύει για όποιο τόπο και αν επισκεφτούμε) έχει να κάνει με τα ενδεχομένως δυσάρεστα απρόοπτα μιας και πολλές φορές δεν μας επιτρέπουν να απολαύσουμε τις διακοπές μας, αφού μας αλλάζουν τη διάθεση και ακυρώνουν αρκετά συχνά τα θετικά ενός ταξιδιού.
Με λίγη τύχη και αρκετή διάθεση η Φολέγανδρος μπορεί να σας ανοίξει την αγκαλιά της και θα την λατρέψετε! Θα αποκτήσετε ίσως και εσείς μια δεύτερη πατρίδα από επιλογή αυτή τη φορά.
Καλύτερα τότε ή τώρα;
Θυμάμαι ότι τα «μαγαρίσματα», όπως αποκαλούσαν στο χωριό μου τα άτομα που προχωρούσαν σε κακοποιητικές συμπεριφορές, δεν είχαν μούτρα να...