Η αειφόρος ανάπτυξη των τουριστικών παράκτιων περιοχών, βασιζόμενη στην Ολοκληρωμένη Διαχείριση των Παράκτιων Ζωνών (ΟΔΠΖ) και του Θαλάσσιου Χωροταξικού Σχεδιασμού (ΘΧΣ), είναι ο στόχος του νέου Ευρωπαϊκού Προγράμματος Co-EVOLVE, στο οποίο συμμετέχει η Περιφέρεια Κρήτης.
Το πρόγραμμα αποτελεί έργο των Μεσογειακών Προγραμμάτων Εδαφικής Συνεργασίας (MED INTERREG) και έχει ως αντικείμενο την προώθηση της αρμονικής συνύπαρξης και συν-εξέλιξης των ανθρώπινων δραστηριοτήτων και των φυσικών συστημάτων, εκτιμώντας τις θετικές συνθήκες ανάπτυξης στη Μεσόγειο, τους περιβαλλοντικούς κινδύνους – απειλές, όπως η υποβάθμιση του περιβάλλοντος από την αλόγιστη ανθρώπινη χρήση και η κλιματική αλλαγή.
Απαραίτητο στοιχείο για την συνεργασία των Μεσογειακών Περιφερειών για την επίτευξη του παραπάνω στόχου, αποτελούν οι συνέργειες μεταξύ τους, η ανταλλαγή μεθοδολογίας βασιζόμενης στην Ολοκληρωμένη Διαχείριση της Παράκτιας Ζώνης, η ανάπτυξη κοινών εργαλείων λήψης αποφάσεων.Στο νέο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Co EVOLVE, που συντονίζεται από την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, συμμετέχουν φορείς από πέντε χώρες (Ελλάδα, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, Κροατία), καθώς και η Συνέλευση των Παράκτιων και Απομακρυσμένων Περιφερειών της Ευρώπης (Conference of Peripheral Maritime Regions – CPMR) της οποίας την Αντιπροεδρία και επί των θαλασσίων θεμάτων έχει η Περιφέρεια Κρήτης.Στην εναρκτήρια συνάντηση των εταίρων του Προγράμματος, που πραγματοποιήθηκε στην Κομοτηνή, την Περιφέρεια Κρήτης εκπροσώπησε η Δρ Ε. Χατζηγιάννη
, Δ/ντρια Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού, συντονίστρια για τη συνεργασία της Περιφέρειας Κρήτης με τους εταίρους – φορείς του νέου Ευρωπαϊκού Προγράμματος.