25 °C Rethymno, GR
25/06/2022

ΣΕ ΔΥΟ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ (10χλμ ΚΑΙ 5χλμ) ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΓΙΑ 2 ΚΑΙ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΤΟΝ ΓΥΡΟ ΠΟΛΗΣ ΤΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Αγώνες που κρίθηκαν στο νήμα

Ο γύρος της πόλης του Ρεθύμνου πέρασε στην ιστορία… Ο νικητής του μεγάλου δρόμου των 10χλμ, ο Αντώνης Κωστάκης θα έχει να θυμάται -όπως και όλοι όσοι βρέθηκαν μπροστά στο φώτο-φινις- τη νίκη του με μόλις 2 δευτερόλεπτα διαφορά από τον 2ο Σταύρο Ζαγκανά με χρόνους 35’43»99 έναντι 35’45»31!
Ξωπίσω τους ερχοταν ο Μανώλης Σηφάκης με 36’05»61 αφήνοντας 4ο αλλά με καταπληκτική επίδοση, τον Μανώλη Πετρόγιαννη του ΣΔΥΡ και του Αρκαδίου με χρόνο 36.54.25. Πρώτη γυναίκα στα 10χλμ ήταν η Ελένη Χαζηράκη με χρόνο 46’11»39 η οποία πήρε στη γενική κατάταξη την 20η θέση.
Και δεν ήταν μόνον αυτοί… Είχαμε άλλες 4 διαδρομές, τα 5000μ όπου η συμμετοχή ήταν ελεύθερη για δρομείς που είχαν γεννηθεί από το 2008 και νωρίτερα. Εκεί την παράσταση έκλεψαν, ο Ρεθεμνιώτης Βαλάντης Τσάβαλος διανύοντας την απόσταση σε 17’17»083 με τον Μιχάλη Φιλανδαράκη όπου η διαφορά τους ήταν κάτι λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο(!) 17’18»11, σε μια κούρσα θα λέγαμε που έσπασε κι εκεί καρδιές.
Τρίτος τερμάτισε ο Σπύρος Σηφακάκης (18.14»27 ενώ η η γυναίκα του αγωνίσματος ήταν η Μίνα Τακμάκη του ΣΔΥΡ με χρόνο 21’33»36 καταλαμβάνοντας την 17η θέση στη γενική κατάταξη.
Άξια επαινετικής αναφοράς είναι και η νέα γενιά δρομέων-πρωταθλητών του ΣΔΥΡ. Στην 1η θέση του μαθητικού αγώνα των 5 χιλιομέτρων κατετάγη ο Γιάννης Τσικνάκης και στη 2η θέση η Ανδρονίκη Βουλγαρέλη (κόρη του Αντώνη). Η αφετηρία και για τους δύο αγώνες ήταν ο οδός Ηλιακάκη και ο τερματισμός στον δημοτικό κήπο.

Φυσικά είχαμε άλλους δύο αγώνες, το 1χλμ για ΑμεΑ και το 1χλμ των παίδων, αγώνες που πραγματοποιήθηκαν εντός του δημοτικού κήπου εκεί όπου δεν κρατήθηκαν χρόνοι και κατατάξεις καθώς ήταν άνευ ανταγωνισμού.

Πέρασε το μήνυμα
Το μεγάλο κέρδος ήταν όμως ο λόγος για τον οποίο διοργανώθηκε αυτός ο αγώνας και φυσικά αναφερόμαστε στα παιδιά με αυτισμό. Μέρος των εσόδων της διοργάνωσης θα διατεθούν για Σύλλογο Γονέων Ατόμων με Αυτισμό Ρεθύμνου και σ’ αυτό λειτούργησαν σωστά ο διοργανωτής, το τμήμα αθλητισμού του δήμου Ρεθύμνου με την υποστήριξη που έλαβε από την Περιφέρεια Κρήτης
Ας δούμε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα:

Αγώνας 10.000μ. (Οι τρεις πρώτες γυναίκες)
1. Ελένη Χαζηράκη (Arkalos) 45’28’’
2. Ευαγγελία Βλαχάκη 47’13’’
3. Αδαμαντία Λεμοντζόγλου (Άνεμος/Άρκαλος) 49’05’’

Αγώνας 5.000μ. (Οι τρεις πρώτες γυναίκες)
1. Μίνα Τακμάκη 21’33’’
2. Γεωργία Φραγκιαδή (Ελ. Βενιζέλος) 22’18’’
3. Μαρίτα Παπαβασιλείου (ΣΔΥΡ – Myrun Manelakis) 22’28’’

 

Τα 10χλμ (γενική κατάταξη)
1. Αντώνης Κωστάκης (ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ) 35:43.997
2. Σταύρος Ζαγκανάς (ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ) 5:45.317
3. Εμμανουήλ Σηφάκης (ΣΜΚ) 36:05.614
4. Μανώλης Πετρογιάννης (ΣΔΥΡ/ ΑΡΚΑΔΙ) 36:54.250
5. Εμμανουήλ Χουρδάκης (Σ.Δ.Υ.Η.) 40:51.814
6. Γιάννης Πετράκης (ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ ΤΡΤ) 41:37.314
7. Βαγγέλης Κουγεντάκης (ΣΔΥΡ ) 42:20.074
8. Simon Mather (ΣΔΥ ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 42:20.700
9. Ζήσης Σουλιός (Πάρκο Αγ. Αποστόλων) 42:29.864
10. Ευάγγελος Φραγκιαδάκης 42:54.964

Θέσεις 11-20:
11. Ιωάννης Μάρνελλος (MY RUN FLOW) 0:43:08.340,
12. Γιώργος Βομβολάκης (IRON TEAM 43:34.284,
13. Μανώλης Πευκιανάκης ( ΣΔΥΡ) 43:59.060,
14. Ααλεσσάνδρο Γκύλα (ΣΔΥΡ) 44:15.264
15. Αντώνης Δασκαλάκης (ΣΔΥΧ ) 44:24.304
16. Δημήτρης Μανελάκης 44:29.317
17. Μανώλης Ανυφαντάκης 44:29.960
18. Δημήτρης Μανιώρος (XOXLIOS TEAM) 45:05.964
19. Γιάννης Θανάσιος 45:11.394
20. Ελένης Χαζηράκης (ARKALOS) 45:28.344

Θέσεις, 21-30:
21. Γιώργος Ψωράκης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 45:29.984
22. Χάρης Γρυπάρης 45:30.740
23. Στέλιος Σταυγιαννουδάκης ( ΣΔΥΡ) 46:06.497
24. Ζαχαρίας Βασιλάκης (ΣΔΥΡ) 46:17.997
25. Δημήτρης Παπαδάκης (ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ) 46:25.627
26. Μιχάλης Μουντάκης (ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ ΤRT) 46:26.594
27. Βασίλης Κάτσης (ΣΔΥΡ) 46:29.150
28. Νεκτάριος Στασινόπουλος (ΣΔΥΡ) 46:35.400
29. Ράφα Βαν Ντεν Μπροκ (ΣΔΥΡ) 46:39.050
30. Νίκος Τσικνάκης (Σ.Δ.Υ.Ρ.) 46:53.420

Θέσεις, 31-40:
31. Γιάννης Ζανιδάκης 47:02.820
32. Χρήστος Κοκκινάκης (ΣΔΥΡ) 47:08.977
33. Ευαγγελία Βλαχάκη 47:13.667
34. Γιώργος Γιακουμάκης (Σ.Δ.Υ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ) 47:14.297
35. Κώστας Βελιβασάκης (ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ) 47:20.137
36. Νίκος Κουβαδάκης 47:32.710
37. Μάνος Καπερνάρος 47:56.900
38. Εμμανουήλ Κουλάκης (ΣΔΥΡ) 48:25.400
39. Αντώνης Βουλγαρέλης (HOTSOFT) 48:29.937
40. Αχιλλέας Ντινόπουλος 48:39.577

 

5000μ. (γενική κατάταξη)
1. Χρυσοβαλάντης Τσάβαλος (AFORDAKOS TEAM-MEGALONYSOS) 17:17.063
2. Μιχάλης Φιλανδαράκης (ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟΝ) 17:19.110
3. Σπύρος Σηφακάκης (ΣΔΥΡ) 18:14.270
4. Στελιος Γεραντίδης 18:48.170
5. Γιώργος Περράκης (ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ TRT) 18:53.846
6. Χαράλαμπος Μπαλωμενάκης 18:54.786
7. Αντώνης Μπουτσαράκης (ΧΑΝΙΑ) 19:09.000
8. Εμμανουήλ Σηφοδασκαλάκης 19:37.123
9. Βαγγέης Κοκολάκης ( ΣΥΔΡ) 19:41.550
10. Σωκράτης Ψυχαράκης (KENYATIS TEAM) 19:51.083

Θέσεις 11-20:
11. Γιάννης Λιβιάκης 20:16.026
12. Κώστας Τσουρδαλάκης (ΣΔΥΡ) 20:17.630
13. Εμμανουήλ Συντυχάκης (ΣΔΥΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) 20:45.513
14. Γιάννης Πετράκης (BARBOX) 20:58.890
15. Αλέξανρος Παπαδερός 21:06.630
16. Χρήστος Φραγκιαδάκης (DIM GYM) 21:09.933
17. Μίνα Τακμάκη 21:33.363
18. Μανώλης Λεμονάκης 21:44.493
19. Γιώργος Βαρδάκης (DIM GYM) 21:47.130
20. Γρηγόρης Μαντής 21:53.086

 

5000μ (γυμνασίων – λυκείων)
1. Γιάννης Τσικνάκης 2007 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) CRETAN KINGS 21:02.000
2. Μιχαήλ Παπαδάκης 2008 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 22:13.073
3. Ειρήνη Τηλέμη (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 23:36.337
4. Κωνσταντίνος Χουρδάκης 2009 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 23:43.357
5. Μάριος Ανυφαντάκης 2009 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 23:49.550
6. Εμμανουήλ Τσαγκαράκης (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 25:07.173
7. Νικίας Δασκαλάκης (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 25:42.940
8. Γρηγόρης Πολάκης (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 26:00.703
9. Ιωάννης Ανυφαντάκης 2008 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 26:06.750
10. Γιώργος Τσιολίκας (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 28:10.973

Θέσεις 11-25
11. Γιώργος Θωμαδάκης (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 28:28.487
12. Γιώργος Κουριδάκης 2007 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 30:12.263
13. Νικόλαος Παπαδάκης 0:30:18.923
14. Κυριάκος Βουλγαρέλης 2009 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) HOTSOFT 33:16.493
15. Αντώνης Γιουμπάκης (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 34:13.947
16. Ανδρονίκη Βουλγαρέλη 2007 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) HOTSOFΤ 36:17.923
17. Κωνσταντίνα Οικονομάκη 2011 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 39:55.227
18. Νικόλας Οικονομάκης 2007 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 39:57.400
19. Κατερίνα Οικονομάκη (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 39:57.400
20. Μάρκος Δρουδάκης (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) :41:44.343
21. Μιχαέλα Αντωνάκη 2008 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 44:43.227
22 Βασιλική Γιανηκάκη 2007 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 44:44.287
23. Μιχάλης Κληρής (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 46:31.337
24. Γιώργος Κανακάκης 2004 (ΓΕΛ ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ) 1:17:13.000
25. Κωνσταντίνος Χουρδάκης 2009 (ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 1:20:46.000