Ένα σημαντικός, ένα εμπορικός μα πάνω απ’ όλα, ένας σπουδαίος σύλλογος έρχεται στο Ρέθυμνο. Ο ΑΟ ΡΕΑ είναι έτοιμος να υποδεχθεί την ιστορική ΑΕΚ αυτή την Κυριακή στις 15.00 στο γήπεδο Σοχώρας σ’ ένα ματς που έχει μεγάλο ενδιαφέρον και από βαθμολογικής άποψης.
Νέο έτος, νέα δεδομένα με νέο προπονητή, τον Στέλιο Κοζανίδη που καθ’ όλη τη διάρκεια των ημερών προπονούσε τις κοπέλες έχοντας μάθει πια, τα πάντα για εκείνες.
Ο έμπειρος τεχνικός και οι ποδοσφαιρίστριες του συλλόγου είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τον ιστορικό κιτρινόμαυρο σύλλογο σ’ ένα ματς προφανώς όπου μετά από αυτά, υπάρχει “αύριο”. Άλλωστε, ο ΑΟ ΡΕΑ “έχει στρώσει όλο αυτό το διάστημα, όπως πρέπει για να κοιμάται ήσυχος”. Παρ’ όλα αυτά, τέτοια παιγνίδια προσδίδουν πρεστίζ και ανεβάζουν την ανδρεναλίνη σε όλα τα επίπεδα.
Στ. Κοζανίδης: “Πίστη ότι θα τα καταφέρουμε”
Γι’ αυτό το ματς μίλησε ο τεχνικός των κοριτσιών αναφέροντας: “Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τα κορίτσια. Δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό στην προπόνηση. Η ομάδα έχει ποιότητα και έχει όλα τα φόντα για να βλέπουμε κάθε αντίπαλο στα μάτια και να διεκδικούμε τη νίκη σε κάθε ματς. Από τη μεριά μας, πρέπει να δουλεύουμε καθημερινά και να βελτιωνόμαστε. Να δίνουμε το 100% σε κάθε παιχνίδι και στο τέλος να κάνουμε “ταμείο”. Η φιλοσοφία μας είναι να παίζουμε για τη νίκη όποιον αντίπαλο και να έχουμε απέναντι.
Σε ό,τι αφορά το επικείμενο ματς, είναι μεγάλο το διάστημα της αγωνιστικής απραξίας. Στόχος στον πρώτο αγώνα της χρονιάς είναι να παρουσιαστούμε όσο γίνεται πιο έτοιμοι και αποφασισμένοι γιατί, αν η απόδοση μας κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα, είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα πανηγυρίσουμε. Σίγουρα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα, όμως και εμείς είμαστε μία πολύ καλή ομάδα και αναμένουμε ένα ντέρμπι που θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Το “κλειδί” θα είναι η υπομονή και το ποια ομάδα το θέλει περισσότερο.
Φυσικά και εγώ από τη μεριά μου ανυπομονώ για τον πρώτο μου αγώνα και θα είναι ιδανικό να συνδυαστεί το δικό μου ντεμπούτο με μία νίκη. Υπάρχει μεγάλη πίστη ότι θα τα καταφέρουμε και είναι σημαντικό στοιχείο για μία ομάδα.
Εύχομαι υγεία, χαρές, χωρίς τραυματισμούς για καμία παίκτρια, να έχουν όλοι και όλες προσωπική ευτυχία.”
Λεπτομέρειες για την έλευση της Μπασούρη
Μία ανάσα βρίσκεται ο ΑΟ ΡΕΑ από το να πραγματοποιήσει την πρώτη του μεταγραφική κίνηση στον Ιανουάριο. Πρόκειται για τη 27χρονη Μαρία Μπασούρη (έχει γεννηθεί στις 28/8/96). Η Μπασούρη είναι επιθετικός παίζοντας τα τελευταία δύο χρόνια στον ΠΑΟΚ και έχοντας κατακτήσει με τη φανέλα των “μελανόλευκων” 2 πρωταθλήματα και μετρώντας μία συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ!
Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:
Σάββατο 6 Ιανουαρίου, 13.45
“Γ. Καλαφάτης”: Παναθηναϊκός – Ελ. Καρδίτσας
Χρόνης, Τσαγανού (Δυτ. Αττικής), Παντελίδου (Ανατ. Αττικής)
Κυριακή 7 Ιανουαρίου
ΒΑΚ, 13.00: ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης
Ταμπουρατζής, Σιγανός(Λασιθίου), Αδαμάκη (Ανατ. Αττικής)
ΔΑΚ Καστοριάς, 15.00: ΓΠΟ Καστοριάς – Σειρήνες
Τζόβας, Διαμαντόπουλος, Ραβανόγλου (Ηπείρου)
Γηπ. Χωράφας, 15.00: Νέες Ατρομήτου – ΠΑΟΚ
Γιανναράκης, Λαμπροπούλου (Πειραιώς), Αλεξοπούλου (Ανατ. Αττικής)
Γηπ. Σοχώρας, 15.00: ΑΟ ΡΕΑ – ΑΕΚ
Βράγκου Ευαγγ. Βράγκου Αικ., Μπάντα (Χανίων)
ΕΑΚ Βόλου, 15.00: Βόλος 2004 – Ολυμπιάδα Υμ.
Κοντογιώργος, ΜΠουρουνίκος, Κουτίνα (Λάρισας)
Γηπ. Τρικάλων, 15.00: Τρίκαλα 2011 – ΑΕΛ
Γκουντέλας Στ., Καλογριανίτης, Κόκκινος (Καρδίτσας)