Ημέρα έναρξης της εφετινής σεζόν 2023-24 είναι η Δευτέρα 31 Ιουλίου για τον Αστέρα Ρεθύμνου. Οι κυανοκίτρινοι ξεκινούν πιο νωρίς απ’ όλες τις ομάδες του Α’ τοπικού καθώς έχουν αυξημένες αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Ως κυπελλούχος ΕΠΣΡ θα κληθεί να αγωνιστεί νωρίς (στις 28 Αυγούστου με άγνωστο για την ώρα αντίπαλο) ενώ στις πρώτες ημέρες του Σεπτεμβρίου να αγωνιστεί για το Σούπερ κύπελλο με τον πρωταθλητή Ερμή Ζωνιανών, αγώνας που θα αποτελέσει και επίσημα την έναρξη της φετινής σεζόν.
Ο τεχνικός της ομάδας Ηλίας Ασπρομάτης οριοθέτησε την προετοιμασία και με τους ποδοσφαιριστες του θα ξεκινήσουν να τρέχουν με στόχο το καλύτερο δυνατό.
Το πιο χαρακτηριστικό για τους κυανοκίτρινους είναι η όρεξη που βγάζουν γι’ αυτό που ξεκινάει. Ο Αστέρας κράτησε σχεδόν όλο το ρόστερ του (αποχώρησαν μόνον οι, Μερτίρι, Βασιλείου) ενώ έφερε στις τάξεις του τέσσερις πολύ σημαντικές μονάδες όπως, ο επιθετικός Στ. Μπαξεβάνης, ο αμυντικός Κ. Ασπρομάτης, ο επιθετικός Μιχ. Παπαδομανωλάκης και ο ακραίος επιθετικός Χρ. Φράγκος.
Είναι λογικό λοιπόν ο Αστέρας να είναι και να νιώθει σαφέστατα πιο ενισχυμένος και έτοιμος να ριχτεί σε μια σεζόν όπου, πλην όλων των υπολοίπων (κύπελλο Ελλάδας και Σούπερ Κύπελλο) θα διεκδικήσει και τους υπόλοιπους δύο εγχώριους τίτλους (πρωτάθλημα και κύπελλο ΕΠΣΡ).
Ήδη έχει βγει και το πρόγραμμα των φιλικών αγώνων που θα κληθεί να δώσει η ομάδα. Στο σημείο αυτό θα πρέπει να τονίσουμε ότι στο καλεντάρι του Ηλ. Ασπρομάτη υπάρχουν κι άλλα φιλικά όμως επειδή οι ομάδες του τοπικού θα αργήσουν να ξεκινήσουν την προετοιμασία τους, περιμένουν να δουν πως και που θα τοποθετήσουν τους αγώνες ημερομηνιακά.
Τα φιλικά
Τετάρτη 9 Αυγούστου 18.30:
Αστέρας Ρ. – Παγχανιακός
Κυριακή 13 Αυγούστου
Επισκοπή – Αστέρας Ρεθ.
Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου
Αστέρας Ρ. – Μινώταυρος