Τις πιο πολλές φορές στο ποδόσφαιρο -εφόσον όλα έχουν λειτουργήσει όπως πρέπει στην προετοιμασία ενός αγώνα- όλα είναι στο μυαλό… Ο Ερμής που, για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις ημέρες, ταξίδεψε στον Πειραιά, άργησε να μπει στο πνεύμα του παιγνιδιού με την Προοδευτική και ως το 16′ έχανε με 2-0. Κι όμως, το τελικό 3-1 δεν δικαιολογεί την άψογη αγωνιστική συμπεριφορά που είχαν οι παίκτες του για κάτι παραπάνω από 60 λεπτά (από το 16′ ως το 76′) όπου δέχθηκαν το τρίτο τέρμα.
Πολύ γρήγορα το 2-0
Η κόπωση που, ως ενός βαθμούς θεωρείται φυσιολογική, οι πολλές απουσίες (Ξηρός, Λίτσκας, Σαρρής, Αριστεινίδης, Γκελοσάνι) και το γεγονός ότι η Προοδευτική είναι ένας παραδοσιακά πολύ δύσκολος αντίπαλος για τον καθένα, έκαναν το ματς να μοιάζει με “βουνό”. Αλήθεια είναι ότι, “βουνό” το έκαναν να φαίνεται οι ίδιοι οι παίκτες του Ερμή ως το 16′ όταν βρέθηκαν να χάνουν με 2-0!
Ήταν το 10′ όταν είδαν τον Κουτσούμπα να τροφοδοτεί τον Παπουτσογιαννόπουλο που με πλασέ άνοιξε το σκορ και στο 16′ όταν ο Χρήστου είχε ένα λάθος διώξιμο με τη μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Σταθόπουλου και να καταλήγει στα δίχτυα…
Αυτό το… “βουνό” έγινε βατό όταν, μπήκε η ανάγκη της αγωνιστικής επιβίωσης και του ποδοσφαιρικού εξορθλογισμού. Γιατί, ο Ερμής δεν είναι μια ομάδα που απλώς βρίσκεται στη Γ’ Εθνική… Έχει ποιότητα και έχει και ποδοσφαιρικό εγωισμό. Η αντίδρασή του λοιπόν δεν ήταν μόνον άμεση με τη μείωση του σκορ από τον Αυγουστάκη μετά την εκτέλεση φάουλ του Σκουτέλη στο 25′ αλλά και διαρκής.
“Στοπ” από τον Πραντάλο
Οι Ζωνιανοί κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και ήταν πολλές οι περιπτώσεις αυτές όπου άγγιξαν την ισοφάριση. Πρώτα στο 27′ με τον Πλιάτσικα όπου έδιωξε ο Πραντάλος, έπειτα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το σουτ του Κεφαλούκου που ενήργησε εξαιρετικά και πάλι ο Πραντάλος, όπως το ίδιο έκανε ο κίπερ της Προοδευτικής στο 52′ με τον Μπαμπουλάκη, στο 61′ με τον Σκουτέλη, και στο 63′ με τον Γεμιστό!
Έχασε και τον Βιτώρο
Στο 70’ οι γηπεδούχοι δήλωσαν έπειτα από ώρα “παρόντες” όταν το σουτ του Κουτσούμπα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. … Και στο 76’ από τη σέντρα του Παπουτσογιαννόπουλου, ο Γαβράς με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας ουσιαστικό τέλος σ’ ένα ματς που υπό διαφορετικές συνθήκες ο Ερμής πολύ δύσκολα θα έχανε. Βλέπετε, οι λίγες επιλογές του Στέλιου Κοζανίδη στον πάγκο λόγω των απουσιών, το γεγονός ότι είδε να χάνει άλλον έναν παίκτη, τον Γιάννη Βιτώρο λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, τού στέρησε το δικαίωμα να έχει ακόμη μεγαλύτερη διάρκεια.
Κι όμως.. Οι πράσινοι θέλησαν ακόμα κι εκεί να είναι ανταγωνιστικοί. Ο πολύ καλός Πλιάτσικας είχε σουτ που απομάκρυνε ο εξαιρετικός Πραντάλος ενώ οι ενέργειες των Ζερβού, στο 85′, Πλιάτσικα στο 86′ και Κουκούλη στο 87′ δεν κατέληξαν στα δίχτυα κυρίως ελέω του τερματοφύλακα της Προοδευτικής.
Η διαιτησία: Δρούζας (Αργολίδος), Σερεβέτας, Ανδρέου (Αθηνών).
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Σ. Τζουμερκιώτης): Πραντάλος, Μανδαμανιώτης, Παπουτσογιαννόπουλος, Νικολόπουλος (28’ λ.τ. Γαβράς), Παπαγεωργίου, Ξενοπανάγος, Κουτσούμπας, Γκόγκα, Σταθόπουλος (81’ Δρόσης), Λαζαρίδης, Βουργουντζής (89’ Κολοβάδης).
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Στ. Κοζανίδης): Χρήστου, Ν. Ζερβός, Γεμιστός, Αυγουστάκης, Πλιάτσικας, Μπαμπουλάκης, Ρουμπάκης, Σκουτέλης (90’ Χασουράκης), Κεφαλούκος (80’ Τουρνάκης), Κωστάκης, Βιτώρος (40’ λ.τ. Κουκούλης).