29 °C Rethymno, GR
08/08/2022

ΤΡΕΙΣ ΝΤΟΥΖΙΝΕΣ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΡ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

Χόρτασαν πρωτιές οι… θερινοί κολυμβητές

Τα 12 χρυσά, τα 9 ασημένια και τα 12 χάλκινα μετάλλια του προαγωνιστικού τμήματος ήταν μόνον η αρχή όσον αφορά τον ΝΟΡ τα παιδιά ου οποίου έλαβαν μέρος στους θερινούς αγώνες κολύμβησης που πραγματοποιήθηκαν στο κολυμβητήριο Χανίων.
Στις δε σκυταλοδρομίες είχαμε 2 χρυσά, 9 ασημένια, 3 χάλκινα! Ο Ναυτικός Όμιλος του Ρεθύμνου έλαβε μέρος με 30 αθλητές-τριες σ’ αυτό το τριήμερο που προηγήθηκε. Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά όπως εξαιρετικές ήταν και οι ελπίδες που αφήνουν τα παιδιά για το εγγύς μέλλον.
Θα πρέπει μάλιστα να τονιστεί ότι στους αγώνες συμμετείχαν όλη η περιφερειακή δύναμη της νοτίου Ελλάδας με κολυμβητές από όλη την Κρήτη και τη Ρόδο, γεγονός που αύξανε τον συναγωνισμό.
Παρακάτω βλέπετε τις επιτυχίες και τα γενικά αποτελέσματα των παιδιών του ΝΟΡ.
Υπενθυμίζουμε ότι στο τριήμερο που προηγήθηκε είχαμε και πλούσια συμμετοχή των Ρεθεμνιωτών λόγω της Α’ φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξαγόταν και πάλι στα Χανιά.

Τα παιδιά που πρώτευσαν:
Αγόρια 12 ετών:
Παναγιώτης Λιναρδάκης: 2ος στα 200μ. Μ.Α.
Εμμανουήλ Μπερβανάκης: 3ος στα 50μ. Πρόσθιο, 3ος στα 100μ. Πρόσθιο, 3ος στα 200μ. Πρόσθιο.

Αγόρια 11 ετών
Χαράλαμπος Ρεϊζάκης: 3ος στα 100μ. Ύπτιο, 1ος στα 50μ. Πεταλούδα, 2ος στα 100μ. Πρόσθιο.
Εμμανουήλ Κιαγιάς: 1ος στα 200μ. Ύπτιο, 1ος στα 100μ. Πεταλούδα, 1ος στα 200μ. Μ.Α.

Αγόρια 10 ετών
Στυλιανός Κουντουράκης: 2ος στα 50μ. Ύπτιο, 3ος στα 100μ. Ύπτιο, 3ος στα 50μ. Πρόσθιο,
Βασίλης Μπαλάφας: 3ος στα 50μ. Ύπτιο, 2ος στα 100μ. Ύπτιο, 2ος στα 200μ. Μ.Α.,
Γρηγόρης Τσιομπίκας: 1ος στα 50μ. Πρόσθιο, 1ος στα 100μ. Πρόσθιο,

Αγόρια 9 ετών
Εμμανουήλ Αντωνογιαννάκης: 1ος στα 100μ. Ελεύθερο, 1ος στα 50μ. Ύπτιο,
Μιχαήλ Κουρμούλης: 3ος στα 50μ. Ύπτιο
Γιώργος Μποτονάκης: 1ος στα 50μ. Πρόσθιο,
Σταύρος Παρασκάκης: 3ος στα 50μ. Πρόσθιο,

Κορίτσια 11 ετών
Νικολέτα Μπλυμάκη: 2η στα 100μ. Ελεύθερο, 2η στα 200μ. Ύπτιο,
Βασιλική Φυρφίρη: 1η στα 100μ. Ύπτιο, 1η στα 50μ. Πεταλούδα, 2η στα 100μ. Ελεύθερο,
Σμαράγδα Μπλυμάκη: 3η στα 200μ. Μ.Α.,
Κορίτσια 10 ετών
Παγώνα Κουρμούλη: 3η στα 100μ. Ελεύθερο, 2η στα 50μ. Πεταλούδα,
Ειρήνη Πατεράκη: 3η στα 50μ. Πρόσθιο,

Κορίτσια 9 ετών
Άννα Στρατιδάκη: 1η στα 50μ. Ύπτιο.

Γενικά αποτελέσματα
Αγόρια 12 ετών
Δημήτρης Καλατζής: 5ος στα 50μ. Ελεύθερο, 6ος στα 100μ. Ελεύθερο, 6ος στα 200μ. Ελεύθερο.
Νικόλαος Κοτσύφης: 11ος στα 100μ. Ελεύθερο, 5ος στα 50μ. Ύπτιο, 6ος στα 100μ. Ύπτιο.
Παναγιώτης Λιναρδάκης: 8ος στα 200μ. Ελεύθερο, 6ος στα 200μ. Πρόσθιο, 2ος στα 200μ. Μ.Α.
Εμμανουήλ Μπερβανάκης: 3ος στα 50μ. Πρόσθιο, 3ος στα 100μ. Πρόσθιο, 3ος στα 200μ. Πρόσθιο.

Αγόρια 11 ετών
Ιωάννης Παπαδάκης: 6ος στα 50μ. Ελεύθερο, 6ος στα 50μ. Ύπτιο, 9ος στα 100μ. Ύπτιο,
Παναγιώτης Δρανδάκης: 12ος στα 50μ. Ελεύθερο, 7ος στα 50μ. Πρόσθιο, 10ος στα 100μ. Πρόσθιο,
Φίλιππος Μαρκουλάκης: 7ος στα 100μ. Ελεύθερο, 7ος στα 200μ. Ελεύθερο, 11ος στα 100μ. Πρόσθιο,
Χαράλαμπος Ρεϊζάκης: 3ος στα 100μ. Ύπτιο, 1ος στα 50μ. Πεταλούδα, 2ος στα 100μ. Πρόσθιο,
Εμμανουήλ Κιαγιάς: 1ος στα 200μ. Ύπτιο, 1ος στα 100μ. Πεταλούδα, 1ος στα 200μ. Μ.Α.,

Αγόρια 10 ετών
Μάρος Νικολουδάκης: 17ος στα 50μ. Ελεύθερο, 15ος στα 100μ. Ελεύθερος, 11ος στα 50μ. Ύπτιο,
Στυλιανός Κουντουράκης: 2ος στα 50μ. Ύπτιο, 3ος στα 100μ. Ύπτιο, 3ος στα 50μ. Πρόσθιο,
Βασίλης Μπαλάφας: 3ος στα 50μ. Ύπτιο, 2ος στα 100μ. Ύπτιο, 2ος στα 200μ. Μ.Α.,
Γρηγόρης Τσιομπίκας: 6ος στα 50μ. Ύπτιο, 1ος στα 50μ. Πρόσθιο, 1ος στα 100μ. Πρόσθιο,

Αγόρια 9 ετών
Ορέστης Χαμαράκης: 10ος στα 50μ. Ελεύθερο, 5ος στα 50μ. Ύπτιο,
Νικόλαος Γκαγκαουδάκης: 11ος στα 50μ. Ελεύθερο, 9ος στα 100μ. Ελεύθερο,
Εμμανουήλ Αντωνογιαννάκης: 1ος στα 100μ. Ελεύθερο, 1ος στα 50μ. Ύπτιο,
Μιχαήλ Ψωράκης: 5ος στα 100μ. Ελεύθερο,
Μιχαήλ Κουρμούλης: 3ος στα 50μ. Ύπτιο, 4ος στα 50μ. Πρόσθιο,
Γιώργος Μποτονάκης: 4ος στα 50μ. Ύπτιο, 1ος στα 50μ. Πρόσθιο,
Σταύρος Παρασκάκης: 11ος στα 50μ. Ύπτιο, 3ος στα 50μ. Πρόσθιο,
Στέλιος Αγγελογιαννάκης: 12ος στα 50μ. Ύπτιο, 9ος στα 50μ. Πρόσθιο,

Κορίτσια 12 ετών
Γεωργία Καπετανάκη: 8η στα 50μ. Ύπτιο, 9η στα 100μ. Ύπτιο, 4η στα 200μ. Ύπτιο,
Άννα Δαμανάκη: 5η στα 50μ. Πρόσθιο, 4η στα 100μ. Πρόσθιο, 7η στα 200μ. Πρόσθιο,

Κορίτσια 11 ετών
Χρυσάνα Δερμιτζάκη: 6η στα 50μ. Ελεύθερο, 8η στα 50μ. Ύπτιο, 9η στα 100μ. Ύπτιο,
Αθηνά Κοτσύφη: 9η στα 50μ. Ελεύθερο, 8η στα 100μ. Ελεύθερο, 4η στα 50μ. Πεταλούδα,
Νικολέτα Μπλυμάκη: 2η στα 100μ. Ελεύθερο, 5η στα 200μ. Ελεύθερο, 2η στα 200μ. Ύπτιο,
Άννα Μαρκουτσάκη: 6η στα 100μ. Ελεύθερο, 7η στα 50μ. Ύπτιο, 7η στα 100μ. Ύπτιο,
Αριστέα Σηφάκη: 6η στα 50μ. Ύπτιο, 8η στα 100μ. Ύπτιο, 7η στα 50μ. Πρόσθιο,
Βασιλική Φυρφίρη: 1η στα 100μ. Ύπτιο, 1η στα 50μ. Πεταλούδα, 2η στα 100μ. Ελεύθερο,
Σμαράγδα Μπλυμάκη: 5η στα 100μ. Πρόσθιο, 5η στα 200μ. Πρόσθιο, 3η στα 200μ. Μ.Α.,

Κορίτσια 10 ετών
Φρειδερίκη Ρέερ: 4η στα 50μ. Ελεύθερο, 11η στα 100μ. Ελεύθερο, 6η στα 100μ. Ύπτιο,
Παγώνα Κουρμούλη: 6η στα 50μ. Ελεύθερο, 3η στα 100μ. Ελεύθερο, 2η στα 50μ. Πεταλούδα,
Ειρήνη Καμηλάκη: 12η στα 50μ. Ελεύθερο, 15η στα 50μ. Ύπτιο, 6η στα 50μ. Πρόσθιο,
Ασπασία Γεωργαλή: 19η στα 50μ. Ελεύθερο, 8η στα 50μ. Ύπτιο, 7η στα 50μ. Πεταλούδα,
Ειρήνη Πατεράκη: 24η στα 50μ. Ελεύθερο, 18η στα 50μ. Ύπτιο, 3η στα 50μ. Πρόσθιο,

Κορίτσια 9 ετών
Ηλέκτρα Κατικά: 8η στα 50μ. Ελεύθερο, 5η στα 50μ. Ύπτιο,
Νικολέτα – Αργυρώ Κλαψινού: 12η στα 50μ. Ελεύθερο, 8η στα 50μ. Ύπτιο,
Άννα Στρατιδάκη: 5η στα 100μ. Ελεύθερο, 1η στα 50μ. Ύπτιο,
Άννα Αντουράκη: 8η στα 50μ. Πρόσθιο.

Σκυταλοδρομίες
4Χ50 Ελεύθερο (10 ετών): 2η θέση (Τσιομπίκας, Κουντουράκης, Νικολουδάκης, Μπαλάφας).
4Χ50 Ελεύθερο (10 ετών): 2η θέση (Κουρμούλη, Ρέερ, Γεωργαλή, Καμηλάκη).
4Χ50 Ελεύθερο (9 ετών): 3η θέση (Αντουράκη, Κλαψινού, Κατικάκη, Στρατιδάκη).
4χ50 Ελεύθερο (9 ετών): 2η θέση (Ψωράκης, Μποτονάκης, Χαμαράκης, Αντωνογιαννάκης).
4Χ100 Ελεύθερο (12 ετών): 2η θέση (Καλατζής, Μπερβανάκης, Λιναρδάκης, Κοτσύφης).
4Χ100 Ελεύθερο (11 ετών): 3η θέση (Ρεϊζάκης, Μαρκουλάκης, Παπαδάκης, Κιαγιάς).
4Χ100 Ελεύθερο (11 ετών): 2η θέση (Μπλυμάκη Ν., Μαρκουτσάκη, Μπλυμάκη Σ., Φυρφίρη).
4Χ50 Μικτή Ομαδική (10 ετών): 1η θέση (Κουντουράκης, Τσιομπίκας, Μπαλάφας, Νικολουδάκης).
4Χ50 Μικτή Ομαδική (10 ετών): 2η θέση (Γεωργαλή, Ρέερ, Κουρμούλη, Πατεράκη)
4Χ50 Μικτή Ομαδική (9 ετών): 3η θέση (Κλαψινού, Αντουράκη, Στρατιδάκη, Κατικάκη).
4Χ50 Μικτή Ομαδική (9 ετών): 1η θέση (Μποτονάκης, Παρασκάκης, Αντωνογιαννάκης, Ψωράκης).
4Χ100 Μικτή Ομαδική (12 ετών): 2η θέση (Κοτσύφης, Μπερβανάκης, Λιναρδάκης, Καλατζής).
4Χ100 Μικτή Ομαδική (11 ετών): 2η θέση (Παπαδάκης, Ρεϊζάκης, Κιαγιάς, Μαρκουλάκης).
4Χ100 Μικτή Ομαδική (11 ετών): 2η θέση (Σηφάκη, Μπλυμάκη