Η Διεύθυνση Κτηνιατρικής της Περιφέρειας Κρήτης, σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του ΥΠΕΣ, ενημερώνει όλους όσοι λειτουργούν καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς (δήμους, νομικά πρόσωπα δήμων-συνδέσμων αυτών, ιδιώτες, φιλοζωικά σωματεία) για την επείγουσα ανάγκη υποβολής αίτησης εγγραφής των καταφυγίων τους, είτε διαθέτουν άδεια λειτουργίας είτε όχι, στο σχετικό ΥποΜητρώο του Εθνικού Μητρώου Ζώων Συντροφιάς (ΕΜΖΣ) – Gov.gr (www.gov.gr), έως τις 17.05.2024.
Τονίζεται πως, στο ΕΜΣΖ έχει προβλεφθεί η καταχώριση και των καταφυγίων που δεν διαθέτουν άδεια λειτουργίας μέχρι και τις 31.05.2024, δεδομένου ότι σύμφωνα με την περίπτωση ια) της παρ.3 του άρθρου 7 της ΚΥΑ 1609/ΕΞ2022/2022 όπως ισχύει, η υποβολή της άδειας/βεβαίωσης νόμιμης λειτουργίας καταφυγίου καθίσταται υποχρεωτική από 01.06.2024.
Στ. Αρναουτάκης: «Η παραγωγική βάση της Κρήτης είναι ο αγροτικός τομέας. Να επιταχυνθεί η εκτροπή του Πλατύ Ποταμού»
«O αγροτικός τομέας, αποτελεί την παραγωγική και αναπτυξιακή βάση της Κρήτης και για αυτό θα πρέπει να επιταχυνθεί η υλοποίηση...