Η Ειρήνη Μανουκαράκη, η νεαρή γκολκίπερ από το Ρέθυμνο, αποτέλεσε καθοριστικό παράγοντα προκειμένου η εθνική ομάδα των κορασίδων να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Α’ κατηγορία.
Η 16χρονη κίπερ αγωνίστηκε για άλλη μία φορά στη βασική ενδεκάδα της εθνικής μας ομάδας και ήταν από τις κορυφαίες στο νικηφόρο ματς 2-1 επί της οικοδέσποινας Σερβίας.
… Και δεν ήταν μονάχα αυτή η αναμέτρηση… Η Ρεθεμνιώτισσα γκολκίπερ ήταν από τις καλύτερες στα παιγνίδια με αντίπαλες ομάδες που αποτελούν σπουδαίες σχολές του παγκόσμιου ποδοσφαίρου όπως, η Αγγλία (ήττα με 0-2) και η Ιταλία (ήττα με 0-3).
Μετά από τα παραπάνω αποτελέσματα, η εθνική μας χρειαζόταν μονάχα τη νίκη για να μπορέσει να σταθεί στην Α’ κατηγορία. Τα κατάφερε απέναντι στη μεγάλη των “πλάβι” σχολή κι έτσι, παρέμεινε στην ελίτ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου!
Εκτός από τα μόρια για την είσοδο σε ΑΕΙ και την αναγνώριση που τυγχάνει απ’ όλους μας, η Ειρήνη πια, αποκτάει τεράστιες εμπειρίες που όμοιές δύσκολα μπορεί να συναντήσει κάποια παίκτρια προερχόμενη από την περιφέρεια. Η ίδια ωστόσο, δείχνει τον δρόμο ότι όλα είναι δυνατά στον αθλητισμό γι’ αυτό και είναι άξια πολλών πολλών συγχαρητηρίων.
Άμεση ήταν και η αντίδραση του σωματείου της γι’ αυτή την επιτυχία. “Η Ρ.Ε.Α. συγχαίρει την Εθνική μας ομάδα και την Ειρήνη Μανουκαράκη για την σπουδαία επιτυχία τους, εκπροσωπώντας επάξια το ελληνικό ποδόσφαιρο Γυναικών, το οποίο συνεχίζει να κάνει άλματα!”