Με 3Χ3 και με τη μία καταπληκτική εμφάνιση να διαδέχεται την άλλη στο 20ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Φουκουόκα, η εθνική γυναικών με μία εκ των πρωταγωνιστριών την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, κατέκτησε την 1η θέση στον όμιλό της μετά την ειπβλητική νίκη επί της Ιταλίας με 16-12.
Η εθνική ομάδα της Αλεξίας Καμμένου απέναντι στην υπερδύναμη της γειτονικής χώρας ήταν απίστευτη και πλέον δε μένει από το να την ξαναδούμε την επόμενη εβδομάδα (Δευτέρα στις 12 το μεσημέρι πιθανότατα με την Αυστραλία), όταν θα ξεκινήσει την προσπάθεια για την τετράδα και ίσως ένα μετάλλιο.
Τα 8λεπτα: 6-4, 4-1, 3-2, 3-5
Διαιτητές: Πέριτς (Κροατία), Σβαρτς (Ισραήλ)
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 3, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Ξενάκη, Νίνου 3, Ελληνιάδη 1, Σιούτη, Βασιλική Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.
ΙΤΑΛΙΑ (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι 1, Γκαλάρντι 2, Αβένιο 1, Τζιουστίνι 1, Μπετίνι, Πικότζι, Μπιανκόνι 2, Παλμιέρι 2, Μαρλέτα 2, Κοκιέρε, Βιακάβα 1, Μπανκέλι.
Η έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων / Το Παρίσι σε ανοικτό δίαυλο με όλη την υφήλιο
Με την εθνική αποστολή της Ελλάδας να ανοίγει την μεγάλη καινοτόμο παρέλαση του Παρισιού ξεκίνησαν οι 30οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Για...