11 °C Rethymno, GR
03/02/2023

ΜΕ ΤΟΝ Π. ΚΑΡΑΝΤΑΘΑ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΗΣ Η ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Εμπιστοσύνη στις δικές της δυνάμεις

Το πρωτάθλημα της SL2 ετοιμάζεται, από σήμερα κιόλας, για την 5η του στροφή. Η Επισκοπή προετοιμάζεται για το ματς εκτός έδρας αυτή την Κυριακή κόντρα στην Καλαμάτα και γι’ αυτό χθες προπονήθηκε στο γήπεδο Μισιρίων και σήμερα (μάλλον) στο ΔΑΚ Γάλλου (ανάλογα με το πως θα είναι οι καιρικές συνθήκες).
Το ίδιο απόγευμα, η αποστολή θα συνταχθεί για να αναχωρήσει μαζί με την Κ19 για την πόλη της Λακωνίας.
Προπονητής είναι τελεσίδικο ότι θα βρίσκεται στον πάγκο της ο Παναγιώτης Καραντάθας που έχει μια σπουδαία ευκαιρία (δεν αποτελεί καθημερινό φαινόμενο) να κοουτσάρει μια ομάδα SL2. Ο έμπειρος τεχνικός που έχει καταγράψει πολλά χιλιόμετρα από τον πάγκο ομάδων αναπτυξιακών ηλικιών, το έφερε έτσι η κατάσταση ούτως ώστε, να είναι αυτός που θα ηγηθεί της τεχνικής ηγεσίας των Ρεθύμνιων απέναντι σε μια ομάδα που έχει το άγχος της νίκης.
Η Καλαμάτα προέρχεται από μία ήττα (1-0 από τα Χανιά) και θέλει να ρεφάρει γι’ αυτό μιας και δεν έχει αποποιηθεί τον χαρακτηριστικό της διεκδικήτριας του φετινού τίτλου.
Οι «γυπαετοί» κάνουν χαμηλές πτήσεις, κρατούν χαμηλό προφίλ προκειμένου να μπορούν να χτυπήσουν τον αντίπαλό τους με βάση, τη δουλειά και την πίστη ότι γνωρίζουν ποιοί είναι. Ανεξάρτητα με το τί θα γίνει με την Επισκοπή και ποιός θα είναι ο επόμενος που θα κάτσει στον πάγκο της, ο Καραντάθας προπονεί την ομάδα του για να φέρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Αν αυτό είναι η νίκη, γιατί όχι…;

Β’ όμιλος (5η αγωνιστική)
Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου
“Μ. Κρητικόπουλος, 15.00: ΠΑΟ Ρουφ-Ηρόδοτος
Διαιτητής: Χουλιάρας (Ευβοίας). Βοηθοί: Πριόνας (Ευβοίας) – Φίλος (Βοιωτίας). 4ος διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής). Παρατηρητής: Μοιραδωράκης (Πειραιά).

Γηπ. Ηλιούπολης, 15.00: Ηλιούπολη-Παναχαϊκή
Διαιτητής: Τζαμουτζαντώνης (Χίου). Βοηθοί: Παύλος (Δυτ. Αττικής) – Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου). 4ος διαιτητής: Ανδρικόπουλος (Κυκλάδων). Παρατηρητής: Κόνιαρης (Αν. Αττικής).

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου
Γηπ. Ν. Σμύρνης, 13:45: Απόλλων Σμύρνης-Χανιά
Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου). Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου) – Χλεμπογιάννης (Φωκίδας). 4ος διαιτητής: Ξηρογιάννης (Βοιωτίας). Παρατηρητής: Κοκότου (Αργολίδας).

“Στ. Μαυροθαλασσίτης”, 15.00: Αιγάλεω-Ολυμπιακός Β’
Διαιτητής: Κόκκορης (Αρκαδίας).Βοηθοί: Κύριος – Τσούκας (Αρκαδίας). 4ος διαιτητής: Ρεντίφης (Αν. Αττικής). Παρατηρητής: Γιανναδάκης (Λασιθίου).

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου
Γηπ. Παραλίας, 14.30: Καλαμάτα-Επισκοπή
Διαιτητής: Τσακάλης (Ηλείας). Βοηθοί: Μαραθωνίτης – Μητροφάνης (Αθηνών). 4ος διαιτητής: Ρηγόπουλος (Ηλείας). Παρατηρητής: Κυρίου (Αρκαδίας).

“Π. Σαλπέας”, 15.00: Προοδευτική-Κηφισιά
Διαιτητής: Ρούτσης (Κορινθίας). Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου) – Δέτση (Δωδεκανήσου). 4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Κορινθίας). Παρατηρητής: Μαζαράκης (Κεφαλληνίας/Ιθάκης).

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου
“Γρ. Λαμπράκης”, 15.15: Καλλιθέα-ΑΕΚ Β’
Διαιτητής: Αλιάγας (Δυτ. Αττικής). Βοηθοί: Ισσα (Αθηνών) – Γουρνιάς (Αν. Αττικής). 4ος διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών). Παρατηρητής: Αγαδάκος (Πειραιά).