Η δεύτερη ημέρα προετοιμασίας ήταν ένα από τα γεγονότα της χθεσινής ημέρας.
… Γιατί αλήθεια είναι οτι υπήρξαν κι άλλα και μάλιστα ευχάριστα. Ο λόγος για τις δύο μεταγραφές παικτών από το Ρέθυμνο, δύο παιδιά που ξεκίνησαν από τον τόπο τούτο. Αυτά τα δύο νέα πρόσωπα είναι, ο 20χρονος αμυντικός Θανάσης Κώτσιος και ο 17χρονος χαφ Μάριος Λέκα. Και οι δύο έχει γνωστοποιηθεί ότι θα βρίσκονταν στη φετινή πρεοτοιμασία αλλά η Επισκοπή έπρεπε να επιλύσει κάποια θέματα που είχαν να κάνουν με τις ομάδες στις οποίες ανήκαν. Και η αλήθεια είναι ότι ανήκαν σε τεράστιους συλλόγους αφού, ο πρώτος μετά την ΕΑΠ ανήκε τα τελευταία 3 χρόνια στην ΑΕΚ Β’ και ο δεύτερος τα τελευταία 2 στον ΠΑΟΚ Κ17.
Η Επισκοπή τους ανακοίνωσε και επίσημα και είχε κάθε λόγο να αισθάνεται υπερηφάνεια…
Η ανακοίνωση για τον Θ. Κώτσιο: “Η ΠΑΕ Επισκοπή με χαρά ανακοινώνει τη μεταγραφή του ποδοσφαιριστή Θανάση Κώτσιο για τα επόμενα δύο χρόνια. Ο 20χρονος είναι κεντρικός αμυντικός και έχει γεννηθεί στο Ρέθυμνο στις 18/1/2002. Έχει ύψος 1,83μ., είναι γρήγορος και φέρελπις αμυντικός.
Ο Θανάσης Κώτσιος προέρχεται από το ρεθεμνιώτικο ποδόσφαιρο έχοντας αναδυθεί από τις ακαδημίες της ΕΑΠ η οποία ανήκε στο δίκτυο της ΑΕΚ FC development.
Από τα 17 του χρόνια πέρασε τα διαδοχικά trials και ενσωματώθηκε στην ΠΑΕ ΑΕΚ. Εκεί εξελίχθηκε γρήγορα όπου πέρυσι ανήκε στην ΑΕΚ Β’ έχοντας 1 συμμετοχή στην SL2.
Ο σύλλογός μας, τον καλωσορίζει και του εύχεται πολλές ομαδικές και ατομικές επιτυχίες”.
Θ. Κωτσιός: “Είναι ευκαιρία για μένα και για όλα τα παιδιά…”
Ο Θανάσης Κώτσιος με το που ήρθε στην Επισκοπή έδειχνε πολύ ευχαριστημένος. Μάλιστα στην παρουσίασή του βρισκόταν τόσο ο ίδιος ο προπονητής της ΠΑΕ Ντάριλ Γουίλαρντ όσο και ο πρόεδρος της ΕΑΠ κ. Νίκος Βερνάδος, εμφανώς ευχαριστημένος για την εξέλιξη που έχει μέχρι στιγμής η πορεία του νεαρού αμυντικού. Ο Θ. Κώτσιος τόνισε στις πρώτες του δηλώσεις: “Είμαστε ένα καλό ρόστερ όπως έχω αντιληφθεί και αυτό που θέλω εγώ αλλά και όλοι οι νέοι συμπαίκτες μου είναι μην δώσουμε μάχη για την παραμονή αλλά να πάμε τον σύλλογο ακόμα πιο ψηλά.
Το κλίμα φαίνεται από την αρχή ότι θα είναι καλό.
Εγώ θέλω από την μεριά μου να παίξω όσο πιο πολλά παιγνίδια μπορώ και φυσικά να σκοράρουμε ως ομάδα πολλά γκολ στους αγώνες.
Είναι ευκαιρία που μια ομάδα όπως η Επισκοπή βρίσκεται σε τόσο υψηλό επίπεδο. Είναι ευκαιρία για όλα τα παιδιά όπως εγώ που κατάγομαι από το Ρέθυμνο να κάνουμε τα πάντα για να καθιερωθούμε σ’ αυτόν τον σύλλογο. Ελπίζω φυσικά να βοηθήσει και ο κόσμος αυτή την προσπάθεια.”
Η ανακοίνωση για τον Μάριο Λέκα: “Η ΠΑΕ Επισκοπή με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει τη μεταγραφή του ποδοσφαιριστή Μάριο Λέκα για τα επόμενα δύο χρόνια. Ο μόλις 17 χρονών ταλαντούχος ποδοσφαιριστής αγωνίζεται ως αμυντικός αλλά και κεντρικός χαφ. Πρόκειται για ένα παιδί που έχει γεννηθεί στο Ηράκλειο στις 15/7/2005, διαμένει μόνιμα στο Ρέθυμνο, έχει ύψος 1,74μ., και προέρχεται από τις δικές μας ακαδημίες.
Ο Μάριος Λέκα ξεκίνησε από την Επισκοπή κι έπειτα, πολύ γρήγορα από άλλες σχολές ποδοσφαίρου του Ρεθύμνου (Ολυμπιακος Ρεθ., Ρέθυμνο ΠΣ) και μέσα από trials έπεισε τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να τον πάρουν στη Θεσσαλονίκη. Ο Λέκα έμεινε εκεί για δύο χρόνια όπου αγωνίστηκε στον ΠΑΟΚ 17. Φαίνεται πως ήρθε η στιγμή, ο Μάριος να επαναπατριστεί και είναι δική μας χαρά και υπερηφάνεια που γίνεται επαγγελματίας ποδοσφαιριστής με τα χρώματα της Επισκοπής μας.
Ο σύλλογός μας, τον καλωσορίζει και του εύχεται πολλές ομαδικές και ατομικές επιτυχίες”.
Μ. Λέκα: “Ευχαριστώ για την ευκαιρία…”
Ο Μάριος Λέκα έπεισε από την πρώτη στιγμή στα trials ότι μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μιας ΠΑΕ όπως η Επισκοπή. Είναι ένα παιδί που έχει όλο το μέλλον μπροστά του γι’ αυτό και στην παρουσίασή του ήταν τόσο ο Ντάριλ Γουίλαρντ όσο και ο υπεύθυνος ακαδημιών της ΠΑΕ, ο κ. Μπάμπης Αποστολάκης που τον είχε από μικρό δείχνοντας μάλιστα ιδιαίτερα συγκινημένος. Ο Λέκα είχε να πει…”Είμαι πολύ χαρούμενος που παίρνω την ευκαιρία να γίνω επαγγελματίας ποδοσφαιριστής στην ομάδα απ’ όπου ξεκίνησα.
Ευχαριστώ πολύ για την ευκαιρία που μου δίνεται να μπω στην Επισκοπή ξανά. Θα προσπαθήσω να την εκμεταλλευτώ στο έπακρο. Ευχαριστώ την οικογένειά μου και όσους με βοήθησαν να γίνει ένα από τα μεγάλα μου όνειρα πραγματικότητα. Τα υπόλοιπα είναι μπροστά…”
Ευχάριστες πολυσύνθετες προπονήσεις
Χθες λοιπόν είχαμε την 2η προπόνηση όόπου διεξήχθη το πρωί. Αρχικά οι παίκτες μπήκαν στο γυμναστήριο στις 09.30πμ. Μία ώρα αργότερα, εισήλθαν στο γήπεδο (ΔΑΚ Γάλλου “Παύλος Ι. Βαρδινογιάννης”) όπου προπονήθηκαν για περίπου 1 ώρα 35 λεπτά.
Ο Ντάριλ Γουίλαρντ με τον Ρικάρντο Ντε Βίβο κλέβουν τις εντυπώσεις μέσα από το προπονητικό πρόγραμμα που διαμορφώνουν αφού οι ασκήσεις περιλαμβάνουν μία μίξι φυσικής κατάστασης, τεχνικής και ενδυνάμωσης. Στο τέλος φυσικά είχαμε και το οικογενειακό διπλό.
Σήμερα (4/8) η προπόνηση έχει οριστεί και πάλι για τις 10.00πμ.