Το σχολείο γέμισε από παιδικές φωνές αγοριών και κοριτσιών αλλά όχι για μάθημα με βιβλία, διαγωνίσματα, παράδοση, θεωρία, διάβασμα και γράψιμο… Ο Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών τεχνών, ο “Υπερίωνας” του Θεόδωρου Αμάραντου φρόντισε να αλλάξει για λίγο τις μαθητικές καθημερινές συνήθειες και να παρουσιάσει την απίστευτη τεχνική που προσδίδει μια παραδοσιακή μαχητική τέχνη στο πέρασμα των αιώνων όπως το κουνγκ-φου!
Μετά από σχετική πρόσκληση του 14ου Δημοτικού σχολείου, ο Α.Σ. “Υπερίων” όχι απλώς ανταποκρίθηκε με χαρά στην Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε αλλά κατάφερε να εντυπωσιάσει με τους αθλητές-τριες του. Η ακρίβεια της τεχνικής, τα εντυπωσιακά σάλτα, η προσήλωση και η ακρίβεια στον στόχο και η επίδειξη του αθλήματος ήταν τέτοια μέσω των εντολών που έδιδαν οι προπονητές Θεόδωρος Αμάραντος και Λίνα Πολυχρονάκι όπου οι συμμετέχοντες έλαβαν το ζεστό και παρατεταμένο χειροκρότημα των μικρών μαθητών-τριων αλλά και των καθηγητών του δημοτικού σχολείου.
Η γιορτινή ατμόσφαιρα έμοιαζε με παραμυθένια. Η ομάδα της ρεθεμνιώτικης σχολής ανέλαβε δράση δίνοντας τον καλύτερό της εαυτό για να πραγματοποιηθούν ασκήσεις πολύ δύσκολες που χρειάζονται μεγάλη επιδεξιότητα για να πραγματοποιηθούν.
Αναλυτικά, ο ΑΣ Υπερίων παρουσίασε:
– Hung Kar (παραδοσιακό Kung Fu)
-Tai Chi Chuan (ήπιο σύστημα κινέζικης άσκησης)
– SanDa (άθλημα πλήρους επαφής)
– Parawushu (συμπεριληπτικός αθλητισμός)
Εξίσου σημαντική δράση της εκδήλωσης ήταν από τον Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Ν. Ρεθύμνου “Δότες ζωής”.
Από την πλευρά του, ο ΑΣ “Υπερίων” εξέφρασε ένα μεγάλο “ευχαριστώ” στους γονείς των αθλητών-τριών του που είναι δίπλα τους αλλά και σε κάθε δράση που πραγματοποιείται ενώ απέστειλε τα πιο θερμά “ευχαριστώ” στους υπεύθυνους του σχολείου για την πρόσκληση ανανεώνοντας το ραντεβού τους για του χρόνου!