Τελικά, η αποχώρηση του προπονητή τερματοφυλάκων Αντώνη Πλατή από τη ΡΕΑ δεν κράτησε πάνω από 3 εβδομάδες. Αλλαγή δεδομένων με λίγα λόγια. Κι αυτό γιατί, η εκτίμηση προς το πρόσωπο και τη δουλειά του ήταν τέτοια που έκανε τις δύο πλευρές να επανεξετάσουν το ζήτημα.
Ο Στέλιος Κοζανίδης θα έχει δίπλα του ως συνεργάτη τον Ρεθεμνιώτη τεχνικό καθώς, εκτός από την εκγύμναση των τερματοφυλάκων θα συνεχίσει και την ανάλυση των αγώνων όπως έκανε μέχρι πρότινος. Και οι δύο πλευρές έγιναν ξανά “μία” με ενιαίο στόχο.
Η επίσημη ανακοίνωση του συλλόγου ανέφερε χαρακτηριστικά:
“Ο ΑΟ Ρ.Ε.Α. ανακοινώνει την επιστροφή του Αντώνη Πλατή, ο οποίος αναλαμβάνει τον ρόλο του προπονητή τερματοφυλάκων και του αναλυτή.
Τα λόγια είναι περιττά για τον Αντώνη Πλατή, ο οποίος αποτέλεσε έναν από τους στυλοβάτες της ομάδας μας στη δημιουργία της και την καθιέρωση της στα μεγάλα «σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου Γυναικών. Είναι αναπόσπαστο κομμάτι της «παΡΕΑς» μας, έχοντας τους δικούς τους ισχυρούς δεσμούς με την ομάδα και έχοντας παράγει σπουδαίο έργο αυτό το διάστημα. Πριν από μερικές εβδομάδες αποχώρησε για προσωπικούς λόγους, όμως εκείνοι ξεπεράστηκαν και μπορεί πλέον να προσφέρει ξανά.
Ο Α.Ο. Ρ.Ε.Α. καλωσορίζει τον Αντώνη Πλατή και του εύχεται υγεία και πολλές επιτυχίες.”
Α. Πλατης: «Έτοιμος να επανέλθω»
O 39χρονος τεχνικός επανατοποθετήθηκε λίγες μέρες μετά την προσωρινή του αποχώρηση. «Στη συνάντηση με τη διοίκηση της Ρ.Ε.Α. και τον προπονητή Στέλιο Κοζανίδη, αποδέχτηκα την πρόταση επιστροφής μου ως προπονητής τερματοφυλάκων και αναλυτής. Η αποχώρησή μου πριν τρεις εβδομάδες οφειλόταν σε προσωπικούς λόγους, τους οποίους ξεπέρασα και είμαι έτοιμος να επανέλθω και να αφοσιωθώ στην ομάδα.
Ευχαριστώ τη διοίκηση και τους προπονητές της ομάδας για την εμπιστοσύνη και ανυπομονώ να συνεργαστώ ξανά με όλους προς όφελος της ομάδας».