Την 6η Απριλίου 2023 συγκροτήθηκε σε Σώμα το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Υπαλλήλων Πυροσβεστικού Σώματος Περιφέρειας Κρήτης, όπως αυτό προήλθε από τις αρχαιρεσίες του. Η σύνθεση του νέου Δ.Σ. έχει ως εξής:
Πρόεδρος: Μανώλης Αντωνακάκης
Α’ Αντιπρόεδρος: Στερεός Ατσαλάκης
Β’ Αντιπρόεδρος: Απόλλων Φραγκιαδάκης
Γενικός Γραμματέας: Γεώργιος Πλεμμένος
Ταμίας: Δημήτριος Σπηλιωτάκης
Οργανωτικός γραμματέας: Μιχαήλ Σωπασής
Υπεύθυνος τύπου – δημ. Σχέσεων: Μανώλης Αντωνακάκης
Αναπληρωτής γενικός γραμματέας: Ελένη Καζάνη
Μέλη: Ευάγγελος Μπλαβογιλάκης, Γεώργιος Δασκαλάκης
Σε σχετική ανακοίνωση, το Διοικητικό Συμβούλιο αναφέρει: «Το νέο Δ.Σ. αναλαμβάνει τα καθήκοντά του σε μία πολύ δύσκολη και κρίσιμη χρονική στιγμή. Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας και δεσμευόμαστε ότι θα είμαστε κοντά στον κάθε συνάδελφο για την προάσπιση των δικαιωμάτων του και για τη στήριξη κάθε δίκαιου και νόμιμου αιτήματός του».