Την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά ένα μέρος του πλούσιου συγγραφικού επιστημονικού έργου των καθηγητών – μελών ΔΕΠ της πανεπιστημιακής κοινότητας Ρεθύμνου έχουν μέχρι και σήμερα οι Ρεθεμνιώτες, μέσα από την έκθεση βιβλίου που πραγματοποιείται από την Τρίτη στο Σπίτι του Πολιτισμού και συνδιοργανώνεται με τον δήμο Ρεθύμνου. Τα εγκαίνια πραγματοποιήθηκαν παρουσία των αντιπρυτάνεων Δημήτρη Μυλωνάκη και Κωνσταντίνου Σπανουδάκη, του αντιδημάρχου Ρεθύμνης, Θωμά Κρεβετζάκη, ακαδημαϊκών και πολιτών.
Μια έκθεση μικρή σε διάρκεια, καθώς θα διαρκέσει έως το βράδυ της Πέμπτης, μεγάλη όμως σε σημασία, καθώς σκοπός είναι να κάνει γνωστό στο αναγνωστικό κοινό, εκπαιδευτικούς, μαθητές και μαθήτριες της πόλης τα συγγραφικά πονήματα των καθηγητών και καθηγητριών του πανεπιστημίου μας και να αποτελέσει μια γέφυρα επικοινωνίας ανάμεσα στο πανεπιστήμιο και στην πόλη που αποτελεί τη φυσική του έδρα.
Παράλληλα, η έκθεση δίνει τη δυνατότητα στους υποψήφιους φοιτητές να έρθουν σε γνωριμία με το αντικείμενο σπουδών των πανεπιστημιακών σχολών του Ρεθύμνου. Απώτερος στόχος είναι η έκθεση βιβλίου του Πανεπιστημίου να καθιερωθεί ως ετήσιος θεσμός.
Στο Σπίτι του Πολιτισμού παρουσιάζονται περίπου 300 βιβλία καθηγητών-τριών, εννέα πανεπιστημιακών τμημάτων και σύμφωνα με τον αντιπρύτανη Φοιτητικής Μέριμνας, Δημήτρης Μυλωνάκη: «Είναι μια καινούργια πρωτοβουλία με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, που ήταν στις 23 Απριλίου. Διοργανώνουμε αυτήν την έκθεση, η οποία περιλαμβάνει βιβλία που έχουν συγγραφεί από καθηγητές του πανεπιστημίου Κρήτης στο Ρέθυμνο, από όλες τις σχολές. Η κοινή γνώμη στην Κρήτη, οι πολίτες, ξέρουν ότι στο πανεπιστήμιο γίνεται μια σοβαρή δουλειά, αλλά σπάνια έχουν τη δυνατότητα να δουν από κοντά τι ακριβώς είναι αυτή η δουλειά. Αυτή είναι μια ευκαιρία για να δουν την πνευματική εργασία που γίνεται στο πανεπιστήμιο Κρήτης, εν τοις πράγμασι. Έχουμε μαζέψει περίπου 300 βιβλία, τα οποία είναι ένα μικρό κλάσμα της συνολικής παραγωγής που έχουν γίνει ανά τα χρόνια στο Ρέθυμνο, στο πανεπιστήμιο. Εκτός των βιβλίων έχουμε και τα δύο περιοδικά μας, το ένα είναι το «e-news letter» και «ΤΡΙΤΩΝ». Επίσης έχουμε και τα δύο επιστημονικά περιοδικά την «Αριάδνη» και την «Ελεύθερνα» που είναι από τη Φιλοσοφική Σχολή και το Τμήμα Ψυχολογίας. Η προσπάθεια είναι κοινή με τον δήμο. Τους ευχαριστούμε πολύ και για την προσφορά του χώρου. Ελπίζουμε πρώτον ότι θα έρθουν οι Ρεθεμνιώτες να δουν από κοντά τι γίνεται στο πανεπιστήμιο και δεύτερον, ότι τέτοιες προσπάθειες θα συνεχίσουμε να έχουμε από κοινού με τον δήμο, που αποτελούν γέφυρες της ακαδημαϊκής κοινότητας προς την τοπική κοινωνία».
Η υπεύθυνη της έκθεσης βιβλίου που είχε και την ιδέα, Μαριάννα Καλαϊτζιδάκη, αν. καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, σημείωσε: «Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, είχα αυτήν την ιδέα της έκθεσης. Περιοριστήκαμε σε βιβλία καθηγητών των σχολών Ρεθύμνου, γιατί δεν είχαμε τον χρόνο να κάνουμε μια έκθεση που να έχει και τις σχολές του Ηρακλείου. Η έκθεση περιλαμβάνει μόνο ένα κλάσμα από τα βιβλία που έχουμε γράψει οι διδάσκοντες και οι διδάσκουσες των σχολών του Ρεθύμνου, όμως, δίνουν στον επισκέπτη μια εικόνα, μια ιδέα με το τι ασχολούνται οι καθηγητές του πανεπιστημίου. Το συγγραφικό έργο είναι ένα μεγάλο κομμάτι της δουλειάς μας και έτσι εδώ εκτίθενται, ανά τμήμα, μονογραφίες, πρακτικά συνεδρίων, συλλογικοί τόμοι, επιμέλειες σημαντικών βιβλίων ξενόγλωσσων που έχουν μεταφραστεί στην ελληνική γλώσσα και κάποια βιβλία από ευρωπαϊκά προγράμματα. Το συγγραφικό έργο της πανεπιστημιακής κοινότητας κατά την προσωπική μου γνώμη χωρίς να εκφράζω το σύνολο της κοινότητας, νομίζω ότι δεν είναι αντιληπτό από την κοινωνία, επομένως δεν μπορεί να εκτιμηθεί κιόλας. Αυτή η πρωτοβουλία είναι μέσα στις δράσεις σύνδεσης του πανεπιστημίου με την πόλη και της μεταξύ τους καλύτερης γνωριμίας. Θα ήθελα να έρθουν εκπαιδευτικοί των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών να δουν καινούργια βιβλία, γιατί δεν παύουν αυτά τα βιβλία να διαπραγματεύονται σύγχρονα θέματα αιχμής σε κάθε επιστήμη. Όπως θα ήθελα να επισκεφτούν την έκθεση και υποψήφιοι φοιτητές μας, δηλαδή τωρινοί μαθητές των Λυκείων, που θα θέλουν να γνωρίσουν τα τμήματα του πανεπιστημίου μας. Είναι ένας έμμεσος τρόπος να δουν με τι ασχολούνται αυτά τα τμήματα».
Ο αντιδήμαρχος πολιτισμού, Θωμάς Κρεβετζάκης, σημείωσε ότι η πρωτοβουλία αυτή εντάσσεται στις δράσεις διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Κρήτης με την πόλη του Ρεθύμνου και τόνισε πόσο σημαντική είναι η έκθεση επισημαίνοντας μεταξύ άλλων ότι: «Στην έκθεση παρουσιάζεται το ερευνητικό και το εκπαιδευτικό έργο των καθηγητών ΔΕΠ, οι οποίοι τα τελευταία χρόνια εργάζονται και δραστηριοποιούνται στην πόλη του Ρεθύμνου. Είναι μόνο ένα μέρος της πανεπιστημιακής δουλειάς και μάλιστα, σε σχέση με τις σχολές οι οποίες εδράζουν στο Ρέθυμνο. Προκειμένου να αντιληφθούμε το σύνολο της επίδρασης και της πανεπιστημιακής γνώσης, η οποία παράγεται από το πανεπιστήμιο Κρήτης, θα πρέπει να το δούμε συνδυαστικά ως ενιαία δομή. Η συγκεκριμένη εκδήλωση αφορά στο κομμάτι του πολυπολιτισμικού πανεπιστημίου, ανάγεται δηλαδή στη διασύνδεσή του με την πόλη μας, στο πλαίσιο των πολιτιστικών δράσεων που ξεκινήσαμε δειλά πέρυσι, αλλά πλέον έχει πάρει σάρκα και οστά και θα διανθίζεται διαρκώς με νέες πρωτοβουλίες».
Σημειώνεται ότι η έκθεση σήμερα θα είναι ανοιχτή μέχρι τις 10 το βράδυ ενώ αύριο , Πέμπτη, τελευταία μέρα της έκθεσης, το κοινό μπορεί να την επισκεφθεί κατά τις ώρες 10.00 -14.00 και 17.00 – 22.00.