Η Στέγη Βιτσέντζος Κορνάρος οργανώνει διεθνές συνέδριο με τίτλο «Η φύση των πραμάτω: από τη γένεση στη διάχυση και την πρόσληψη του Ερωτόκριτου». Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στη Σητεία από 22 έως 24 Ιουλίου 2022.
Στο επίκεντρο των εργασιών του συνεδρίου θα τεθούν ζητήματα που αφορούν, αφενός, τη λογοτεχνικότητα του Ερωτόκριτου όπως αυτή τεκμηριώνεται μέσα από τον πολυφωνικό διάλογο του ποιητή με την ευρωπαϊκή λογοτεχνία, διαμορφωμένη κάτω από την επίδραση της ελληνορωμαϊκής παράδοσης στα χρόνια της πρώιμης νεωτερικότητας· κι αφετέρου, την ακτινοβολία της κρητικής Αναγέννησης και του Ερωτοκρίτου σε πολιτισμικά περιβάλλοντα όπου το ποίημα του Κορνάρου και η ελληνική παιδεία έπαιξαν δεσπόζοντα ρόλο στη σφυρηλάτηση της νεοελληνικής ιδιοπροσωπίας από τον 18ο αιώνα έως τις μέρες μας.
Οι θεματικοί άξονες του συνεδρίου είναι:
-Tο μυθιστορικό διακείμενο του Ερωτοκρίτου
-Zητήματα ποιητικής τέχνης στον Ερωτόκριτο
-Ο Ερωτόκριτος στη φαναριώτικη κοινωνία
-Ο Ερωτόκριτος στη νεοελληνική λογοτεχνία
-Ο Ερωτόκριτος στη λαϊκή παράδοση
-Ο Ερωτόκριτος στο θέατρο
-Mεταφράσεις του Ερωτοκρίτου.
Οι εργασίες του συνεδρίου θα πραγματοποιηθούν στον χώρο του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου στον Τρυπητό Σητείας και η εναρκτήρια συνεδρίαση θα γίνει την Παρασκευή 22 Ιουλίου στις 17:30.
Συνοπτικό Πρόγραμμα
Πέμπτη 21 Ιουλίου
19:30:Στέγη Βιτσέντζος Κορνάρος- Εγκαίνια της έκθεσης «Τσ’ αγάπης το χαμίνι» του Γιώργου Κόρδη. Θεατρικό αναλόγιο από το Θέατρο της Σητείας με αποσπάσματα από τον Ερωτόκριτο και μουσική επένδυση από το Γιώργο Μαστοράκη.
Παρασκευή 22 Ιουλίου
11:00: Στέγη Βιτσέντζος Κορνάρος «Ο δικός μου Ερωτόκριτος»: Σύντομες μαρτυρίες Στειακών• αφηγούνται τη βιωματική, ψυχολογική, καλλιτεχνική ή επιστημονική σχέση τους με το ποίημα.
17:30: Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο – Τρυπητός Σητείας 0 Γιάννης Βάρδας (Λυραρογιάννης) απαγγέλλει δικά του ποιήματα και αποσπάσματα από τον Ερωτόκριτο.
18:00-21:00: 1η Συνεδρία
Σάββατο 23 Ιουλίου
10:00-14:00: 2η και 3η Συνεδρία
21:00: Φρούριο Καζάρμα- Μουσική παράσταση «Ερωτόκριτος» από τους Χαΐνηδες και την ομάδα χορού ακροβατικών Κι όμως κινείται.
Κυριακή 23 Ιουλίου
10:00-14:30: 4η και 5η Συνεδρία
17:00: Ξενάγηση των συνέδρων (Ετιά, έπαυλη De Mezzo)
22:00: Βαρκαρόλα στο λιμάνι της Σητείας με το συγκρότημα Τσίτα Κόρδα.