Αγώνες κυπέλλου για την ολοκλήρωση της β’ φάσης του θεσμού με ιδιαίτερα ζευγάρια είναι αυτοί που θα διεξαχθούν σήμερα σε τρία γήπεδα του Ρεθύμνου. Η Επισκοπή υποδέχεται τον Ερμή στο ΔΑΚ Γάλλου (15.30) για τον επαναληπτικό του 1-0, σκορ με το οποίο οι παίκτες του Μηνά Πίτσου είχαν επικρατήσει στα Ζωνιανά, ο Ρεθυμνιακός ο οποίος είχε νικήσει με 3-0 τον Αστέρα (και πάλι στις 15.30) στο γήπεδο της Σοχώρας και ο Άρης που φιλοξενεί με τη σειρά του τον Ποσειδώνα στο τελευταίο ματς της ημέρας (18.00) μετά το 0-0 στο Γεράνι.
Πρόκειται για τρεις αγώνες της συγκεκριμένης φάσης όπου πλην του Ρεθυμνιακού, ουδείς μπορεί να κάνει προγνωστικά. Βέβαια, επειδή μιλάμε για ποδόσφαιρο καλό θα είναι να αφήσουμε τους παίκτες να πουν ό,τι έχουν να πουν στο γήπεδο. Οπότε κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα για κανέναν ότι έχει προκριθεί ή έχει αποκλειστεί.
Παράλληλα, ενόσω τα παιγνίδια θα παίρνουν τον δρόμο τους, όλες αυτές οι ομάδες, οι δύο της Γ’ Εθνικής και οι άλλες τέσσερις του Α’ τοπικού θα προετοιμάζονται να δώσουν αγώνες-τελικούς για τα πρωταθλήματά τους. Μάλιστα το ζευγάρι Ρεθυμνιακός – Αστέρας θα το ξαναδούμε στην 1η αγωνιστική των πλέι οφ.
Ποιός το θέλει λοιπόν περισσότερο; Ποιός είναι έτοιμος να θυσιάσει παραπάνω από την απαραίτητη ενέργεια στον θεσμό του κυπέλλου έχοντας την Κυριακή αγώνες-τελικούς στο πρωτάθλημα;
Αυτό είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να ζυγίσουν οι προπονητές και να το μεταδώσουν στους παίκτες. Μπορούν οι ομάδες αυτή τη στιγμή να κρατήσουν και τα δύο καρπούζια σε μία μασχάλη; Ποιός όμως μπορεί να αδιαφορήσει όταν μιλάμε για έναν ιστορικό θεσμό που έχει και τα παρελκόμενά του με την επεκτηνόμενη συμμετοχή στο κύπελλο Ελλάδας;
Το πρόγραμμα της β’ φάσης
Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου, 15.30
ΔΑΚ Γάλλου: Επισκοπή – Ερμής Ζ. (0-1)
Σταυρουλάκης, Βράγκου, Βλαχάκης. Π.Δ. Βοσκάκης
Σοχώρα: Ρεθυμνιακός – Αστέρας Ρεθ. (3-0)
Ταμπουρατζής, Κελεσίδης, Παπαδομιχελάκης. Π.Δ. Δελήμπασης
Μισίρια, 18.00: Άρης – Ποσειδώνας (0-0)
Καλυβιανάκης, Βαρβαντάκης, Κελαϊδής. Π.Δ. Χριστοδουλάκης.
* Στη γ’ φάση περνάει δίχως αγώνα η Δόξα Πλατανέ