Η Επισκοπή καλούνταν να διαχειριστεί δύο πράγματα στο ματς απέναντι στην ομάδα της Βοιωτίας. Πρώτον, να μπορέσει να φέρει τη νίκη επιστρέφοντας από την περσινή περίοδο στο γήπεδό της, ένα παραπάνω μετά από μία μέτρια εμφάνιση απέναντι στον Ερμή (2-2) και δεύτερον, να “ξεκλειδώσει” μια άγνωστη εν πολλοίς, ομάδα. Τα κατάφερε και τα δύο σταδιακά.
Παίζοντας με σύστημα 4-2-3-1, αρχικά είχε μία καλή φάση στο 7′ με το σουτ του Ντότη που πέρασε άουτ όμως έπειτα, ο Ελλπιακός απέδειξε ότι είναι πράγματι ένα καλό σύνολο που ισορρόπησε στο κέντρο και “έβαλε δύσκολα” στην Επισκοπή για το ότι θα πρέπει να βρει κι άλλους τρόπους επίθεσης για να τον προβληματίσει.
Έπειτα από αρκετή ώρα, στο 35′ ο Μίχος πάσαρε στον Κίτο και ο τελευταίος σούταρε με δύναμη από τη μεγάλη περιοχή “συμαδεύοντας” το οριζόντιο δοκάρι του Κυριαντζή.
Ακολούθησε άλλη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με το διαγώνιο σουτ του Βαλαβανόπουλου που έφυγε λίγο άουτ κι έπειτα, η σπουδαία ευκαιρία στο 42′ που έχασε ο Ελλοπιακός κυνηγώντας στο τρανζίσιον με τον Ριζάι να σουτάρει ελάχιστα έξω από δεξί δοκάρι του Γιαγκιόζη.
Το 1-0
Η Επισκοπή όμως “χτύπησε” όταν έπρεπε. Μ’ ένα τέρμα από τον Δωματά που το έψαχνε καιρό για να ανεβάσει και την ψυχολογία του. Στο 44′ έπιασε έναν “κεραυνό” στέλνοντας τη μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ ανοίγοντας το σκορ!
Αυτό το γκολ έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Μ. Παπαματθαιάκη που στο β’ ημίχρονο ήταν πολύ καλύτεροι του αντιπάλου τους. Μάλιστα ως το 60′ δημιούργησαν κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το ματς. Πρώτα η διπλή ευκαιρία με το τετ-α-τετ του Δωματά απέναντι στον Κυριαντζή και, στη συνέχεια ο Βαλαβανόπουλος που από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Έπειτα είχαμε στο 49′ τον Δημητρακούδη με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ και τον Τζωρτζινάκη που μπήκε ως αλλαγή να σουτάρει με τον Κυριαντζή να αποκρούει δύσκολα σε δύο χρόνους.
Φτάσαμε στο 82′ όταν από το άψογα εκτελεσμένο φάουλ του Ντότη, ο Νίκος Πάτας με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Κυριαντζή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 92′ η Επισκοπή έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, ο Τζωρτζινάκης βρέθηκε απέναντι στον Κυριαντζή και τον πλάσαρε άψογα επιτυγχάνοντας το πρώτο του γκολ στη Γ’ Εθνική.
Η διαιτησία: Ζιούτος. Βοηθοί: Μπιμπάκης, Ψαλιδάκης (Ηρακλείου). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν: Χασάι, Σαντζάκου (Ελλοπιακός), Ντότης (Επισκοπή).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Παπαματθαιάκης): Γιαγκιόζης, Χάιδος, Μίχος, Κίτος (54′ Σουρνάκης), Δωματάς (75′ Τσιλεδάκης), Ντότης, Πάτας, Λίμα (60′ Τζωρτζινάκης), Βαλαβανόπουλος, Δημητρακούδης, Ζαχαράκης.
ΕΛΛΟΠΙΑΚΟΣ (Παπαναστασίου): Κυριατζής, Κυπραίος, Χατζηαντωνίου (63′ Αλεξανδρής), Γεωργίου (63′ Δήμου), Τσέλλος, Βιέννας (63′ Σαντζάκου), Ρεσβάνης (63′ Κωστακόπουλος), Ιγμπινόμπα, Μεγάλος, Ριζάι, Χασάι (63′ Σιαμπάνης).
* Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της μεγάλης ευεργέτιδος Μαριάννας Βαρδινογιάννη.