Το ματς της 9ης αγωνιστικής των play out ανάμεσα στα Λιβάδια και τον ΟΦ Αρμένων δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν επισταμένως την άδεια τέλεσης του αγώνα στο εν λόγω γήπεδο κι όπως οι ίδιοι υποστηρίζουν, δεν τους δόθηκε ποτέ.
Ακολούθησαν διχογνωμίες, εντάσεις οι οποίες λίγο έλλειψε να δημιουργήσουν προπηλακισμούς που θα εκτράχυναν την όλη κατάσταση με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν και να την εξομαλύνουν. Γεγονός είναι πάντως ότι το ματς δεν πραγματοποιήθηκε.
ΟΦΑ: “Ως πότε οι προκλήσεις θα θεωρούνται κάτι αυτονόητο;”
Ο επίσημος ΟΦΑ εξέδωσε μια ανακοίνωση διαμαρτυρίας αλλά και αναγνώρισης των ανθρώπων των Λιβαδίων που βοήθησαν στο να λάβει τέλος αυτή η περίπτωση:
“Για ακόμη μια φορά, στο «ίδιο έργο θεατές», το δύσμοιρο Ρεθυμιώτικο ποδόσφαιρο συνεχίζει να ταλανίζεται από τις γνωστές παθογένειες που όλα αυτά τα χρόνια υπάρχουν και δυστυχώς για πολλούς από εμάς θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Όπως έγινε και στο γήπεδο των Λιβαδίων όπου πριν τον αγώνα ασκήσαμε το νόμιμο δικαίωμα μας να ζητήσουμε από τον παρατηρητή του αγώνα αλλά και από τον διαιτητή, την άδεια τέλεσης αγώνα όπως πρέπει να γίνεται σε όλα τα γήπεδα και όπως το ορίζει ο ίδιος ο Κ.Α.Π. ότι πρέπει να υπάρχει.
Δυστυχώς, η άδεια δεν παρουσιάστηκε ούτε στον παρατηρητή αλλά ούτε στον διαιτητή της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατόν να ξεκινήσει ο αγώνας. Ακολούθησε μια απρεπής λεκτική επίθεση από τους παίκτες της γηπεδούχου ομάδας προς τον πρόεδρό μας και στη συνέχεια έμεινε για 45 λεπτά κλεισμένος στα αποδυτήρια των φιλοξενούμενων. Αργότερα, αποχώρησε με τη συνοδεία του παρατηρητή αλλά και μελών της διοίκησης των Λιβαδίων, ώστε να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Αυτό που μας προβληματίζει είναι, ως πότε τα αυτονόητα θα θεωρούνται προκλήσεις για μερικούς και τι πρέπει να γίνει ώστε επιτέλους το ποδόσφαιρο να γίνει ξανά μια γιορτή όπου οι οικογένειες θα μπορούν να έρχονται στα γήπεδα και να χαίρονται το παιχνίδι;
Η διοίκηση του Ο.Φ.Αρμένων θέλει να ευχαριστήσει τον παρατηρητή του αγώνα, κ. Γιάννη Γαζανό, τον Πρόεδρο του Α.Ο. Λιβαδίων, κ. Μιχάλη Χνάρη, τον Πρόεδρο της Κοινότητας Λιβαδίων, κ. Γεώργιο Βάμβουκα και το Μέλος του Διοικητικού συμβουλίου, κ.Τάκη Μαρή, για την προσπάθεια αποκλιμάκωση της έντασης αλλά και για το γεγονός ότι συνόδευσαν τον πρόεδρο και τους ποδοσφαιριστές μας κατά την έξοδο τους από τα αποδυτήρια διασφαλίζοντας την ομαλή επιστροφή τους.”
ΕΠΣΡ: “Οι ομάδες υπεύθυνες για την άδεια τελεσης των αγώνων”
Η ΕΠΣΡ άμεσα πήρε θέση, όχι μονο για το περιστατικό αλλά και το τί θα πρέπει να γίνεται εφεξής στα γήπεδα όπου θα προγραμματίζονται αγώνες:
Βάσει της εγκυκλίου η οποία στάλθηκε στην Ε.Π.Σ.Ρ. στη 1 Μαρτίου 2024 από την Περιφέρεια, οι άδειες διεξαγωγής Αθλητικών Συναντήσεων είναι υποχρέωση πλέον των σωματείων και θα πρέπει να κατατίθενται τουλάχιστον πέντε ημέρες πριν από την διεξαγωγή του αγώνα με την ακριβή επωνυμία του σωματείου, τηλέφωνο επικοινωνίας, email.
Η ΕΠΣΡ ενημέρωσε ποιά πρέπει να είναι τα δικαιολογητικά και την διαδικασία που θα ακολουθείται στο εξής όσον αφορά τα αιτήματα των σωματείων προς το τμήμα Πολιτισμού και Αθλητισμού της ΠΕ Ρεθύμνης για:
1) Αίτηση η οποία θα πρέπει να έχει: α) Ακριβή στοιχεία της αθλητικής συνάντησης για την οποία αιτείται η άδεια διεξαγωγής της (επωνυμία, ημερομηνία και ώρα). β) Ακριβή στοιχεία της αθλητικής εγκατάστασης όπου πρόκειται να διεξαχθεί ο αγώνας (κατατίθεται συνημμένα η απόφαση με την οποία έχει αδειοδοτηθεί η Αθλητική εγκατάσταση όπου πρόκειται να διεξαχθεί ο αγώνας).
2) Έγκριση της διεξαγωγής του αγώνα από την αρμόδια αναγνωρισμένη Αθλητική Ομοσπονδία ή τη διοργανώτρια αρχή (κατατίθεται συνημμένα η έγκριση).
3) Έγγραφο παραχώρησης Αθλητικής Εγκατάστασης για τη διεξαγωγή του αγώνα και ως έδρα του συλλόγου (κατατίθεται συνημμένα το παραχωρητήριο).
Σημειώνεται ότι, η κατάθεση των παραπάνω συνημμένων δικαιολογητικών είναι υποχρεωτική. Η αίτηση πρέπει να κατατεθεί τουλάχιστον 5 ημέρες πριν την αθλητική συνάντηση. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να αιτιολογείται εντός της αίτησης, το έκτακτο του θέματος, ενώ η Υπηρεσία μας ίσως να μην μπορεί να ικανοποιήσει το εν λόγω αίτημα.