22 °C Rethymno, GR
20/05/2022

ΓΝΩΣΤΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ 4 ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (Α1, Α2) ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΠΛΕΪ ΟΦ

Και οι 8 του εργασιακού είναι υπέροχοι

Koumoi BC, Haagen Dazs, Σπήλι BC και Klados Tours πήραν την πρόκριση στα πλέι οφ! Οι ομάδες αυτές κέρδισαν μια θέση πιο κοντά στον τελικό του εργασιακού πρωταθλήματος μπάσκετ που διεξάγεται στο γυμναστήριο του πανεπιστημίου Κρήτης.
Στα παιγνίδια υπήρχε ανταγωνισμός με τα φαβορί να έχουν μια απόσταση σχετικής ασφαλείας. Αυτό τουλάχιστον αποδείχθηκε στην αναμέτρηση του Haagen Dazs κόντρα στο Photo Εκφραση (58-45) και πολύ δε περισσότερο των Κούμων απέναντι στο Πανεπιστήμιο που έληξε με 70-49.
Αντιθέτως, το Σπήλι BC έδειξε να δυσκολεύεται ιδιαίτερα απέναντι στους Ελ. Επαγγελματίες με το τελικό 55-51 όπως και το Klados Tours κόντρα στους Φοιτητές που αρνούνταν να εγκαταλείψουν χάνοντας στο τέλος με 58-63.
Την ίδια στιγμή αγώνες είχαμε και στην Α2 όπου Platanos Tours, Τράπεζες, Χορευτές και Αrcadi BC είναι οι 4 ομάδες που πήραν την πρόκριση απέναντι σε Ζgas.gr, Olympic/Delarte, Οιωνός/Ikones και Πολυμήχανο. Κι αν το Arcadi BC πήρε το εισιτήριο δίχως αγώνα, δεν συνέβη το ίδιο με τους υπόλοιπους που πραγματικά, ίδρωσαν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Ιδίως οι Χορευτές χρειάστηκαν 45 λεπτά για να φτάσουν στη νίκη μετά την 5λεπτη παράταση (42-42) απέναντι στο ψυχωμένο Olympic/Delarte.
Περίπου ανάλογα ήταν τα πράγματα και για τις τράπεζες που έφτασαν στη νίκη χάρη στο καλό τους γ’ δεκάλεπτο απέναντι στον αγωνιστικό Οιωνό/Ikones.
Αντιθέτως, το Zgas.gr πλήρωσε τα πρώτα δύο δεκάλεπτα (24-35) χάνοντας με 60-50 από το Platanos Tours.
Αναλυτικά τα φ.α.
(A1 Θέσεις 1-8)
Koumoi BC – Πανεπιστήμιο 70-49
Διαιτητές: Θεοδωράκης Σ. , Αρτεμάκη Δ.
Δεκάλεπτα: 20-11, 11-16, 19-08, 20-14.
KOUMOI RETHIMNOY BC (Καίσαρης Θ.): Μίχας Κ. 12, Λεωνιδάκης Χ. 5(1), Μαμαλάκης Σ. 3(1), Καφετζάκης Δ. 5(1), Σαπουντζής Γ. , Λεβάκης Μ. 17(2), Καίσαρης Θ. 13(1), Λιονάκης Μ. 15.
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (Σακελλαρίδης Δ., Μπέμπης Σ.): Οικονομάκης Λ. 8, Καλλιγιάννης Μ. 2, Σακελλαρίδης Δ. 2, Λίτινας Δ. 5(1), Μιχαλάκης Γ. , Παπαδάκης Γ. 8, Χαιρέτης Γ. 7(1), Μπέμπης Σ. 1, Χατζηδάκης Ε. , Νταουντάκης Μ. 6, Ροδινός Ε.
Haagen Dazs – Photo Έκφραση 58-45
Διαιτητές: Θεοδωράκης Σ. , Αρτεμάκη Δ.
Δεκάλεπτα: 18-07, 14-13, 09-18, 17-07.
HAAGEN DAZS BC (Γκογκιτσας Χ.): Πλεμέμνος Θ. 13(3), Θερμιώτης Ι. 6, Ξενίδης Γ. 2, Καλαϊτζάκης Μ. , Βασιλείου Ε. , Τριχάκης Γ. 2, Μπονατάκης Γ. , Χατζηδάκης Μ. 11(2), Κουγιουμτζής Γ. 11(3), Λαμπαρδάκης Μ. 13.
PHOTOΕΚΦΡΑΣΗ (Κιουρτσιδάκης Ν.): Χριστινάκης Β. 10(1), Κιουρτσιδάκης Ν. , Τσαχάκης Ι. 12(2), Μαραγκουδάκης Β. 5(1), Νύχταρης Κ. 12(4), Νταλιάνης Α. , Σταυρουλάκης Α. 6(1), Παρασύρης Κ. , Βασιλείου Ε.
Σπήλι B.C. – Ελ. Επαγγελματίες 55-51
Διαιτητές: Θεοδωράκης Σ. , Καθαράκης Β.
Δεκάλεπτα: 13-14, 08-13, 16-06, 18-18.
ΣΠHΛΙ BC (Παπαδογιαννακης Π.): Οικονομίδης Γ. 20(1), Παπαδογιαννάκης Γ. 11(1), Κανακάκης Δ. 10, Παπαδάκης Χ. 1, Παπαδάκης Γ. 3(1), Παπαδογιαννάκης Π. , Ζουμπεράκης Κ. 10.
ΕΛΕYΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΕΣ (Αραμπατζόγλου Α.): Μοσχάκης Κ. 6, Ανεζάκης Ε. 4, Γιαννούλης Δ. 6(2), Συριανόγλου Γ. 6(2), Κατσαντώνης Ι. 12, Τσιμπισκάκης Ν. , Δρουδάκης Γ. 15, Αραμπατζόγλου Α. 2.
KLADOS TOURS – ΦΟΙΤΗΤΕΣ 63-58
Διαιτητές: Πετρόπουλος Γ. , Καθαράκης Β.
Δεκάλεπτα: 10-12, 20-21, 12-14, 21-11.
KLADOS TOURS (Κλάδος Π.): Βαρανάκης Ε. 5(1), Jovanovic B. , Κλάδος Π. 2, Ορφανουδάκης Γ. 18(1), Θεωδοσουλάκης Γ. 2, Περδίκης Β. 8, Πατέρας Ν. 1, Ιερωνυμάκης Κ. 27.
ΦΟΙΤΗΤΕΣ (Βλάσσης Κ): Ψαρουδάκης Σ. 15(1), Βλάσσης Κ. , Λεβέντης Θ. , Αντωνιάδης Κ. 3, Χατζηδάκης Ι. 4, Ματθαιουδάκης Λ. 1, Καριώτης Σ., Δάσκαλος Μ. 16(3), Σταματάκης Ε. , Μπαϊράμης Ε. 3, Σεγρεδακης Ν. 3(1), Πανέρης Γ. 13(1).
(A2 ΘΕΣΕΙΣ 1-8)
Arcadi BC – Πολυμήχανο 20-0
Χορευτές – Olympic/Delarte 52-50 (Παρ.), 42-42 (Κ.Δ.)
Διαιτητές: Καθαράκης Ε., Βλάσσης Κ.
Δεκάλεπτα: 04-09, 09-10, 15-11, 14-12, 10-08
ΧΟΡΕΥΤΕΣ (Καπαρός Ε., Τσόγκας Γ.): Καπαρός Ε. 19 (1), Παπαδογιάννης Ν. 8 (1), Μακεδάκης Β. 7 (1), Τσόγκας Γ., Ρούμαντζης Ι., Κιοσσές Ε. 2, Καλυβιανάκης Χ., Καζάνης Γ., Λελεδάκης Ε., Σειραγάκης Β. Μέξης Ι. 1, Χρυσικός Δ. 13 (1)
OLYMPIC/DELARTE (Φοβάκης Ι., Μαθιουδάκης Α.): Παυλάκης Ι. 2, Αποστολάκης Ν. 16 (2), Κατσαβίδης Α. 18 (1), Σουπιώνα Χ., Βασιλακάκης Α. 2, Σαρτσετάκης Σ. 7, Κατσαντώνης Ι. 3 (1), Κατσαντώνης Γ. 2.
Οιωνός/Ιkones – Τράπεζες 39-45
Διαιτητές: Καθαράκης Β., Βλάσσης Κ.
Δεκάλεπτα: 04-13, 09-14, 16-07, 10-11.
ΟΙΩΝΟΣ/ΙΚΟΝΕΣ (Αντουράκης Μ.): Δημητριάδης Α. 10, Δουζινας Γ. 4, Καραογλάνης Χ., Αντονόπουλος Γ. , Γαλερός Σ. 2, Δούβρος Ν. 4, Σταυρουλάκης Π., Μπαραδάκης Β. 8, Καλλιτσουνάκης Κ. 4, Σκούφογλου Γ. 1, Σταυρουλάκης Ν. 5, Αλεβυζάκης Σ. 2.
ΤΡΑΠΕΖΕΣ (Μαραυγάκης Α., Πριναράκης Φ.): Πιοτογιαννάκης Σ. 1, Σωμαθιανός Ε. 2, Μουλίτσας Δ. 6, Μαρίνος Ι. 8, Περαντωνάκης Γ. 14, Σγούρος Δ., Οικονομάκης Ι. 9,  Μπαγιαρτάκης Γ., Περαντωνάκης Γ. 14, Λουκας Ι., Ηλιάκης Ε. 5.
Platanos Tours – Zgas.gr 50-60
Διαιτητές: Πετρόπουλος Γ. , Καθαράκης Β.
Δεκάλεπτα: 13-21, 11-14, 15-13, 11-12.
PLATANOS TOURS (Βουγγιουκαλάκης Μ., Παττακός Ε.): Μαρίνος Ι. 3(1), Αγγελάκης Κ. 4, Ζουμπεράκης Ν. 13, Μαλλιαρός Ν. 3, Παπαδάκης Ι. 2, Γαβράς Σ. 7(2), Φωτάκης Σ., Χριστουλάκης Χ. 16(4),Κυριτσιμπασάκης Κ. 2, Τσιγαράς Κ.
ZGAS.GR (Ανδρονικίδης Α., Ζουμπουλάκης Ν.): Περιστεράκης Ι. 2, Ζουμπουλάκης Ν., Μποτονάκης Σ. 22(1), Ζαφειράκης Ν., Οικονομάκης Κ., Μιχαλάκης Μ. 6(2), Ζαφειράκης Σ. 6, Τριποδιανός Ε., Ταταράκης Γ. 6(1), Ανδρονικίδης Α., Τσαπάκης Ν. Ρούλιος Α. 18(1).