Η ΕΑΠ διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα της β’ κατηγορίας (αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Ασή Γωνιά) όμως, ο Ολυμπιακός Ρεθύμνου με μια επική ανατροπή (έχανε με 3-0 στις Μέλαμπες) κατάφερε να κερδίσει 3-4 και να μειώσει στους 3 βαθμούς από την πρωτοπόρο Ένωση. ΕΑΠ και Ολυμπιακός παράλληλα, “κλείδωσαν” την είσοδό τους στα πλέι οφ ενώ την αμέσως επόμενη αγωνιστική (15η), έρχεται η μεταξύ τους συνάντηση στο γήπεδο Μισιρίων.
Νίκες είχαμε και για Σπήλι, Φοίνικα όπου αμφότεροι επικράτησαν με το ίδιο σκορ 0-2 των Αρκαδίου Αγγελιανών και Άρη Β’ αντίστοιχα. Σήμερα Τετάρτη ολοκληρώνεται η 14η αγωνιστική με τον Απόλλωνα να υποδέχεται τον Αστέρα Β’ στο γήπεδο Μισιρίων.
ΕΑΠ – Ασή Γωνιά 0-0
Το είχαμε αναφέρει και στο pre game, η Ασή Γωνιά έχει αδικήσει τον εαυτό της καθ’ όλη τη διάρκεια του α’ γύρου και έμεινε πολύ πίσω στη βαθμολογία. Στο ματς του Ατσιποπούλου όπου έγινε πολύς ντόρος (βγήκαν και σχετικές ανακοινώσεις) για το αν θα βιντεοσκοπηθεί ο αγώνας ή όχι (τελικά δεν συνέβη), δεν είχαμε σκορ αλλά ένα πραγματικό ντέρμπι.
Το τελικό 0-0 προέκυψε από το γεγονός ότι ο δυνατός άνεμος δεν στάθηκε σύμμαχος στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 12′ παραλίγο να είχαμε το γκολ της χρονιάς όταν από το διώξιμο από τα 70 μέτρα του Διονύση Καρδαρά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της Ασή Γωνιάς.
Οι Ασηγωνιώτες είχαν δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες στο 23′ και στο 63′ με τον Χατζηκωνσταντίνου να ηττάται σε δύο διαδοχικά τετ-α-τετ με τον Τσιλιμπάρη που αντέδρασε εξαιρετικά.
Η διαιτησία: Ρ. Σταυρουλάκης, Βαρβαντάκης, Παπαδομιχελάκης.
Ε.Α.Π. (Κ. Πολύχρονος): Τσιλιμπάρης, Σαμιώτης, Μαγαράκης, Τσαπόκου (64’ Τσέλακ), Καρδαράς (46’ Εμ. Παυλάκης), Ι. Χαραλαμπάκης (46’ Καλτσουνίδης), Τσακάλη (46’ Κ. Παυλάκης), Καζαμίας, Καλυβιανάκης, Εμ. Δαμανάκης (79’ Ευαγ. Λαδιανός), Α. Λαδιανός.
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ (Ν. Χριστουλάκης): Μιχελιουδάκης, Φιλιππόπουλος, Φραγκιαδάκης, Πατρικαλάκης (73’ Κοπανάκης), Π. Μεργιέμογλου, Αντωνόπουλος, Δ. Κωστόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου, Τσουμάγκας (87’ Ψαρουδάκης), Ν. Μπαρκάτσας, Τζώτζης.
Μέλαμπες – Ολυμπιακός Ρεθ. 3-4
Στις Μέλαμπες το τελικό αποτέλεσμα δεν άφησε κάποιον με το στόμα ανοικτό. Τα προγνωστικά ήταν με τους ερυθρόλευκους. Ουδείς όμως περίμενε μια τέτοια εξέλιξη εκεί όπου οι Μέλαμπες προηγήθηκαν με 0-3 χάρη στα δύο γρήγρα τέρματα του Γρηγόρη Ξηράκη στο 7′ και στο 20′ αλλά και αυτό του Βουρβαχάκη στο 27′.
Η αντεπίθεση όμως που σήμανε για τους ερυρθόλευκους ήρθε πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο. Ο Μιχάλης Σταράκης στο 35′ μείωσε σε 1-3 και επειδή υπήρχε χρονικό περιθώριο, πίστεψε τόσο ο ίδιος όσο και οι συμπαίκτες του ότι το ματς αυτό δεν μπορεί να χαθεί. Στο 62′ ο Κρούτι μείωσε σε 2-3 ενώ ο ίδιος παίκτης στο 74′ έκανε το 3-3. Στο 85′ ο Μάριος Παπαδάκης χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.
Νίκες με δια σκορ για Σπήλι και Φοίνικα
Σε Αγγελιανά και Μισίρια, το Αρκάδι και ο Άρης Β’ δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το Σπήλι και τον Φοίνικα αντίστοιχα. Για το Σπήλι σκόραρε ο Σήφης Παπαδογιαννάκης στο 47′ και στο 70′ ο Βασιλάκης έκανε το 0-2. Στα Μισίρια, ο Άρης είχε δοκάρι με τον Θωμά αλλά και ο Μούτσο για τον Φοίνικα. Οι Αγιοβασιλιώτες σκόραραν με τους Στράτο Μαστρογιαννάκη και τον Παπαδάκη πριν ολοκληρωθεί καν το α’ ημίχρονο.
Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
ΕΑΠ – Ασή Γωνιά 0-0
Μέλαμπες – Ολυμπιακός Ρεθ. ……..3-4
(7’, 20’ Γρ. Ξηράκης, 27’ Βουρβαχάκης – 35’ Σταράκης, 62’, 74’ Κρούτι, 85’ Μαρ. Παπαδάκης)
Άρης Β’ – Φοίνικας …………………………0-2
(41’ Ευστρ. Μαστρογιαννάκης, 45’ Ν. Παπαδάκης)
Αρκάδι Αγγ. – Σπήλι ……………………….0-2
(47’ Παπαδογιαννάκης, 71’ Βασιλάκης)
Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου
Γηπ. Μισιρίων: 19.00: Απόλλων – Αστέρας Β’
Η βαθμολογία
Ομάδα …………………Β. …Ν-Ι-Η …..Γκολ
1. ΕΑΠ ………………………..36 …11-3-0 …..67-17
2. Ολυμπιακός Ρεθ. ..33 …11-0-3 ….38-17
3. Σπήλι ……………………..30 ….9-2-2 ……41-13
4. Φοίνικας ………………25 ….8-1-5 ……43-29
5. Αρκάδι Αγγ. ……….21 ….6-3-5 ……34-28
6. Άρης Β’ ………………..20 ….6-2-6 …….25-31
7. Ασή Γωνιά ………….15 …4-3-7 ……..25-28
8. Αστέρας Β’ ………….10 …3-1-9 …….19-38
9. Μέλαμπες ……………..6 …2-0-12 ……21-57
10. Απόλλων ……………..3 …1-0-12 …….7–62
Η επόμενη (15η) αγωνιστική
Σάββατο 2 Μαρτίου
Ασή Γωνιά – Απόλλων
Κυριακή 3 Μαρτίου
Μέλαμπες – Αρκάδι Αγγ.
Φοίνικας – Αστέρας Β’
Ολυμπιακός Ρεθ. – ΕΑΠ
Δευτέρα 4 Μαρτίου
Σπήλι – Άρης Β’