30 °C Rethymno, GR
10/08/2022

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΠΟΥ ΣΑΡΩΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

… Και οι πρωτιές συνεχίζονται

Κι ενώ το πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων νεανίδων καλά κρατεί αφού οι Ρεθεμνιώτες κολυμβητές φροντίζουν να κρατούν άσβεστη τη φλόγα της διάκρισης
Μετά την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο του Παναγιώτη Κωστάκη την πρώτη μέρα στα 4Χ100, είχαμε την αμέσως επόμενη ήρθε και πάλι μία επιτυχία. Ήταν αυτή των 4Χ100μ. στο ελεύθερο Mix Εφήβων – Νεανδίων και η 3η θέση από δύο παιδιά του Ρεθύμνου, τον Παναγιώτη Κωστάκη και τη Δέσποινα Κωστάκη οι οποίοι αγωνίστηκαν με το σκουφάκι του Άρη Θεσσαλονίκης με χρόνο 3’47’’52.
Επιτυχία για τον έφηβο αθλητή είχαμε και στο αγώνισμα των 4Χ200μ. στο ελεύθερο εφήβων με τον Παναγιώτη Κωστάκη και τους συναθλητές του Κ. Ζαχαριάδη, Α. Φλώρο, Α. Σίσκο, -ξανά από τον Άρη- να καταλαμβάνουν την 1η θέση με χρόνο 7’43’’97.

Τα αποτελέσματα αναλυτικά:
1η μέρα
Τελικοί
Παναγιώτης Κωστάκης: 6ος στα 50μ. Ύπτιο με 28’’38.
Μελίνα Μανιουδάκη: 8η στα 50μ. Ύπτιο με 32’’25.
4Χ100μ. Ελεύθερο Εφήβων: 1η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 3’29’’94 (Ζαχαριάδης, Φλώρος, Σίσκος, Παναγιώτης Κωστάκης).

2η μέρα
Βαθμολογούμενη 16άδα
Παναγιώτης Κωστάκης 9ος στα 50μ. Ελεύθερο με 24’’33
Μιράλμπα Σούλα 10η στα 100μ. Πεταλούδα με 1’08’’27
Δημήτρης Σηφάκης 11ος στα 200μ. Ύπτιο με 2’16’’07
Ιωάννης Σαριδάκης 12ος στα 200μ. Ελεύθερο με 2’09’’29
Κωστάκη Δέσποινα 13η στα 50μ. Ελεύθερο με 28’’38
Μάρκος Καρυστιανός 15ος στα 200μ. Πεταλούδα με 2’36’’17
Παντελής Δρανδάκης 15ος στα 100μ. Πρόσθιο με 1’19’’06

Τελικοί
Κατερίνα Δερεδάκη: 5η στα 400μ. Μ.Α. με 5’26’’29
Κατερίνα Δερεδάκη: 7η στα 200μ. Πεταλούδα με 2’38’’41
Μαρία Γαλανομάτη: 6η στα 50μ. Ύπτιο με 33’’42
Ελευθερία Καφφάτου: 9η στα 400 Μ.Α. με 5’49’’47

Σκυταλοδρομίες
4Χ100μ. Ελεύθερο Mix Ε-Ν: 3η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 3’47’’52 (Βασίλης Φλώρος, Παναγιώτης Κωστάκης, Μυρόπη Δάλλα, Δέσποινα Κωστάκη).

3η μέρα
Γιάννης Σαριδάκης: 6ος στα 100μ. Ελεύθερο στα προκριματικά με 57’’88 (πρόκριση σε τελικό).
Βαθμολογούμενη 16άδα
Κατερίνα Δερεδάκη: 9η στα 200μ. Μ.Α. με 2’38’’17.
Παντελής Δρανδάκης: 14ος στα 50μ. Πρόσθιο με 35’’12.
Μάρκος Καρυστιανός: 15ος στα 200μ. Μ.Α. με 2’42’’03.

Σκυταλοδρομίες
4Χ100μ. Μ.Ο. ΠΠ Β’: 6η θέση ΝΟΡ με 4’44’’38 (Δημήτρης Φυρφίρης, Παντελής Δρανδάκης, Μάρκος Καρυστιανός, Γρηγόρης Πολάκης).
4Χ200μ. Ελεύθερο Εφήβων: 1η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 7’43’’97 (Κ. Ζαχαριάδης, Α. Φλώρος, Α. Σίσκος, Παναγιώτης Κωστάκης).