Τα δικά της εκλογικά χαρακτηριστικά κατέγραψε η Κρήτη στην αναμέτρηση της Κυριακής για την ανάδειξη νέας περιφερειακής αρχής και νέων δημοτικών αρχών. Χαρακτηριστικά που δεν είναι μόνο αυτοδιοικητικά αλλά κυρίως πολιτικά που προκύπτουν ειδικά από τις περιφερειακές κάλπες.
Σε επίπεδο Περιφέρειας Κρήτης που μπορούμε να κάνουμε σύγκριση με τις υπόλοιπες 12 περιφέρειες της χώρας, το πρώτο στοιχείο είναι η συμμετοχή των πολιτών στις κάλπες. Όταν στο σύνολο της χώρας η συμμετοχή καταγράφηκε στο χαμηλό ποσοστό του 52,53% στην Κρήτη ανήλθε σε 60,93% και είναι η δεύτερη μεγαλύτερη συμμετοχή μετά την περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας όπου ήταν 61,90%. Στις υπόλοιπες 11 Περιφέρειες η συμμετοχή κυμάνθηκε από 45,5% μέχρι 58,50% με τα μικρότερα ποσοστά να παρατηρούνται στις περιφέρειες Βορείου Αιγαίου (45,56%) και Αττικής (46,24%) όπου δεν προσήλθαν στις κάλπες ούτε οι μισοί από τους εγεγγραμμένους ψηφοφόρους.
Η μικρή συμμετοχή στις περιφερειακές εκλογές, δεν μπορεί να αγνοηθεί πολιτικά καθώς τα κόμματα ήταν αυτά που τις είχαν «χρωματίσει» λόγω της κομματικής στήριξης που παρείχαν σε υποψήφιους περιφερειάρχες.
Στην Κρήτη ναι μεν καταγράφηκε το δεύτερο μεγαλύτερο ποσοστό συμμετοχής, υπογραμμίζουμε όμως ότι το 2019 στις αντίστοιχες κάλπες συμμετείχε μεγαλύτερο ποσοστό του εκλογικού σώματος του νησιού και συγκεκριμένα το 65,14%.
Το ποσοστό συμμετοχής στην Π.Ε. Ρεθύμνου που ήταν το μεγαλύτερο στην Κρήτη ανεβάζει το συνολικό ποσοστό στο νησί καθώς στην Π.Ε. Χανίων η συμμετοχή ήταν μόλις στο 53,72%, στην Π.Ε. Ηρακλείου στο 63,77% και στην Π.Ε.Λασηθίου στο 60,76%.
Το σημαντικότερο όμως πολιτικό μήνυμα από τις περιφερειακές κάλπες της Κρήτης εστάλη στην Κουμουνδούρου και στον ΣΥΡΙΖΑ. Συγκρίνοντας τα ποσοστά που πήρε ανά περιφερειακή ενότητα ο υποψήφιος περιφερειάρχης της επιλογής του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ο κ. Σπύρος Δανέλλης, με το εκλογικό ποσοστό που έλαβε ο ΣΥΡΙΖΑ πριν από τρεις μήνες στις εθνικές εκλογές, παρατηρούνται σημαντικές απώλειες. Και οι οποίες προφανώς δεν μπορούν να χρεωθούν στον κ. Δανέλλη, ο οποίος και επιστρατεύθηκε από το κόμμα και μπήκε με μεγάλη καθυστέρηση στην προεκλογική κούρσα. Ούτε στους υποψηφίους των ψηφοδελτίων του μπορούν να χρεωθούν τα οποία κατά γενική ομολογία είχαν ποιοτικά χαρακηριστικά. Όταν όμως έχουν μεσολαβήσει οι εσωκομματικές εκλογές και τα στελέχη πανηγύρισαν για την μαζική συμμετοχή των μελών του κόμματος στην ανάδειξη νέου αρχηγού και όταν τόνιζαν τη νέα σελίδα και πορεία που ανοίγεται στον ΣΥΡΙΖΑ με την εκλογή του κ. Κασσελάκη, το εύλογο ερώτημα που γεννάται, είναι, που πήγε ο ενθουσιασμός και η αισιοδοξία της βάσης του κόμματος μέσα σε 15 μέρες και αντί να υπερψηφίσει τον υποψήφιο περιφερειάρχη Σπύρο Δανέλλη είτε απείχε από από τις κάλπες είτε κατευθύνθηκε για την ψήφο της προς άλλον υποψήφιο.
Το εκλογικό αποτέλεσμα για τον ΣΥΡΙΖΑ τόσο σε άλλες περιφέρειες της χώρας όσο όμως και στην Κρήτη που γνωρίζουμε καλύτερα, δεν μπορεί να αγνοηθεί από το νέο πρόεδρο και τους συνεργάτες του ούτε από τα κορυφαία στελέχη του. Στο σύνολο της Κρήτης πήρε το ισχνό 11,04% ενώ στις τρεις από τις τέσσερις Περιφερειακές Ενότητες της Κρήτης,απώλεσε περίπου το μισό της δύναμης που κατέγραψε στις εθνικές εκλογές του περασμένου Ιουνίου,που ούτως ή άλλως ήταν χαμηλό και τότε: Στην Π.Ε. Ρεθύμνου, ο υποψήφιος δήμαρχος του ΣΥΡΙΖΑ έλαβε 9,37% (είχε πάρει 18,71% το κόμμα τον Ιούνιο), στην Π.Ε. Χανίων πήρε 12,76% (έναντι 218,44% του Ιουνίου), στην Π.Ε. Ηρακλείου 10,34% (ενώ είχε τον Ιούνιο 20,52%) και μόνο στην Π.Ε. Λασιθίου διέσωσε κάπως τα ποσοστά του Ιουνίου παίρνοντας την Κυριακή ο υποψήφιος περιφερειάρχης του κόμματος 12,47% αντί 14,62% του Ιουνίου.
Στις περιφερειακές εκλογές Κρήτης, όπως και σε άλλες περιφέρειες, παρατηρήθηκε αύξηση των ποσοστών του ΚΚΕ μέσω των υποψηφίων περιφερειαρχών του της Λαϊκής Συσπείρωσης. Το 6,35% του 2019 αυξήθηκε στο 8,21% την Κυριακή στον συνδυασμό της Λαϊκής Συσπείρωσης υπό τον Αλέκο Μαρινάκη, κερδίζοντας μια επιπλέον έδρα στο Περιφερειακό Συμβούλιο. Μια πρόχειρη ανάλυση δείχνει πως το ΚΚΕ εισέπραξε κάποιες από τις απώλειες του ΣΥΡΙΖΑ.
Για τα δυο άλλα κόμματα, σε επίπεδο περιφέρειας Κρήτης, Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ δηλαδή, ασαφές είναι το συμπέρασμα για το ποιο από τα δυο είναι κερδισμένο με την εκλογή του ανεξάρτητου Σταύρου Αρναουτάκη. Μεγάλος κερδισμένος ο ίδιος με το υψηλό ποσοστό 78,31% που πήρε. Κερδισμένο το ΠΑΣΟΚ στο οποίο πρόσκειται ο κ. Αρναουτάκης, κερδισμένη και η Νέα Δημοκρατία που στήριξε την υποψηφιότητά του. Αυτά σαν πρώτη ανάγνωση για την επανεκλογή του περιφερειάρχη. Διότι σε δεύτερη ανάγνωση νικητής θα είναι το κόμμα που εξέλεξε τους περισσότερους περιφερειακούς συμβούλους με την παράταξη του κ. Αρναουτάκη. Είναι και αυτό ένα από τα πολιτικά συμπεράσματα των περιφερειακών εκλογών στην Κρήτη.