Εντείνεται ολοένα και περισσότερο η προσπάθεια από πλευράς ρεθεμνιώτικων ομάδων προκειμένου να φτάσουν στον επιθυμητό τους στόχο που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία της Γ’ Εθνικής.
Η Επισκοπή με το 2-2 μέσα στου Ζωγράφου και ο Ερμής, έστω και με την ήττα όπως ήρθε στο 88′ από τον Πανιώνιο με το εντυπωσιακό 3-4, έχουν διαδώσει στους πάντες ότι δεν είναι διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα.
Αμφότεροι γνωρίζουν ότι έχουν δύσκολο πρόγραμμα όμως, τίποτε δεν τελειώνει στα λόγια ή μέσα από καφενειακές συζητήσεις.
Προπονητές και παίκτες ρίχνουν κιλά ιδρώτα καθημερινά στα γήπεδα για να αποτρέψουν το χείριστο που είναι ο υποβιβασμός.
Κάλεσμα ποδοσφαιρικής παιδείας από την Επισκοπή
Την ίδια στιγμή όμως, η Επισκοπή “ανεβαίνει ένα σκαλοπάτι πιο πάνω” και αναδεικνύει την φίλαθλη στάση της αλλά και το πως επιδιώκει να βλέπει τις αναμετρήσεις της, έστω κι αν αυτές διακυβέβουν το μέλλον του συλλόγου στη Γ’ Εθνική.
Προέβη σε επίσημο κάλεσμα, όχι μόνον των φιλάθλων της αλλά και εκείνων του Αγίου Νικολάου προκειμένου να δημιουργηθεί μια φίλαθλη ατμόσφαιρα, όπως της πρέπει, εν έτει 2024. Αν μη τί άλλο, μια πολύ καλή τη πίστει, πρόταση που δείχνει το πως θα πρέπει να βλέπουμε το σύνολο του κρητικού μας ποδοσφαίρου και όχι μόνο.
Συγκεκριμένα η Επισκοπή ανέφερε στην επίσημη ανακοίνωσή της… “Ο ΑΟ Επισκοπής κάνει κάλεσμα σε όλους τους Κρητικούς φιλάθλους να βρεθούν στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” αυτή την Κυριακή (6/4) στις 16.00 ενόψει του κρίσιμου παιγνιδιού της 30ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, Επισκοπή – ΑΟΑΝ.
Αντιλαμβανόμενοι τη σπουδαιότητά του αλλά ακουμπώντας πάντοτε στα ποδοσφαιρικά ιδεώδη, τις αρχές και τις αξίες μας, κάνουμε κάλεσμα -εκτός φυσικά των φιλάθλων της Επισκοπής και του Ρεθύμνου μας- και εκείνων του Αγίου Νικολάου προκειμένου να δημιουργηθεί μια γνήσια φίλαθλη εστία στο φιλόξενο γήπεδό μας.
Δύο ομάδες στην ίδια θέση, με τα ίδια άγχη και ερωτηματικά, δύο ομάδες όμως Κρητικές που εκπροσωπούν επάξια -θέλουμε να πιστεύουμε- το νησί μας στο ποδόσφαιρο και τον αθλητισμό.
Όποιος κι αν είναι ο νικητής, όποιος κι αν χαμογελάσει στο τέλος, κερδισμένο θα βγει το ποδόσφαιρο και το νησί μας αντίστοιχα. ΑΟ Επισκοπής”
Δεν μπορεί να διαλέγει αντιπάλους ο Ερμής
Από την πλευρά του Ερμή Ζωνιανών, αυτή την Κυριακή καλείται να περάσει από μία έδρα που θα ήθελε να τη βρει στο διάβα του σε μεταγενέστερη αγωνιστική κι αυτό γιατί, το Χαϊδάρι δείχνει να βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, βρίσκεται επίσης πολύ κοντά στην παραμονή αλλά δεν την έχει εξασφαλίσει ακόμα. Όπερ σημαίνει ότι “καίγεται” για τους βαθμούς, πολλώ δε μάλλον όταν αγωνίζεται με ομάδα που βρίσκεται κάτω από το φάσμα του υποβιβασμού.
Για τον Ερμή, το συγκεκριμένο παιγνίδι δεν διαφέρει από τα υπόλοιπα. Είναι έτσι τα πράγματα που δεν έχει την πολυτέλεια να διαλέγει αντιπάλους όπου κι αν αγωνίζεται.
Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Σάββατο 6 Μαρτίου (16.00)
Περαμαϊκός – Αρης Πετρούπολης
Διαιτητής: Αρυγρόπουλος (Κορίνθου). Βοηθοί: Οικονόμου, Θεοδωρόπουλος (Κορίνθου). Παρατηρητής: Πολυχρονιάδης (Αν. Αττικής).
Κυριακή 7 Απριλίου (16:00)
Απόλλων – ΑΟ Υπάτου
Διαιτητής: Χρόνης (Δυτ. Αττικής). Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Δυτ. Αττικής), Μαυρεδάκης (Χανίων). Παρατηρητής: Θεοδωρόπουλος (Κορίνθου).
Προοδευτική – Αγία Παρασκευή
Διαιτητής: Ζιούτος (Ηρακλείου). Βοηθοί: Τσέλιος, Κακάνης (Αν. Αττικής). Παρατηρητής: Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής).
Χαϊδάρι – Ερμής Ζωνιανών
Διαιτητής: Κολορίζος (Φθιώτιδας). Βοηθοί: Βαλιώτης (Λάρισας), Δαφερέρας (Πειραιά). Παρατηρητής:
Καρμίρης (Λέσβου).
Πανιώνιος – Ελλοπιακός
Διαιτητής: Νικολόπουλος (Σάμου). Βοηθοί: Βράγκου Κ. (Χανίων), Δεμερτζής (Δυτ. Αττικής). Παρατηρητής: Φαντόπουλος (Πειραιά).
Αλμυρός – Ηλυσιακός
Διαιτητής: Ταμπουρατζής (Λασιθίου). Βοηθοί: Θεοδοσάκης, Κοκοτάκης (Λασιθίου). Παρατηρητής: Δελήμπασης (Ρεθύμνου).
ΠΟΑ – Εθνικός
Διαιτητής: Πατεράκης (Αθηνών). Βοηθοί: Διονύσης, Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου). Παρατηρητής: Δοκιμάκης (Χανίων).
Επισκοπή – ΑΟΑΝ
Διαιτητής: Μαράνος (Αθηνών). Βοηθοί: Καραγιάννης, Πλακάς (Δυτ. Αττικής). Παρατηρητής: Χαραλαμπάκης (Ηρακλείου).
Φωστήρας – Ατρόμητος Πειραιά
Διαιτητής: Μπέγκος (Αργολίδας). Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος, Παπαγεωργίου (Αρκαδίας). Παρατηρητής: Διαμαντής (Εύβοιας).