Το Αρκάδι ανέβηκε στην κορυφή του κρητικού μπάσκετ σε παγκρήτιο επίπεδο. Οι παγκορασίδες έκαναν πράξη την προσδοκία τους να φτάσουν ψηλά. Πράγματι, μέσα από τον τελικό που δόθηκε στο “Μελίνα Μερκούρη”, επικράτησαν του Εργοτέλη με 42-33 και φρόντισαν να το διασκεδάσουν με την ψυχή τους.
Δίπλα τους να καμαρώνει ήταν ο προπονητής τους, ο Κώστας Πλευράκης. Ο πολύπειρος, πολυνίκης προπονητής στον χώρο του ωραίου φύλου, το έχει ζήσει και ξαναζήσει σε άλλες παλαιότερες “φουρνιές” παικτριών. Το έκανε και τώρα αποδεικνύοντας ότι είναι διαχρονικός στους πάγκους αλλά και στις επιτυχίες.
Αγωνιστικά, το Αρκάδι είχε πολύ σταθερή πορεία καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας αλλά και του αγώνα απέναντι στις κιτρινόμαυρες. Το ματς ήταν ντέρμπι στα 30 με 35 λεπτά με τη διαφορά όμως ότι, οι Ρεθεμνιωτοπούλες ήταν μονόμως μπροστά στο σκορ με τις Παπαδάκου, Κωνσταντινίδη να σημειώνουν από 18 και 7 πόντους αντίστοιχα.
ΟΚΑ Αρκάδι – Εργοτέλης 42-33
Τα 10λεπτα: 15-11, 26-16, 31-26, 42-33.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Κ. Πλευράκης): Περβολιανάκη, Ξενίδη 3, Παπαδάκου 18(1), Μπλαβάκη, Αραπάι 1, Λιμάκη 6, Δασκαλάκη 5, Θεοδωράκη 2, Κωνσταντινίδη 7.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χριστοδούλου Π. Χριστοδούλου Α.): Κονσολάκη, Τζενάκη 7, Μουδατσάκη, Αποστολίδη 2, Παναγιωτάκη 8, Ρουβάκη 2, Γιαννοπούλου 2, Μακράκη 9(1).