23 °C Rethymno, GR
24/05/2022

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΙΒΟΥ ΤΟΥ ΑΡΚΑΔΙΟΥ

Πρώτες απτές αποδείξεις στα «Καζαντζάκεια»

Οι μέρες έχουν «ανοίξει» και μαζί τους και ο ανοικτός στίβος για τους αθλητές-τριες του πιο αρχαίου αθλήματος. Στο Ηράκλειο διεξήχθησαν τα «Καζαντζάκεια», οι αναπτυξιακοί αγώνες που συγκέντρωσαν πληθώρα νέων αθλητών και οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να σημειώσουν τις πρώτες τους επιδόσεις.
Το Αρκάδι συμμετείχε με 30 παιδιά τα οποία άφησαν αισιόδοξα μηνύματα. Δεν είναι μόνον τα 14 μετάλλια που έφεραν τα οποία ισοδυναμούν με το 48% της επιτυχίας, 4 εξ αυτών χρυσά, 7 ασημένια και 3 χάλκινα αλλά το ότι το δυναμικό τους αυτό ξεκίνημα, θα τους δώσει μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια.
Μάλιστα ήδη τρία παιδιά από το Αρκάδι (κι εδώ είναι η μεγάλη επιτυχία) μέσα από τις επιδόσεις τους, πήραν απευθείας το εισιτήριο για τους πανελλήνιους αγώνες. Πρόκειται για τον Μιχάλη Χατζημαρκάκη ο οποίος τερμάτισε 2ος στα 1200μ με χρόνο 3’31’38, για την Μαρία Αναστασιάδου που στο μήκος αναδείχθηκε 3η με επίδοση 5,02 – όπως 3η τερμάτισε στα 200μ εμπόδια με χρόνο 32΄΄24.


Φυσικά ούτε λόγος για τις πρωτιές των Γαβρίλη Συριανόγλου στα 1500μ με χρόνο 4’45»58, τη Βασιλική Παπουτσιδάκη στα 400μ μετ’ εμποδίων με χρόνο 1’116»43, την Ιφιγένεια Περακάκη στα 1200μ με χρόνο 4΄19΄΄74 αλλά και την Βένια Σταγκουράκη στο μπαλάκι (Κ14) με βολή στα 34,20.
Οι προπονητές τους Γιώργος Βιζιργιανάκης και Μαρία Τσιχλάκη είχαν να καμαρώνουν γι’ αυτές τις επιδόσεις αλλα και για την εν γένει προσπάθειά τους στους αγώνες που είχαν πολύ μεγάλη συμμετοχή απ’ όλο το νησί και όχι μόνο.

 

Ας δούμε αναλυτικά τις επιδόσεις όλων των παιδιών του Αρκαδίου:
Ανδρέας Σηφογιαννάκης 100 Α 12΄΄1 (χειρός) 200 Α 5ος με 25΄΄06
Βασίλειος Κούσμινας 100 Α 12΄΄3 (χειρός)
Μανώλης Χατζημαρκάκης 100 Α 12΄΄35 – 200 Α 7ος με 25΄΄34
Γαβριήλ Συργιανόγλου 1500 Α 1ος με 4΄45΄΄58
Μαρία Κλαψινού 100 Γ 2η με 13΄΄32 – 200 Γ 2η με 27΄΄47
Κατερίνα Νικηφόρου 100 Γ 5η με 13΄΄87 – 200 Γ 7η με 29΄΄83
Αλεξάνδρα Βραβορίτη 1500 Γ 2η με 5΄43΄΄92
Βασιλική Παπουτσιδάκη 400 εμπόδια Κ18 1η με 1΄16΄΄43
Μιχάλης Χατζημαρκάκης 1200 Κ16 2ος με 3΄31΄΄38 (Όριο για τους πανελλήνκους αγώνες )
ΓΙώργος Πιτσής 80 Κ16 6ος με 10΄΄55 – 150 Κ16 3ος με 19΄΄55
Ιφιγένεια Περακάκη 1200 Κ16 1η με 4΄19΄΄74
Λυδία Σηφάκη 60 Κ14 5η με 9΄΄02 – 150 Κ14 12η ΜΕ 21΄΄86
Μαρκέλα Βασιλειάδη μήκος Κ14 12η ΜΕ 4,12
Μαρία Αναστασιάδου Μήκος Κ16 3η με 5,02 – 200 εμπόδια Κ16 3η με 32΄΄24 (Όρια και στα δύο για τους πανελλήνιους αγώνες)
Γεωργία Ιορδανίδου Μήκος Κ16 4η ΜΕ 4,74
Ελίζα Μυρσιλίδη Τετραπλούν Κ16 2η με 12,48 (όριο για τους πανελλήνιους αγώνες)
Ελπίδα Παυλάκη 80 Κ16 10η με 11΄΄35 – 150 Κ16 7η με 21΄΄36
Ειρήνη Βεργάκη μήκος Κ16 8η με 4,35
Αγάπη Χλιαουτάκη 200 εμπόδια Κ16 (εγκατέλειψε)
Μιχάλης Ριτσάτος 1200 Κ16 7ος με 3΄59΄΄71
Σταύρος Σόφιος 1200 Κ16 8ος με 4΄11΄΄71
Νίκος Παναγιωτάκης 1200 Κ16 10ος με 4΄24΄΄40
Γιάννης Παπαγεωργίου 80 Κ16 4ος με 10΄΄20 – 150 Κ16 5ος με 20΄΄08
Γιώργος Σαββίδης 80 Κ16 7ος με 11΄΄08 – μήκος Κ16 4ος με 4,69
Ειρήνη Τηλέμη 1200 Κ14 2η με 4΄35΄΄49
Χριστίνα Ριτσάτου Μήκος Κ14 2η με 4,50 – 1200 Κ14 4η νμε 4΄36΄΄01
Νεφέλη Παυλάκη Μηκος Κ14 12η με 3,95 – Μπαλάκι Κ14 5η με 29,40
Μαρία Σμπυράκη 60 Κ14 13η με 9΄40 – Μήκος Κ14 7η με 4,22
Βένια Σταγκουράκη Μπαλάκι Κ14 1η με 34,20 – 60 Κ14 9η 9΄΄25