24 °C Rethymno, GR
25/09/2022

ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΑΝΩΓΕΙΩΝ

Συνέδριο στα Ανώγεια για τα τοπωνύμια της Κρήτης

Το τριήμερο Δευτέρα 8, Τρίτη 9 και Τετάρτη 10 Αυγούστου θα πραγματοποιηθεί στα Ανώγεια,στον εκθεσιακό χώρο της Αγροτικής Τράπεζας,το Συνέδριο για τα τοπωνύμια της Κρήτης που διοργανώνουν το Κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας και ο Δήμος Ανωγείων.Το Συνέδριο έχει αναβληθεί δυο φορές λόγω Covid και οι διοργανωτές ευελπιστούν αυτή την φορά πως θα διεξαχθεί κανονικά.Είναι δε αφιερωμένο στην μνήμη των Νικολάου Κοντοσόπουλου, Ευαγγελίας Πετρουγάκη, Ευτυχίου Τωμαδάκη και Κωνσταντίνου Μαστρογιαννάκη.

Στο πλαίσιο των εργασιών του Συνεδρίου θα τιμηθεί ο δάσκαλος και συγγραφέας,πρώην δήμαρχος Ανωγείων, Γεώργιος Σμπώκος.

 

Πρόγραμμα

 

Δευτέρα 8 Αυγούστου

8.30:Προσέλευση και εγγραφή των συνέδρων

9.00:  Καλωσόρισμα από τον δήμαρχο Ανωγείων-Χαιρετισμός από τον Χριστόφορο Χαραλαμπάκη, ομότιμο καθηγητή Γλωσσολογίας του ΕΚΠΑ, πρόεδρο της Επιστημονικής Επιτροπής του συνεδρίου-Χαιρετισμοί εκπροσώπων Αρχών και Φορέων-Καλωσόρισμα από τον πρόεδρο του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας

 

 

Α΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο: Χριστόφορος Χαραλαμπάκης και Αικατερίνη Στεφανάκη

9.30:  Βασίλης Χαρωνίτης, δάσκαλος, συγγραφέας, «Η επιβίωση του Δία στα  τοπωνύμια του Ψηλορείτη»

9.50:  Αταλάντη Μιχελογιαννάκη, διδάκτωρ Φιλολογίας, συγγραφέας, « Συμβολή στο τοπωνυμικό της περιφέρειας των Ανωγείων»

10.10:  Ιωάννης Βολανάκης, επίτιμος έφορος αρχαιοτήτων, «Ξενόγλωσσα τοπωνύμια   της Επαρχίας Αμαρίου Ρεθύμνης Κρήτης»

10.30:  Κωστής Ηλ. Παπαδάκης, φιλόλογος, θεολόγος, συγγραφέας, «Κοσμικά τοπωνύμια της Βενετοκρατίας του μητροπολιτικού Δήμου Ρεθύμνου»

10.50:  Εμμανουήλ Μιχ. Αστυρακάκης,  αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός, «Σκλαβοτοπωνύμια στην ευρύτερη περιοχή Τυλίσου»

11.10:Συζήτηση

11.30 – 11.50: Διάλειμμα

 

     

            Β΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο: Μιχάλης Κοπιδάκης και Μαίρη Μπαγκέρη

12.10:  Κανάκης Γερωνυμάκης, συγγραφέας, «Τα τοπωνύμια στην ιστορία και την  πολιτιστική κληρονομιά. 350 τοπωνύμια  από τ’ Ασφένδου Χανίων»

12.30:  Μάριος Παπαδάκης, ιατρός, ερευνητής, και Γεώργιος Γρ. Σταματάκης,  συγγραφέας, «Μοτίβα μετονομασίας οικισμών στην Κρήτη τον 19ο και τον  20ο αιώνα»

12.50: Μαρία Βραχιονίδου, ερευνήτρια Β΄ στο ΚΕΝΔΙ της Ακαδημίας Αθηνών, «Οι αλλοεθνείς στα κρητικά τοπωνύμια»

13.10 – 13.30:  Συζήτηση

 

 

Γ’ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο: Ιωάννης Βολανάκης και Χρυσούλα Καραντζή

17.30:  Γ. Καντεράκης, αξιωματικός ε. α., «Τοπωνύμια των οικισμών Σούρης, Σελίων και Λικοτιναράς Αποκορώνου Χανίων»

17.50:  Ελένη Κωβαίου, ΜΑ φιλόλογος, «Η (+) Ευαγγελία Πετρουγάκη»

18.00:  Βάσω Αλεγκάκη, νομικός, «Ο (+) Νικόλαος Κοντοσόπουλος»

18.10:  Νεκτάριος Νικολακάκης, ιστορικός, τουρκολόγος, διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, «Ο (+) Ευτύχιος Τωμαδάκης»

18.20:  Μαρία Χαραλαμπάκη, φιλόλογος, «Ο (+) Κωνσταντίνος Μαστρογιαννάκης»

18.30:  Ερρίκος Σκουλούδης, ερευνητής, «Παλαιοί και νέοι οικισμοί της Επαρχίας  Σητείας»

18.50:  Νικόλαος Α. Παπαδάκης, φιλόλογος-ιστορικός, «Τα κρητικά τοπωνύμια  στον Κρητικό Πόλεμο του Αθανασίου Πικρού»

19.10:  Χαρούλα Βερίγου, συγγραφέας, «Τοπωνύμια του Οροπεδίου Λασιθίου  σε  λογοτεχνικά κείμενα»

19.30: Συζήτηση

19.50 – 20.10:  Διάλειμμα

 

 

Δ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο: Βασίλης Χαρωνίτης και Ελένη Σμπώκου

Απόδοση τιμής στον Γεώργιο Σμπώκο, δάσκαλο, πρώην δήμαρχο   Ανωγείων, συγγραφέα,  καταγραφέα και θησαυριστή των τοπωνυμίων των  Ανωγείων

20.10:  Σωκράτης Κεφαλογιάννης, δήμαρχος Ανωγείων, «Γιατί τιμάμε τον Γεώργιο  Σμπώκο, τον άνθρωπο, τον δάσκαλο, τον πρώην δήμαρχο, τον πνευματικό   δημιουργό, τον συγχωριανό μας»

20.20:  Λευτέρης Χαρωνίτης, σκηνοθέτης, «Ο ερευνητής Γεώργιος Σμπώκος»

20.35:   Δημήτρης Σαλούστρος, φιλόλογος, ποιητής, «Ο Γεώργιος Σμπώκος και το   πνευματικό του έργο»

20.50:  Ζαχαρένια Κεφαλογιάννη, φιλόλογος, «Ο δάσκαλος, ο δήμαρχος και ο  άνθρωπος Γεώργιος  Σμπώκος»

21.05 – 21.30:  Αντιφώνηση από τον τιμώμενο

 

 

 

Τρίτη 9 Αυγούστου

Ε΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο:  Μανόλης Πατεδάκης και Μαρία Βραχιονίδου                      

8.30:  Τρύφωνας Αγγελάκης, λογιστής, «Τοπωνύμια: ο κρυμμένος θησαυρός»

8.50:  Νικόλαος Κουδουμάς, ιστορικός, μεταπτυχιακός φοιτητής, «Ονόματα οδών, πλατειών και τοπωνυμίων (εντός ) της πόλεως του Ηρακλείου στο πρώτο μισό  του 20ου αιώνα»  

9.10:Μάρκος  Μαστρογιαννάκης, μεταπτυχιακός φοιτητής Ιστορίας, «Τοπωνυμική έρευνα  στα χωριά Πυργού και  Άγιος Μύρωνας»

9.30:  π. Ιωάννης Δασκαλάκης, εφημέριος της Ενορίας Πρασάς-Καρτερού, «Τα  τοπωνύμια του Χαρασού του Δήμου Χερσονήσου»

9.50:  Δημήτρης Ν. Μουδατσάκης, τυπογράφος, φοιτητής, «Τα τοπωνύμια του  χωριού Σκοτεινό του Δήμου Χερσονήσου»

10.10:Συζήτηση

10.30 – 10.50:  Διάλειμμα

 

 

ΣΤ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο: Αντώνης Σανουδάκης και Γιώργος Φρυγανάκης

10.50:Ζαχαρίας Σμυρνάκης, φιλόλογος, τοπωνυμιολόγος, «Επιλογή και θεώρηση  τοπωνυμίων του Αβδού Δήμου Χερσονήσου»

11.10:  Μαρία Λαμπράκη, φιλόλογος, διδάκτωρ Ιατρικής, και Γεώργιος Κασσωτάκης, φιλόλογος, «Τοπωνύμια του χωρίου Αρχάγγελος ( Βαρβάρω ) του Δήμου Μινώας Πεδιάδας»

11.30:Μαρία Δαμιανάκη-Παπαδοπούλου, πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου  Αποστόλων Πεδιάδας, «Τα τοπωνύμια του χωριού Αποστόλοι του Δήμου  Μινώας Πεδιάδας»

11.50:Γεώργιος Βελεγράκης, δάσκαλος, «Τοπωνύμια της Κοινότητας Πύργου   Μονοφατσίου»

12.10:  Στέλιος Παπαδάκης, ιστορικός ερευνητής, Τοπωνύμια του Καστέλλου Ρεθύμνου»

12.30:  Ιωάννης Καραβέλας, ναυπηγός, «Τοπωνύμια οικισμών του Οροπεδίου Λασιθίου»

12.50 – 1310:  Συζήτηση

 

 

Ζ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο: Ζαχαρίας Σμυρνάκης και Τάσος Μπαγκέρης

17.30:Μάρκος Βαγιωνάκης, τεχνολόγος Γεωπονίας,«Τα τοπωνύμια του Κάμπου»[Γωνιά, Άγιος Ανδρέας,  Φραντζεσκιανά Μετόχια- Ρεθύμνου ]

17.50:  Αθανασία Ψαρουλάκη, φιλόλογος, πρώην λυκειάρχης, «Τοπωνύμια και μικροτοπωνύμια του Πρινιά Μαλεβιζίου»

18.10:  Μιχάλης Σπυριδάκης, χαρτογράφος-περιβαλλοντολόγος, «Τα τοπωνύμια του Κόκκινου Πύργου Τυμπακίου»

18.30:  Αντώνης Σανουδάκης, επίτιμος επίκουρος καθηγητής  Ιστορίας,συγγραφέας, «Τοπωνύμια και μικροτοπωνύμια του χωριού Χερσόνησος

Ηρακλείου»

18.50: Κωνσταντίνος Τζιαμπάσης, διδάκτωρ Αρχαιολογίας, «Απόπειρα καταγραφής  και ερμηνεία των τοπωνυμίων στην περιοχή του Μοχού και της Σταλίδας στον  Δήμο Χερσονήσου»

19.10:  Σταύρος Φωτάκης, «Το τοπωνυμικό της περιφέρειας του χωριού Άγιος   Ιωάννης Χλιαρός της Επαρχίας Αμαρίου Ρεθύμνης»

19.30 – 19.50: Συζήτηση

 

 

Τετάρτη 10 Αυγούστου 2022

 

Η΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο: Γιώργης Καράτζης και Κωνσταντίνος Τζιαμπάσης

10.30:  Μιχάλης Κοπιδάκης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, «‘Σκελετούρα’. Πριν και μετά την απομάγευση του κόσμου»

10.50:  Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου  Αθηνών, «Το τοπωνύμιο Αγκάραθος»

11.10:  Κώστας Μουτζούρης, φιλόλογος, «Πτηνωνυμικά  τοπωνύμια στο Ακρωτήρι  Χανίων»

11.30 Χρυσούλα Καραντζή, ερευνήτρια Α΄ στο ΚΕΝΔΙ της Ακαδημίας Αθηνών,«Υδρωνύμια της  Κρήτης»

11.50:  Μανώλης Ανδρουλιδάκης, Ε. ΔΙ. Π. Πατριαρχικής Ανώτατης Ακαδημίας  Κρήτης, «Υδρωνύμια στον Ορθέ Μυλοποτάμου και στο Ίνι Πεδιάδας»

12.10: Παρασκευή Επιτροπάκη, νομικός, ποιήτρια, «Τοπωνύμια και ακτωνύμια του Δημοτικού Διαμερίσματος Παρανύμφων Αστερουσίων»

12.30: Θεοδοσία Αργυράκη-Ασαργιωτάκη, εικαστικός, «Πολλαπλές εικαστικές   αφηγήσεις τοπωνυμίων της Κρήτης»

12.50:  Συζήτηση

13.15:  Απολογισμός

15.30-17.30: Επίσκεψη στη Νίδα και αποκάλυψη πέτρας με χαραγμένο επάνω (της) ποίημα του Γιώργη Καράτζη