Δύο πολύ ενδιαφέροντα φιλικά παιγνίδια έδωσαν τρεις ομάδες του Β’ τοπικού πρωταθλήματος του Ρεθύμνου με τον Ολυμπιακό Ρεθ. να “περνάει” στο τέλος από το Σπήλι επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 3-4 και την Ασή Γωνιά να αναδεικνύεται ισόπαλη μέσα στο Μάλεμε με το εντυπωσιακό 4-4 απέναντι στον Πλατανιά Χανίων.
Γκολ με το… τσουβάλι
Το ματς στο Μάλεμε είχε καταιγιστική εξέλιξη με το ημίχρονο να κλείνει στο 2-1 για τους γηπεδούχους με τα γκολ με τα γκολ του Βεριβάκη στο 16′ και Καρατζή με “τακουνάκι” στο 33′. Για την Ασή Γωνιά είχε ισοφαρίσει στο 24′ ο Φραγκιαδάκης με ωραίο δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή.
Στο β’ μέρος, οι παίκτες του Νίκου Χριστουλάκη έκαναν την ανατροπή με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χατζηκωνσταντίνου στο 51′ δίνοντας έτοιμο γκολ στον Φραγκιαδάκη για το 2-2 ενώ στο 58′ και στο 61′ ο ίδιος (Χατζηκωνσταντίνου) πέτυχε 2 τέρματα κάνοντας το 2-4. Έπειτα επήλθε κόπωση και οι γηπεδούχοι αρχικά μείωσαν στο 70′ με τον Παπαραφτάκη και στο 81′ με τον Μαυράκη.
Νίκη στο φινάλε για Ολυμπιακό Ρεθύμνου
Στο φιλικό του Αγίου Βασιλείου, ο Ολυμπιακός δείχνει ότι είναι η ομάδα που έρχεται… Αρχικά το Σπήλι προηγήθηκε με 2-1 στο ημίχρονο. Από τους γηπεδούχους σκόραραν οι, Κουνδουράκηκς, Βασιλάκης και από τους ερυθρόλευκους που φορούσαν μπλε, ο Κρούτι.
Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές κι αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γενεράλη, είχαμε άλλο ένα τέρμα για εκείνους με τον Κοτζαμπασάκη. Το Σπήλι σκόραρε και πάλι με τον Ντιμιτρόφ όμως την “τελευταία κουβέντα” την είπε στο τέλος ο Μάριος Παπαδάκης χαρίζοντας μια όμορφη φιλική νίκη για την ομάδα του.
Τα φιλικά:
Σπήλι – Ολυμπιακός Ρεθ. 2-3
Πλατανιάς Χ.- Ασή Γωνιά 4-4