9 °C Rethymno, GR
01/02/2023

Ο Ν.ΟΠΕΡ ΠΗΡΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΤΣ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΗΣ ΕΣΠΕΚ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ

Τα ντέρμπι και τα παιγνίδια…

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Αρκάδι και Ν.ΟΠΕΡ ανέδειξε νικητές τους δεύτερους με 0-3 σετ (14-25, 23-25, 14-25) όμως ακόμα κι αν οι κυανοκίτρινοι επικράτησαν σχετικά άνετα, ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» είχε την ευκαιρία να ζήσει κάτι από τα παλιά…
Το σημαντικότερο ήταν ότι οι πρωταγωνιστές, τόσο των μεν όσο και των δε, το ευχαριστήθηκαν.
Τα πρωταθλήματα της ΕΣΠΕΚ ωστόσο δεν ήταν μόνον αυτή η εμφύλια αναμέτρηση. Είχαμε αγώνες σε κορασίδες Α’ και Β’, Παμπαίδες και Παγκορασίδες Α’ και Β’.
Ας δούμε αναλυτικά πως τα πήγαν:

Πρωτάθλημα Ανδρών
ΟΚΑ Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ 0-3
Τα σετ: 14-25, 23-25, 14-25.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Π. Χαραλαμπίδης): Αστρινάκης Σ., Πετράκης Σ., Σηφάκης, Ζουμπουλάκης Ν., Ρουμπάκης Ν., Λένα Ο., Διονύσης Μ., Σπυριδάκης Θ., Τζιράκης Μ., Μπιστόλας Δ., Δραμιτινός Γ., Παπαδάκης Μ., Ζώτο, Γιορταμάκης.
Ν. ΟΠΕΡ (Μπονατάκης): Κανάκος, Μαρούλης, Ξανθάκης, Καλαϊτζάκης, Τζανιδάκης, Παπαδάκις, Θυμιατζής, Μαρκαντώνης, Χνάρης, Μποτονάκης, Βουτσάς, Καψαλάκης, Γαλλιάκης Ι.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
ΟΚΑ Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ …….0-3
Ακρωτήρι – ΓΕΙ …………………1-3

Η βαθμολογία
Ομάδα …….Β. ..Ν-Η
1. Αρκάδι …….6 …3-0
2. Ν. ΟΠΕΡ …6 …3-0
3. Ακρωτήρι ..0 …0-3
4. ΓΕΙ …………0 …1-2
*Ο Ν. ΟΠΕΡ έχει -3 βαθμούς λόγω αποχώρησης από το πρωτάθλημα Παμπαίδων.

Πρωτάθλημα Κορασίδων (Α’ κατηγορία – Α’ όμιλος)
Κύδων – ΟΚΑ Αρκάδι 3-2
Τα σετ: 18-25, 25-12, 20-25, 25-23, 15-06.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Αντωνάκης – Σταυρουλάκης): Σταυρουλάκη Λ., Σταυρουλάκη Μ., Ξεκαλάκη, Παπανίκου, Βενιανάκη, Χατζηορφανού, Μελισσουργού, Πλουσή, Γιουλούντα, Κυδωνάκη, Τζάρι, Γαλανάκη, Κουκάκη.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
ΣΦΠΧ – Αετός …………3-0
Κύδων – ΟΚΑ Αρκάδι .3-2
Σούδα – Ακρωτήρι ……0-3

Η βαθμολογία
Ομάδα ……..Β. ..Ν-Η
1. Ακρωτήρι …16 …5-1
2. Κύδων ……..15 …6-0
3. ΣΦΠΧ ……..13 …4-3
4. Αρκάδι ……..7 …2-4
5. Σούδα ………3 …1-5
6. Αετός ………0 …0-6

Πρωτάθλημα Κορασίδων (Β’ κατηγορία – Α’ Όμιλος)
Ν. ΟΠΕΡ – Κύδων2 3-0
Τα σετ: 25-20, 25-11, 25-13.
Ν. ΟΠΕΡ (Τσαπάκης): Σταμνά, Βογιατζή, Σταματέλου, Γκρασιέλα, Παλουτσάι, Ζουλάκη, Μπακοπούλου, Καραμιχάλη, Σταφυλάκη, Ψυχουντάκη, Μαυράκη,. Ζέφι, Σταυρουλάκη, Κυριακάκη.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Ν. ΟΠΕΡ – Κύδων2 ….3-0
Σούδα2 – Άνεμος2 …..0-3
Ρεπό: Άνεμος1

Η βαθμολογία
Ομάδα ……Β. ..Ν-Η
1. Ν. ΟΠΕΡ …9 ..3-0
2. Άνεμος2 …9 …3-0
3. Κύδων ……6 …2-2
4. Άνεμος1 ….0 ..0-3
5. Σούδα2 …..0 ..0-3

Πρωτάθλημα Παμπαίδων
ΓΕΗ2 – ΟΚΑ Αρκάδι 0-3
Τα σετ: 4-25, 12-25, 13-25.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Π. Χαραλαμπίδης): Δραμιτινός, Παπαδάκης Μ., Λισίτσκας, Ζώτο, Γιορταμάνκης, Κωνσταντινίδης Α., Παχάκης, Μπιστόλας, Γουνάκης, Σωπασουδάκης, Χατζής.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
ΓΕΗ2 – ΟΚΑ Αρκάδι …3-0
ΣΦΠΧ – ΓΕΙ …………….3-0
ΟΦΗ – Μεσσαρά ……..0-3
Ρεπό: ΓΕΗ1

Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Η
1. Αρκάδι ……12 ..4-0
2. ΓΕΗ1 ………9 …3-0
3. Μεσσαρά ..6 …2-1
4. ΓΕΙ …………2 …1-1
5. ΣΦΠΧ …….1 …0-3
6. ΟΦΗ ………0 …0-2
-. ΓΕΗ2 ……..0 …0-3

Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α’
Ν. ΟΠΕΡ – Άνεμος 3-0
Τα σετ: 25-14, 25-21, 25-15.
Ν. ΟΠΕΡ (Θ. Μαρούλης): Σταμνά, Αλυγιζάκη, Παλαφούτη, Στυλιανουδάκη, Τζουρμπάκη, Δαμανάκη, Μαυράκη (λ), Τζαγκαράκη (λ), Λίτινα, Παρασκάκη, Σοφουλάκη, Σαριδάκη, Σταυριδάκη.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Ν. ΟΠΕΡ – Άνεμος …….3-0
Αετός – Ακρωτήρι ……..0-3
ΣΦΠΧ – Κύδων ………..2-3
Ρεπό: Σούδα

Η βαθμολογία
Ομάδα ………Β. ..Ν-Η
1. Κύδων ………..7 …3-0
2. Ακρωτήρι …..6 …2-0
3. Ν. ΟΠΕΡ ……4 …1-1
-. ΣΦΠΧ ………..4 …1-1
5. Σούδα ……….3 …1-0
6. Αετός ………..2 …0-2
7. Άνεμος ………0 …0-3

Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Β’
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Ν. ΟΠΕΡ2 – Άνεμος2 ………….1-3
Ακρωτήρι2 – ΟΚΑ Αρκάδι2 ….3-1
Άνεμος2 – ΟΠΑ …………………..3-1

Η βαθμολογία
Ομάδα ………Β. ..Ν-Η
1. Ακρωτήρι2 ….6 ..2-0
-. Άνεμος2 ……..6 ..2-1
3. Αρκάδι2 …….3 …1-1
-. Σούδα2 ………3 …1-0
5. ΟΠΑ …………0 …0-2
-. Κύδων2 ……..0 …0-1
-. Ν. ΟΠΕΡ2 ….0 …0-1