Με αρκετά τέρματα έληξαν οι φιλικές αναμετρήσεις του Σαββατοκύριακου καθώς 6 συναντήσεις είχαμε 34 γκολ. Σχετικά λογικό για την εποχή που βρισκόμαστε υπό την έννοια ότι, όλοι οι προπονητές δοκιμάζουν παίκτες και σχήματα.
ΟΦΑ – Αστέρας Περάματος 3-1
Ο ΟΦ Αρμένων εντυπωσίασε με το 3-1 επί του Αστέρα Περάματος στους Αρμένους. Αν και το α’ ημίχρονο έληξε στο 0-0, το β’ προμήνυε σημαντικές αλλαγές στο σκορ. Στο 52′ και στο 60΄ο Βογιατζάκης έκανε το 1-0 και το 2-0 αντίστοιχα. Στο 72′ Δροσάκης μείωσε για τον Αστέρα σε 2-1 αλλά το τελικό 3-1 σημείωσε ο Σεφουλάι στο 85′.
Τάλως Μελ. – Ρεθυμνιακός 1-4
Μόλις στο 45ο δευτερόλεπτο άνοιξε το σκορ ο Ρεθυμνιακός στο Μελιδόνι με τον Ξεπαπαδάκη. Οι κυανόλευκοι σημείωσαν άλλα δύο τέρματα με τον Σηφακάκη και ένα με τον Ματαραγκάσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 70′. Ο Τάλως μείωσε με τον Αντώνη Λαδιανό στο 81′.
Άρης – Δόξα Πλατανέ 2-1
Το φιλικό ντέρμπι πήρε κλίση υπέρ του Άρη στα Μισίρια. Ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν όμως η μεγαλύτερη ήταν αυτή για τη Δόξα στο 62′ με τον Σουμπασάκη να νικιέται από τα 11 βήματα απέναντι στον Κούρτι. Οι «κιτρινόμαυροι» σκόραραν στο 71’ με τον Ζότο, ενώ στο 78’ ο Πάολο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η Δόξα μείωσε σε 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξη Δελήμπαση.
![](https://rethnea.gr/wp-content/uploads/2023/09/EAP-Olympiakos_R_filiko_Zikos_Kostas-3-600x428.jpg)
ΕΑΠ – Ολυμπιακός Ρεθ. 2-2
Ένα όμορφο παιγνίδι στο Ατσιπόπουλο έληξε στο 2-2 για ΕΑΠ και Ολυμπιακό Ρεθύμνου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα τέρματα των Λαδιανού (20′) και Καζαμία (31′). Μάλιστα οι παίκτες του Κ. Πολύχρονου είχαν και δύο δοκάρια με τους Ζήκο (22′), Παυλάκη (26′). Οι νεοφώτιστοι του Βασίλη Νικολουδάκη έβγαλαν αντίδραση στην επανάληψη και αφού αρχικά μείωσαν στο 60′ με τον Σταράκη, στο 74′ ισοφάρισαν εκτέλεση του Κοτζαμπασάκη.
Στις υπόλοιπες δύο αναμετρήσεις, ο Ποσειδώνας επικράτησε με 8-1 της Ασή Γωνιάς με τον Βασιλείου να πετυχαίνει χατ-τρικ ενώ με το ίδιο σκορ, τα Λιβάδια νίκησαν τη Φλόγα με τον Χαριτάκη να σκοράρει 4 φορές!
Τα αποτελέσματα των φιλικών
ΟΦ Αρμένων – Αστέρας Περ. 3-1
Άρης – Δόξα Πλ. 2-1
Τάλως Μελ. – Ρεθυμνιακός 1-4
Λιβάδια – Φλόγα Ρουτίκων 8-1
ΕΑΠ – Ολυμπιακός Ρεθ. 2-2
Ποσειδώνας – Ασή Γωνιά 8-1