Ημέρα κυπέλλου ΕΠΣΡ είναι η σημερινή (Τετάρτη 10/4) για 4 ομάδες του Ρεθύμνου που έχουν στοχεύσει στον έτερο θεσμό του ποδοσφαίρου ο οποίος προσδίδει το ανάλογο κίνητρο και πρεστίζ.
Επισκοπή – Δόξα Πλατανέ λοιπόν και Ποσειδώνας – Ρεθυμνιακός είναι τα ζευγάρια που συγκροτούν τον α’ και τον β’ ημιτελικό του θεσμού που, μοιραία πήγε λίγο πίσω χρονικά. Αυτό συνέβη καθώς, από τη μία η κρισιμότητα των play off στο τοπικό και το ανάλογο φόρτο των αγώνων στη Γ’ Εθνική, έφεραν τις ομάδες να διεκδικούν στα μέσα Απριλίου την πρόκρισή τους στον τελικό. Υπενθυμίζουμε ότι άλλες εποχές, ο τελικός διεξαγόταν στις 25 Μαρτίου.
Η ώρα διεξαγωγής των αγώνων είναι ταυτόχρονη στις 17.00 με την Επισκοπή να υποδέχεται τη Δόξα Πλατανέ στο γήπεδο του χωριού “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” και ο Ποσειδώνας στο Γεράνι τον Ρεθυμνιακό.
Οι αγώνες είναι διπλοί και ισχύει το νέο σύστημα της UEFA με το εκτός έδρας γκολ να μην μετράει όπως παλιότερα.
Το πρόγραμμα των ημιτελικών:
Τετάρτη 10 Απριλίου, 17.00
Γηπ. “Θ. Βαρδινογιάννης”: Επισκοπή – Δόξα Πλατανέ
Καλυβιανάκης, Διονύσης, Λιοδάκης. Π.Δ. Χριστοδουλάκης Δ.
Γηπ. Γερανίου: Ποσειδώνας – Ρεθυμνιακός
Σταυρουλάκης Ρ., Βλαχάκης, Κελεσίδης. Π.Δ. Βοσκάκης Μ.