18 °C Rethymno, GR
18/05/2022

Α' ΤΟΠΙΚΟ: ΚΡΙΝΕΤΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΣΤΑ ΖΩΝΙΑΝΑ - ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Τώρα είναι η ώρα!

Ένα ματς – ένας τίτλος είναι η αναμέτρηση σήμερα στα Ζωνιανά για τον Ερμή και τον Αστέρα Περάματος. Ο πρώτος μεταξύ τους τελικός για το πρωτάθλημα (υπάρχει κι αυτός του κυπέλλου το προσεχές Σάββατο) διεξάγεται σήμερα στις 17.00 κι όπως μπορείτε να δείτε στη βαθμολογία, ο Αστέρας του Περάματος που πέρασε πρώτος πριν από λίγες ημέρες εκμεταλλευόμενος το 1-1 του Ερμή με τον ΟΦΑ, «βολεύεται» και με την ισοπαλία αφού σε όλες τις ισοβαθμίες (με τον Αστέρα Ρεθύμνου) ευνοείται.
Η α’ δόση της ανόδου
Ο Ερμής βέβαια παίζει στην έδρα του κι αυτό λέει πολλά κυνηγώντας τη νίκη έστω και με «μισό μηδέν» που είναι ικανό να του δώσει την 1η θέση και παράλληλα τον φετινό τίτλο.
Ουδείς περίμενε – αλήθεια είναι- μια τόσο μοναδική εξέλιξη στην φετινή διεκδίκηση του τίτλου αφού, πέραν όλων των υπολοίπων, ίσως δούμε ακόμα και τον Αστέρα Ρεθύμνου να το χάνει στην ισοβαθμία ή τον Άρη που για παραπάνω από 17 αγωνιστικές κρατούσε την πρωτοκαθεδρία, να τερματίζει 2ος με έναν ή δύο βαθμούς διαφορά.
Είδαμε λοιπόν, τέσσερις ομάδες λοιπόν που ήταν πρωταγωνίστριες για περίπου 10 μήνες σ’ ένα πρωτάθλημα που ολοκληρώνεται μετά από δύο προσπάθειες που έμειναν στα… μισά λόγω κορονοϊού.
Η β’ δόση της παραμονής
Την 30η αγωνιστική πάντως, δεν την κοιτάζει κανείς μόνο στην κορυφή… Στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας βλέπουμε απίστευτα πράγματα με την ΕΑΠ βέβαια να έχει αποχαιρετίσει από καιρό αλλά τον ΟΦΑ και το Αρκάδι να φτάνουν την ύστατη στιγμή το Σπήλι που παρέπαιε σχεδόν σε όλον τον β’ γύρο. Έτσι, η μεταξύ τους απόσταση εκμηδενίστηκε και είναι πιθανό να δούμε τον οποιοδήποτε να μπαίνει στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής όπως τις ίδιες πιθανότητες έχουν όλοι να υποβιβαστούν απευθείας (εκτός από τον έναν που θα βρεθεί στα μπαράζ).
Αυτό το β’ σκέλος της υπόθεσης παραμονής θα είμαστε σε θέση να το μάθουμε στη β’ ημέρα της 30ης αγωνιστικής, την Πέμπτη λίγο μετά τις 19.00.

Η 30η και τελευταία αγωνιστική
Τετάρτη 27 Απριλίου, 17.00
Γηπ. Ζωνιανών: Ερμής Ζων. – Αστέρας Περάματος
Γηπ. Μελιδονίου: Τάλως Μελ. – Άρης
Γηπ. Επισκοπής: Ασή Γωνιά – Ποσειδώνας
Γηπ. Φουρφουρά: Ψηλορείτης – Αστέρας Ρ.

Πέμπτη 28 Απριλίου, 17.00
Γηπ. Σοχώρας: Ρεθυμνιακός – Σπήλι
Γηπ. Ατσιποπούλου: ΕΑΠ – ΟΦ Αρμένων
Γηπ. Μισιρίων: Δόξα Πλ. – Φοίνικας
Γηπ. Λιβαδίων: Λιβάδια – Αρκάδι Αγγ.

 

Η βαθμολογία σε 29 αγώνες
1. Αστέρας Περ. …………71
———————-
2. Ερμής Ζων. …………..70
3. Αστέρας ……………….69
4. Άρης ……………………68
5. Ρεθυμνιακός …………55
6. Λιβάδια ………………..55
7. Ασή Γωνιά ……………46
8. Ποσειδώνας …………44
9. Τάλως Μελιδονίου ..43
10. Δόξα Πλατανέ …….36
11. Ψηλορείτης …………26
12. Φοίνικας …………….22
———————-
13. Σπήλι …………………18
———————
14. Αρκάδι Αγγ. ……….17
15. ΟΦ. ΑΡμένων ……..17
16. ΕΑΠ …………………..9