Η νέα μεγάλη νίκη της Επισκοπής -τουλάχιστον έτσι όπως αποδείχθηκε στην εξέλιξή του το ματς- προσφέρει έναν αέρα αυτοπεποίθησης για τη συνέχεια. Το 2-1 απέναντι στον ουραγό Ατρόμητο μπορεί να μην συνδυάστηκε από καλή εμφάνιση όμως κατέδειξε ότι ακόμη κι έτσι, οι “γυπαετοί” έχουν το μέταλλο και τη φανέλα (κάτι που τόνισε και ο προπονητής τους Μανώλης Παπαματθαιάκης μετά το τέλος του αγώνα) να βρίσκονται ψηλά και να διεκδικούν τα πρωτεία του 4ου ομίλου. Γιατί σε τελευταία ανάλυση, σ’ αυτό το πρωτάθλημα χρειάζεται να είναι κανείς ρεαλιστής.
Μάλιστα ήρθαν έτσι τα αποτελέσματα (αφού βαθμούς έχασαν, ο Άρης Πετρούπολης, το Χαϊδάρι, ο Αλμυρός, ο Εθνικός, ο ΑΟΑΝ) που όλα βόλεψαν για να βρίσκονται ουσιαστικά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Υπάρχει κι άλλό βολικό στοιχείο… Η Επισκοπή παίζει και αυτή την αγωνιστική εντός έδρας απέναντι στον ΑΟ Υπάτου!
Αιφνιδίασε ο Ατρόμητος
Το ματς με τον Ατρόμητο δεν ήταν εύκολο τελικά. Η κατηγορία έδειξε ότι δεν υπάρχουν εύκολες ομάδες, τουλάχιστον μέχρι να ξεκαθαρίσουν βαθμολογικά τα πράγματα. Οι Πειραιώτες μπήκαν με πολύ ποδοσφαιρικό θράσος στο “Παύλος Ι. Βαρδινογιάννης” και διεκδίκησαν πολλά στο ματς.
Μάλιστα προηγήθηκαν με τον Μουκίδη στο 30′ παίρνοντας το… “δώρο” του Γιαγκιόζη στην προσπάθειά του να πασάρει ο κίπερ των γηπεδούχων σε κάποιον συμπαίκτη του. Ο Νο10 του Ατρόμητου το εκμεταλλεύτηκε και πλάσαρε σε κενή εστία κι έκανε το 0-1. Ουσιαστικά, οι Πειραιώτες πήραν αυτό που δικαιούνταν εντός αγωνιστικού χώρου. Επειδή όμως τέτοια λάθη συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, η Επισκοπή αλλά και ο ίδιος ο Ηρακλειώτης πορτιέρο αναθάρρησε στη συνέχεια κι έτσι, η αντίδραση ήταν άμεση.
Ο Βαλαβανόπουλος κέρδισε πέναλτι στο 34” και το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα φέρνοντας το ματς στα ίσια. Στο β’ ημίχρονο και μετά το 50′, η Επισκοπή έπαιξε πιο έξυπνα. Ήδη λειτουργούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με τον Λίμα να αφήνει τη μεσαία γραμμή και να παίζει ως αριστερό μπακ αφού ο Δημητρακούδης τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε στο 25′ ο πολύ καλός Στέλιος Τζωρτζινάκης.
Εν συνεχεία, στο ματς πέρασαν ως αλλαγή, ο Βασίλης Ντότης και ο Σήφης Τσιλεδάκης (ο πρώτος δεν ξεκίνησε γιατί ήταν αδιάθετος και ο δεύτερος βοήθησε στο να μην ξανακινδυνέψει η ρεθεμνιώτικη ομάδα με το καλό αμυντικό τρανζίσιον). Εντός αγωνιστικού χώρου γενικότερα, ο Βασίλης Ντότης απέδειξε πόσο μεγάλη ποιότητα διαθέτει στο να κάνει πιο ελκυστικό το σπορ. Εκτός ότι απλοποίησε το παιγνίδι της ομάδας του, σημείωσε ένα υπέροχο τέρμα στο 64′ μετά από μία πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια του Τζωρτζινάκη να νικήσει στο τετ-α-τετ τον πολύ καλό τερματοφύλακα Μπονατάκη. Ο Τζωρτζινάκης πάσαρε στον Ντότη κι εκείνος με ένα αριστερό φάλτσο 10μ. έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο “παραθυράκι” της αντίπαλης εστίας.
Έκτοτε, το ματς άνοιξε, οι του Ατρόμητου κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης όμως κάθε επιθετική ενέργεια της Επισκοπή “μύριζε” γκολ.
Η διαιτησία: Ζιούτης, Μπλαβάκης, (Ηρακλείου). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Στεφανής και ο Ντούνης (Ατρόμητος Π.).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Παπαματθαιάκης): Γιαγκιόζης, Χάιδος, Δημητρακούδης (25′ λ.τ. Τζωρτζινάκης), Κεφαλάς (56′ Μίχος), Πάτας, Κίτος (46′ Τσιλεδάκης), Δωματάς (56′ Ντότης), Σουρνάκης, Κάμερον, Λίμα, Βαλαβανόπουλος.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Δημητρίου): Μπονατάκης, Πάππος, Μύρκος, Κοζάκης (80′ Κακούσιος), Στεφανής, Παπαθανασίου, Παπασταύρου (65′ Χοτζάι), Κωτσερίδης (65′ Αντωνιάδης), Ντούνης, Μουκίδης, Σπανός.