Ημέρα κυπέλλου είναι η σημερινή για 6 ομάδες από τον χώρο του ποδοσφαιρικού Ρεθύμνου και, η αλήθεια είναι ότι η κάθε συνάντηση από τις τρεις, είναι ξεχωριστή.
Στις 15.00 θα έχουμε σέντρα σε Ζωνιανά, Σοχώρα και Γεράνι με το κορυφαίο ματς να θεωρείται αυτό ανάμεσα στους δύο εκπροσώπους του Ρεθύμνου στη Γ’ Εθνική, Ερμή και Επισκοπή. Φυσικά εδώ μιλάμε για διπλές συναντήσεις (με έδρες) όμως, ποιός μπορεί να αποκλείσει ότι το ντέρμπι της Σοχώρας ανάμεσα σε Αστέρα Ρεθύμνου και Ρεθυμνιακό είναι λιγότερο σημαντικό;
Ποιός επίσης μπορεί να αποκλείσει ότι η αναμέτρηση στο Γεράνι εκεί όπου ο Ποσειδώνας υποδέχεται τον Άρη, θα έχει λιγότερες φάσεις; Ας δούμε ένα-ένα τα παιγνίδια.
Ερμής Ζων. – Επισκοπή
Στα Ζωνιανά υπάρχουν πολλά και εύλογα ερωτήματα που δημιουργούνται μετά την αλλαγή στον πάγκο των πράσινων. Ο Στέλιος Κοζανίδης (βλ. σχετικό θέμα) αποτελεί παρελθόν μετά την υποβολή παραίτησης στην πράσινη διοίκηση και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε πως θα αντιμετωπίσει την όλη κατάσταση στα Ζωνιανά ο αντικαταστάτης του, Μηνάς Πίτσος.
Τόσο για τον Ερμή όσο και για την Επισκοπή είναι βέβαιο ότι το πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής -τουλάχιστον στην παρούσα φάση- είναι αυτό που έχει προτεραιότητα όμως και η έτερη διοργάνωση δεν μπορεί να αφήνει κανέναν αδιάφορο, πόσο μάλλον όταν αυτός ο θεσμός ακολουθείται από μια σημαντική εξωστρέφεια (οδηγεί τον κυπελλούχο σε αγώνες εκτός Ρεθύμνου ή Κρήτης).
θα έχει πάντως πολύ μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τις αγωνιστικές αντιδράσεις των δύο ομάδων μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Όποιος φέρει θετικό αποτέλεσμα προφανώς και θα αποκτήσει ψυχολογικό προβάδισμα ενόψει των δύσκολων αναμετρήσεων της προσεχούς Κυριακής.
Αστέρας Ρεθ. – Ρεθυμνιακός
Έναν μήνα μετά τον μεταξύ τους αγώνα στο πρωτάθλημα, ο Αστέρας υποδέχεται και πάλι ως γηπεδούχος στη Σοχώρα τον Ρεθυμνιακό όπου την τελευταία φορά οι φιλοξενούμενοι είχαν επικρατήσει με 0-2.
Από την τελευταία φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν, δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα πλην της ψυχολογίας τους… Ο Αστέρας έχει περάσει 2ος στο πρωτάθλημα ενώ ο Ρεθυμνιακός υποχώρησε στην 4η θέση μετά την ήττα-σοκ από τη Δόξα με 0-2 την περασμένη Κυριακή. Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται για ένα ματς ειδικών συνθηκών όπου κανείς δεν μπορέσει να προβλέψει τί μπορεί να συμβεί με το πιο πιθανό, η πρόκριση να κριθεί στο δεύτερο ματς και πάλι στο ίδιο γήπεδο.
Ποσειδώνας – Άρης
Ποσειδώνας και Άρης ξαναβρίσκονται στο ίδιο γήπεδο έπειτα από 25 μέρες. Τότε, ο Άρης είχε δραπετεύσει με σκορ 1-3 έχοντας εκμεταλλευτεί το πολύ καλό ξεκίνημα του, προηγούμενος με 0-2. Ανεξάρτητα ποιο θα είναι το τελικό αποτέλεσμα και ποιος θα πάρει την πρόκριση από αυτό το ζευγάρι, βέβαιο είναι ότι θα πρόκειται για 180 λεπτά συνεχούς μάχης.
Ο μεν Ποσειδώνας παρουσιάζεται πολύ δυνατός, πολύ ανταγωνιστικός. Ο δε Άρης είναι μια ομάδα που για την ώρα, δεν γνωρίζει τι πάει να πει ήττα, ούτε καν ισοπαλία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.
Το πρόγραμμα της β’ φάσης:
Τετάρτη 22 Νοεμβρίου, 15.00
Γηπ. Ζωνιανών: Ερμής Ζ. – Επισκοπή
Σταυρουλάκης Ρ., Δασκαλομαρκάκης, Λιοδάκης. Π.Δ. Βυζιργιανάκης.
Γηπ. Γερανίου: Ποσειδώνας – Άρης
Καλυβιανάκης, Κελαϊδής, Τζανιδάκη. Π.Δ. Γαγάνης.
Γηπ. Σοχώρας: Αστέρας Ρεθ. – Ρεθυμνιακός
Ταμπουρατζής, Διονύσης, Καντεράκη. Π.Δ. Δελήμπασης