Αποτελεί πάντα μαζί με το Super Cup τον… προπομπό των επίσημων υποχρεώσεων των Ρεθεμνιώτικων ομάδων το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη.
Το κύπελλο ερασιτεχνών πάντα θα έχει την δική του ξεχωριστή αξία και πάντα θα τραβάει πολλά βλέμματα πάνω του, έστω και αν θα διατηρεί συνοδευτικό «ρόλο» στους αγώνες των «μεγάλων» και των «μικρών» του ποδοσφαιρικού Ρεθύμνου.
Η φετινή «αυλαία» του πάντως, είχε από όλα τα καλά. Μεγάλα σε έκταση σκορ, δυναμικές εμφανίσεις των γνωστών σκόρερ του Ρεθύμνου, αλλά και αποτελέσματα που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, στοιχείο που για τους πιο δραστήριους σημαίνει το γνωστό «πολλά με λίγα».
Σημασία έχει πως ο Αστέρας Περάματος χρειάστηκε την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκου Σπανουδάκη λίγο μετά από ένα… μισάωρο αγώνα για να κάμψει την αντίσταση των πιτσιρικάδων της Επισκοπής 2010.
Ο Ποσειδώνας «φώναξε» το γνωστό σλόγκαν «Έλα Αλέκο», ένα παραπάνω μετά την κανονική διάρκεια του αγώνα, ώστε να περάσει νικητής από τα Σελλιά, με τον 36χρονο Αλέκο Βλαστό να πετυχαίνει το πρώτο του φετινό επίσημο χατ-τρικ. Το ματς ήταν συγκλονιστικό, καθώς οι Γερανιώτες κέρδιζαν 0-2, ο Φοίνικας επέστρεψε ισοφαρίζοντας (2-2), μάλιστα πέτυχε και άλλα δύο γκολ, τα οποία ακυρώθηκαν ως οφσάιντ για να έρθει ο έμπειρος στράικερ να πετύχει ένα ακόμη γκολ «σκαρώνοντας» την απόδραση από τα Σελλιά.
Η Ασή Γωνιά τα… χρειάστηκε, όταν στο 90’ ο Καργάκης μείωσε σε 2-1 και οι «πορτοκαλί» της Δόξας Πλατανέ ξαφνικά άρχισαν να κάνουν όνειρα ενός θετικού αποτελέσματος.
Εύκολες εκτός έδρας νίκες και με μεγάλα σκορ για Άρη Ρεθύμνου κόντρα σε Αρκάδι Αγγελλιανών (1-5) και Αστέρα Ρεθύμνου (1-6) με Μέλαμπες, με Σκουλούδη και Βελονάκη, να «ακονίζουν νύχια» πριν την έναρξη της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Το σκορ της πρεμιέρας πάντως, έγινε στο Γεράνι, όπου τα τοπικά Γεράκια δυσκόλεψαν το Μελιδόνι, σε μια συνάντηση που το τελευταίο 20λεπτο είχε πολύ «ζουμί».
Το Μελιδόνι του Λ. Τζαγκαράκη που έκανε τις δικές του δοκιμές, προηγήθηκε με 0-2. Τα Γεράκια αντεπιτέθηκαν (φέτος θα είναι πολύ δυνατά) και «γύρισαν» το ματς σε 3-2 για να έχουμε εκ νέου ανατροπή σ’ ένα ματς καταπληκτικό όπου βέβαια δεν έλειψαν και κάποια παράπονα του Τάλου για τη διαιτησία.
Τέλος, νίκες πέτυχαν οι νεανικές ομάδες των Αρμένων και ΕΑΠ ξεκινώντας με το… δεξί τα επίσημά τους, ενώ όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, έλειψε το σημείο «Χ».
Όλος ο χάρτης της 1ης αγωνιστικής του κυπέλλου:
1ος Όμιλος
Αστέρας Περάματος – ΑΟ Επισκοπή 2010 1-0
(31’ (πεν.) Μ. Σπανουδάκης)
ΑΓΣΣΝ Φοίνικας – ΑΟ Ποσειδώνας 2-3
(55’ Λογιάκης, 72’ Μυλωνάκης – 24’, 41’, 93’ Βλαστός)
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
- Ποσειδώνας 3 1-0-0 3-2
- Αστέρας Περ. 3 1-0-0 1-0
- Φοίνικας 0 0-0-1 2-3
- Επισκοπή 2010 0 0-0-1 0-1
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 16.30
Γηπ. «Θ. Βαρδινογιάννης»: ΑΟ Ποσειδώνας – Αστέρας Περάματος
Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 16.30
Γηπ. «Θ. Βαρδινογιάννης»: ΑΟ Επισκοπής 2010 – ΑΓΣΣΝ Φοίνικας
2ος Όμιλος
ΑΟ Ασή Γωνιά – Δόξα Πλατανέ 2-1
(28’ Κριτσωτάκης, 74’ Χριστουλάκης – 95’Καργάκης)
Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2020
«Θ. Βαρδινογιάννης»: Επισκοπή «»under -Ρεθυμνιακός
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
- Ασή Γωνιά 3 1-0-0 2-1
- Δόξα Πλατανέ 3 0-0-1 1-2
- Επισκοπή under 0 0-0-0 0-0
- Ρεθυμνιακός 0 0-0-0 0-0
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 16.30
Γηπ. Περάματος: ΑΟ Ρεθυμνιακός – ΑΟ Ασή Γωνιά
Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 19.00
Δόξα Πλατανέ – ΑΟ Επισκοπής «Under»
3ος Όμιλος
Ερμής Ζωνιανών – ΑΟ Λιβαδίων 3-0
Αρκάδι Αγγ. – ΑΟ Άρης 1-5
(Ντ. Ματαργκάσι (2), Σκουλούδης (3)
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
- Άρης 3 1-0-0 5-1
- Ερμής Ζ. 3 1-0-0 3-0
- Λιβάδια 0 0-0-1 0-3
- Αρκάδι Αγγ. 0 0-0-1 1-5
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 16.30
Γηπ. Λιβαδίων: ΑΟ Λιβαδίων – Αρκάδι Αγγελιανών
Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 16.30
Γηπ. Μισιρίων: ΑΟ Άρης – Ερμής Ζωνιανών
4ος Όμιλος
ΑΟ Ψηλορείτης – ΟΦ Αρμένων 0-2
(42’ (πεν.) Μάνσε, 86’ Τσαπόκου)
Γεράκια Γερανίου Φωκά – Τάλως Μελιδονίου 3-5
(Νικολακάκης Ν.Γ. (2 1 πεν.), Ματθαιακάκης Μ. -Χαριτάκης (3), Σπανουδάκης Α., Κλειδής)
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
- Τάλως Μελ. 3 1-0-0 5-3
- ΟΦ Αρμένων 3 1-0-0 2-0
- Γεράκια Γ.Φ. 0 0-0-1 3-5
- Ψηλορείτης 0 0-0-1 0-2
Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 16.30
Γηπ. Μελιδονίου: Τάλως Μελιδονίου – ΑΟ Ψηλορείτης
Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 19.00
Γηπ. Αρμένων: ΟΦ. Αρμένων – Γεράκια Γεράκια Φωκά
5ος Όμιλος
ΑΕ Ατσπ-Πρινέ – ΑΟ Σπηλίου 2-1
(9’ Βάρδας, 61’ Μαυρής – 50’ Καλυβιανάκης)
ΑΟ Μέλαμπες – ΑΟΝ Αστέρας 1-6
(53’ Καλαμούκης – 24’, 41’, 69’, 72’ Σιόρε, 85’ Βελονάκης, 90’+2’ Ιμπραχίμι)
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
- Αστέρας Ρ. 3 1-0-0 6-1
- ΕΑΠ 3 1-0-0 2-1
- Σπήλι 3 0-0-1 1-2
- Μέλαμπες 3 0-0-1 1-6
Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 16.30
Γηπ. Αρμένων: ΑΟ Σπηλίου – ΑΟ Μέλαμπες
Γηπ. Μελιδονίου: Τάλως Μελιδονίου – ΑΟ Ψηλορείτης
Β’ Φάση
Β1. 2ος του 1ου Ομίλου X 2ος του 2ου Ομίλου
Β2. 2ος του 3ου Ομίλου X 2ος του 4ου Ομίλου
Γ’ Φάση
Γ1. 1ος του 1ου Ομίλου X Β1
Γ2. 1ος του 2ου Ομίλου X Β2
Γ3. 1ος του 3ου Ομίλου X 2ος του 5ου Ομίλου
Γ4. 1ος του 4ου Ομίλου X 1ος του 5ου Ομίλου
Δ’ Φάση (Ημιτελικοί)
Δ1. Γ1 X Γ2
Δ2. Γ3 X Γ4
Ε’ Φάση (Τελικός)
Ε1. Δ1 X Δ2