Ο καύσωνας της Τετάρτης που έφερε ρεκόρ θερμοκρασίας στο νομό μας τέτοια εποχή, δεν ήταν τελικά εμπόδιο για τους επιθετικούς των 14 από τις 16 ομάδες Α’ Τοπικού.
Συγκεκριμένα σκόραραν οι 14 ομάδες που πέτυχαν συνολικά 46 γκολ, αυτό σημαίνει Μ.Ο. ανά παιχνίδι περίπου 6 γκολ, δεν πέτυχαν γκολ μόνο η Ασή Γωνιά και ΑΓΟΔΑ.
Τα 46 γκολ της 29ης αγωνιστικής αποτελούν ρεκόρ, ενώ ίσως και το αποτέλεσμα Περάματος -Σπηλίου 8-6 και τα 5 γκολ από τα 45′ -52′ σε διάστημα 7 λεπτών, άλλο ξεχωριστό.
Δεν υπήρχε περίπτωση σκοπιμότητας αλλά ο τρόπος που αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες που «έψαχναν» Στ. Μπαξεβάνη και Γ. Σταρρά έφεραν το σκορ αυτό.
Η μάχη του πρώτου σκόρερ
Οι δύο μεγάλοι διεκδικητές της θέσης του πρώτου σκόρερ είναι ο Στέλιος Μπαξεβάνης με 32 γκολ και ο Νίκος Καραδάκης με 30, μάλιστα ο δεύτερος απειλεί τον αρχισκόρερ Λυκ. Τζαγκαράκη που έχει 280 γκολ, με τα 246 που έχει μέχρι τώρα.
Όλα θα κριθούν στα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στο Σπήλι-Επισκοπή Β’ και Ρεθυμνιακού-Ασή Γωνιάς.
Λιγοστές ελπίδες για πρωτιά έχει ο Ηλ. Χνάρης με τα 27 τέρματα, αγωνιζόμενος την τελευταία αγωνιστική στην αναμέτρηση Λιβάδια-Αστέρας.
Φινάλε την Κυριακή
Η αυλαία του 51ου πρωταθλήματος Α’ Τοπικού, πέφτει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με την επίσημη στέψη του πρωταθλητή Αρη στα Μισίρια μετά τον αγώνα του με τον Ψηλορείτη, ενώ στις 11 Μαΐου αρχίζουν τα μπαράζ ανόδου για τη Γ’ Εθνική.
Το πρόγραμμα
1η Κυριακή 11-5-2014
Αρης-Αναγέννηση
Ζαρός ή Αλμυρός-Μινώταυρος
2η Τετάρτη 14-5-2014
Μινώταυρος-Άρης
Αναγέννηση-Ηράκλειο
3η Τετάρτη 21-5-2014
Αρης-Ηράκλειο
Μινώταυρος-Αναγέννηση
4η Τετάρτη 28-5-2014
Αναγέννηση-Αρης
Μινώταυρος-Ηράκλειο
5η Κυριακή 1-6-2014
Αρης-Μινώταυρος
Ηράκλειο-Αναγέννηση
6Η Τετάρτη 4-6-2014
Ηράκλειο-Άρης
Αναγέννηση -Μινώταυρος
Οι πρώτοι σκόρερ (σε 29 αγώνες)
1. Στ. Μπαξεβάνης (Σπη.) 32
2. Ν. Καραδάκης (Ρεθ.) 30
3. Ηλ. Χνάρης (Λιβ.) 27
4. Γ. Αντιασβίλι (Περ.) 23
5. Μ. Σπαχής (Αετ) 21
6. Αλ. Βλαστός (Ρεθ.) 20
7. Γ. Σταρράς (Περ.) 20
8. Ι. Σηφακάκης (Ποσ.) 17
9. Ν. Γκούτζος (Μελ.) 17
10. Σ. Σηφακάκης (Ρεθ.) 16
11. Στ. Νικηφόρος (Γαρ.) 15
12. Ε. Ματαραγκάσι (Άρη) 15
13. Π. Λορεντσόνι (Αρμ.) 15
14. Τ. Λυκούδης (Αρμ.) 15
15. Α. Σπανουδάκης (Δόξα) 15
Το πρόγραμμα της 30ης (Τελευταίας) αγωνιστικής
Σάββατο 26-4-2014 (ώρα 5:00)
Γ. Λιβαδίων (4:00) Λιβάδια-Αστέρας
Γ. Μισιρίων ΑΓΟΔΑ-Πέραμα
Γ. Σπηλίου Σπήλι-Επισκοπή Β’
Γ. Γερανίου Ποσειδώνας-Δόξα
Γ. Μελιδονίου Μελιδόνι-Αετός
Κυριακή 27-4-14 (ώρα 5:00)
Γ. Αρμένων ΟΦΑ-Γαράζο
Γ. Ρεθύμνου Ρεθυμνιακός-Ασή Γωνιά
Γ. Μισιρίων Άρης-Ψηλορείτης
Βαθμολογία Α’ Τοπικού (σε 29 αγώνες)
1. Άρης 79 76-15
2. Ρεθυμνιακός 75 97-14
3. Πέραμα 59 91-34
4. ΟΦΑ 53 65-35
5. Δόξα 47 55-39
6. Λιβάδια 44 58-44
7. Ψηλορείτης 43 45-38
8. Μελιδόνι 40 49-61
9. Αστέρας 40 41-42
10. Ποσειδώνας 39 43-42
11. Σπήλι 33 64-71
12.Αετός 32 51-63
13. Ασή Γωνιά 29 37-56
14. Γαράζο 24 39-63
15. Επισκοπή Β’ 8 29-117
16. ΑΓΟΔΑ 1 23-127
ΑΕ. ΑΣΤΗΡ Περάματος
Συλλυπητήρια
Το Δ.Σ. της Α.Ε. Αστήρ Περάματος και το ποδοσφαιρικό τμήμα της εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στην οικογένεια του αδικοχαμένου Γυπαράκη Γεωργίου, καθώς και στην ποδοσφαιρική οικογένεια του Α.Ο. Ασή Γωνιάς.
Για το Δ.Σ., Μαρούλης Ιωάννης
Πως αγωνίστηκαν οι ομάδες Α’ Τοπικού 2013-2014
Αστέρας (Θ. Αποστολάκης – Μ. Κλαψινός -Α. Τσακάλης): Γαρτζολάκης, Ν. Γαβαλάς, Φουρναράκης, Βουτσάς, Αβντία, Γασπαράκης Τσακάλης, Κόλα, Κόκο, Μουλίτσας, Βρουλιδάκης, Χατζηάδης, Αλ. Παναγιώτου, Καριαβασάμ, Μ. Σταράκης, Ξενικάκης, Ν. Παναγιώτου, Ψυχογιός, Σαββάκης, Ασπρομάτης, Παναγιωτάκης, Κονταράκης, Ρότζεν, Βογιατζής, Γελαδάρης, Ροδουσάκης, Αγριμάκης.
Ποσειδώνας (Μαραγκουδάκης – Πετρογιαννάκης): Παλιεράκης, Κ. Κλαψινός, Σκλομπονάκης, Πισσαδάκης, Πετρογιαννάκης, Φραγκιαδάκης, Ι. Γ. Μαρινάκης, Αντ. Μαρινάκης, Ν. Αποστολάκης, Μ. Άγας, Ι. Ν. Αποστολάκης, Τσουπάκης, Θ. Νικολακάκης, Ν. Γεωργιουδάκης, Α. Σηφακάκης, Σ. Σηφακάκης, Γαλεράκης, Ι. Καλλιτσουνάκης, Γαραντωνάκης, Αποκορωνιωτάκης, Ι. Μαραγκουδάκης, Στ. Καλλιτσουνάκης.
Γαράζο (Χ. Δελήμπασης): Χ. Φοδελιανάκης, Αρ. Παπαδάκης, Αλεξάκης, Γ. Φοδελιανάκης, Ρουσσάκης, Αγγουρίδης, Ασουμανάκης, Σαμιώτης, Θ. Χατζάκης, Κονταράκης, Αρ. Παπαδάκης, Δαφνομήλης, Στ. Νικηφόρος, Γ. Κλάδος, Ορφανουδάκης, Φράρος, Καράβελας, Τσιγκούνης, Κυπραίος, Μωραΐτης.
Δόξα (Γ. Στεφανάκης – Γ. Λυρώνης, Σπ. Σπυριδάκης): Γ. Κλάδος, Μαγιάφας, Καγκάς, Γ. Κλάδος, Μπαρκάτσας, Περίφανος, Χριστουλάκης, Θεοδωρομανωλάκης, Σπανουδάκης, Καρδαμίτσης, Σερλής, Ξενοκαλάκης, Κλάδος, Κατσαμάς, Καλλέργης, Πλαΐτης, Λάριος, Μ. Χατζηκωνσταντίνου, Μαρκουλάκης, Λέκα, Γουλόπουλος, Μ. Σπανουδάκης, Χνάρης.
Ασή Γωνιά (Σ. Βασιλάκης): Δημητριάδης, Ψυχουντάκης, Παπανδρέου, Ι. Κουνδουράκης, Δρακάκης, Ρούλιος, Τζαμαντάκης,Α. Κλαψινός, Αγγελιδάκης, Ι. Κοκολάκης, Ε. Κουνδουράκης, Αποστολίδης, Ρίστα, Μπιμπιτσάτζε, Ξενάκης, Χαλεπλής, Σταυριδάκης, Λιοδάκης, Τσινόγλου, Αθανασιάδης, Γυπαράκης, Σφενδύλης, Ξηρουδάκης, Πενθερουδάκης, Δρανδάκης.
Μελιδόνι (Δ. Κοσκινάς): Ελ. Μακρυδάκης, Αλεφαντινός, Γ. Σταρράς, Χ. Ψωμάς, Α. Λαδιανός, Ι. Καλυβιανάκης, Γκούτζος, Κανακάκης, Βασσάκης, Ζόιντζε, Α. Κοσκινάς, Κουβάκης, Σαρρής, Κ. Κοσκινάς, Ματέρνα, Γκιεστίλα, Γ.Σ. Σταρράς, Χοτζάι, Σηφάκης, Μιχ. Κουβάκης.
Άρης (Μ. Δεληγιαννάκης): Χριστόπουλος, Πίργια, Τσαχάκης, Χασιώτης, Μιχελιδάκης, (Χατζηδάκης), Μπερνιδάκης, Μαριόλος, Μακρυποδάκης, Μαργκίνι, Αργυρός, Καψαλάκης, Αστρινάκης, Μιχαηλίδης, Ρότσι, Ε. Ματαραγκάσι, Ι. Ψωμάς, Σαριδάκης, Βογιατζιδάκης, Κασέλας, Τσίχλης, Αντουράκης, Κοντός.
Σπήλι (Ηλ. Ασπρομάτης-Χ. Παπαδάκης): Βογιατζιδάκης, Κασέλας, Ντιριτρόφ, Δασκαλάκης, Βέλκοφ, Γ. Βαβουράκης, Ψυχουντάκης, Καμπουράκης, Σειραγάκης, Κολυβάκης, Παπαδογιαννάκης, Μπαξεβάνης, Κ. Βαβουράκης, Αντωνίου, Γεωργακάκης, Τζιρίτας, Πετρουλάκης, Ρουκουνάκης, Κουνδουράκης, Χατζηδάκης, Περαντωνάκης, Χ. Παπαδάκης, Γ. Παπαδάκης.
Ψηλορείτης (Γ. Ιωαννίδης – Φ. Μουρτζανός): Διαμαντάκης, Καλυβιανάκης, Πολύχρονος, Πρεκατσουνάκης, Σταυρουλάκης, Φ. Μουρτζανός, Γ. Μουρτζανός, Καρπουζάκης, Νεονάκης, Γ. Σημαντήρας, Μανωλιτσάκης, Κουρνιανός, Λαντζούρης, Ορφανουδάκης, Κρασονικολάκης, Αντωνάκης, Λαγουδάκης.
Ρεθυμνιακός (Ι. Παρασύρης – Καραδάκης – Μπαστάκης): Παπαδάκης, Αντουράκης, Μανταδάκης, Γ. Μπαστάκης, Δελήμπασης, Μασαούτης, Λαζαρίδης, Ρουμελιώτης, Μπάρκας, Καραδάκης, Βλαστός, Σηφακάκης, Π. και Στ. Γάσπαρης, Καραγιάννης, Ξηρουδάκης, Β. Μακρυδάκης, Κεφάκης, Σ. Γάσπαρης, Ρουσσάκης, Β. Μπαστάκης, Κυριακόπουλος.
Πέραμα (Μ. Στεφανάκης): Παπαδάκης, Μοσχονάς, Κουδουνάκης, Μεταξάκης, Ν. Σταρράς, Δροσάκης, Γ. Αντιασβίλι, Βασσάλος, Μ. Ζερβός, Γ. Σταρράς, Σκουλούδης, Κ. Αντιασβίλι, Γ. Δασκαλάκης, Ι. Δασκαλάκης, Β. Κατσαμάς, Μ. Κατσαμάς, Κοτσίφης, Λαγουδάκης, Χαριτάκης, Ν. Δασκαλάκης.
Λιβάδια (Μ. Μακρυδάκης – Τ. Μαρής): Τζιρίτας, Καστελιανός, Πελαντάκης, Ε. Κλίνης, Ν. Ψωμάς, Χρυσός, Δ. Χνάρης, Χ. Χνάρης, Γ. Μαρής, Κουκουμπεδάκης, Ρασούλης, Η. Χνάρης, Γ. Κοζορώνης, Ν. Κοζορώνης, Βάμβουκας, Θωμαδάκης, Αρ. Νύκταρρης, Μ. Κλάδος, Παπαγιαννάκης, Κουγιουμουτζής, Α. Χρυσός.
Επισκοπή Β’ (Αρ. Παπαδάκης): Χριστοδουλάκης, Ε. Παυλάκης, Γ. Κιμιωνής, Βελονάκης, Στ. Παπαδάκης, Ρεϊζάκης, Κυριακάκης, Ζούκα, Σωπασής, Α. Γαβαλάς, Γουνάκης, Πατελάρος, Νικολιδάκης, Β’ Σαρρής, Ηλ. Χνάρης, Γ. Ανυφαντάκης, Καμινιώτης, Μ. Τζανιδάκης, Π. Καλλιτσουνάκης, Ξυνομηλάκης, Τσαντίλας.
Παναρκαδικός (Γ. Πανταγιάς, Τζανιδάκης), Ι. Πάτσο, Γιακουμάκης, Ε. Μερμέμογλου, Μπαρκάτσας, Λοσεουρασβίλι, Ν. Πάτσο, Στ. Γαβαλάς, Σκορδίλης, Καραμήτσος, Πολιουδάκης, Δοκιμάκης, Μαθιουλάκης, (Βλάχος), Πυργαρούσης, Πατρικαλάκης, Κ. Μακρυδάκης, Τζουρμπάκης, Συριανόγλου, Μπουζάκης, Δασκαλάκης, Βασιλείου, Κούτελας, Μπουζάκης, Βλάχος, Μ. Παντ. Μεργέμογλου.
Αετός (Φιλ. Μακατουνάκης – Τ. Μέμος): Καπετανάκης, Κεφαλογιάννης, Α. Κλίνης, Πασπαράκης, Β. Παπαδάκης, Φασουλάς, Χαραλαμπάκης, Ν. Καλλέργης, Ντούλας, Ζαχαριουδάκης, Δραμουντάνης, Σπαχής, Δ. Ξυλούρης, Σουλτάτος, Νταής, Παπαδομιχελάκης, Βασιλάκης, Δ. Κοζορώνης, Σηφάκης, Αεράκης, Γ. Παρασκευάς, Κ. Καλέας.
ΟΦΑ (Γ. Κωσταράκος-Λ. Τζαγκαράκης): Λεονάρντο, Χριστοφοράκης, Καργάκης, Α. Βογιατζάκης, Κοσμίδης, Τσιούνης, Κ. Κλειδής, Λυκούδης, Τσέλα, Συνολάκης, Ανδρεΐνι, Ν. Γωνιωτάκης, Χριστοδούλου, Ν.Ε. Γωνιωτάκης, Θ. Γασπαράκης, Γ. Βογιατζάκης, Π. Κλειδής, Τσακάλι, Λ. Τζαγκαράκης, Κ. Κλειδής, Δασκαλάκης, Τσέλα, Χριστοφοράκης.