Η Β’ κατηγορία συνεχίστηκε με τη διεξαγωγή της 4ης αγωνιστικής εκεί όπου η ΕΑΠ έμεινε μόνη της στην κορυφή μετά την πρώτη ήττα του Σπηλίου με 3-2 στα Μισίρια (μάλιστα οι Αγιοβασιλιώτες δέχθηκαν για πρώτη φορά γκολ) από τον Ολυμπιακό Ρεθύμνου. Οι παίκτες του Κώστα Πολύχρονου έκανε το 4Χ4 και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΡ.
ΕΑΠ – Αστέρας Β’ 5-1
Μέσα από ένα καλό ματς, η ΕΑΠ κατάφερε στην έδρα της να μαζέψει για 4η σερί φορά τρεις μαζεμένους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν 5-1 του Αστέρα Β’ στο γήπεδο Ατσιποπούλου εκμεταλλευόμενοι το καλό τους ξεκίνημα και «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη από το 35’ όταν και προηγήθηκαν με 3-0, φτάνοντας στην επίτευξη δύο ακόμη τερμάτων στην επανάληψη για να έρθει το τελικό 5-1. Δύο γκολ πέτυχε ο Αντώνης Λαδιανός, και από ένα οι, Τσακάλη, Καλτσουνίδης, αλλά και ο Μανώλης Παυλάκης που πέτυχε το ομορφότερο της αναμέτρησης. Το ντεμπούτο του με την ανδρική μας ομάδα έκανε ο 14χρονος Βασίλης Ποθουλάκης. Για τον Αστέρα Β’ είχε μειώσει στο 38′ σε 3-1 ο νεαρός Φραγκάγκος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Μέλαμπες – Ασή Γωνιά 1-4
Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Ασή Γωνιά η οποία επικράτησε εκτός έδρας των Μελάμπων με 1-4. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Μπαρκάτσας που σημείωσε 3 γκολ με την ομάδα του να εμφανίζεται πολύ ψυχωμένη ιδίως στο β’ ημίχρονο. Κι όμως, οι Μέλαμπες προηγήθηκαν με γκολ του Γαραντωνάκη.
Οι παίκτες του Νίκου Χριστουλάκη πέτυχαν τρία τέρματα τα οποία ακυρώθηκαν ως οφσάιντ ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν στο 49′ με τον Μπαρκάτσα. Στο 52′ ο Χατζηκωνσταντίνου έκανε το 1-2 κι έπειτα ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από τον Μπαρκάτσα στο 61′ και στο 76′.
Ολυμπιακός Ρεθ. – Σπήλι 3-2
Ο Ολυμπιακός επελαύνει το τελευταίο διάστημα. Με εξαίρεση την ήττα της 1ης αγωνιστικής η οποία έκλεισε την περασμένη εβδομάδα όπου κι εκεί στον εναπομείναντα χρόνο στα Σελλιά (παίχθηκαν τα υπόλοιπα 55 λεπτά) σκόραρε αλλά το ένα τέρμα δεν έφτανε (τελικό σκορ 2-1), σκαρφάλωσε στη 2η θέση της κατάταξης πίσω από την ΕΑΠ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κρούτι που σημείωσε δύο τέρματα απέναντι σ’ ένα Σπήλι βέβαια που από το 65′ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μουστάι.
Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαρούλη στο 10′ για να ισοφαριστούν μ’ ένα αυτογκόλ του Μαγεράκη στο 16′. Σχεδόν με την έναρξη της επανάληψης, ο Κρούτι έκανε το 2-1. Ο Βασιλάκης ξανασκόραρε για λογαριασμό του Σπηλίου σ’ έναν ακόμα αγώνα όμως ο Κρούτι στο 80′ σημείωσε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του.
Αρκάδι Αγγ. – Άρης Β’ 4-2
Το γκολ του Παναγιώτη Γρηγοράκη έβαλε σε θέση οδηγού τη νεαρή ομάδα του Άρη αλλά όχι για πολύ. Οι του Αρκαδίου Αγγελιανών μέσα σε 10 λεπτά ανέτρεψε την κατάσταση σε 3-1 (από το 30′ ως το 40′) από τα γκολ των Νινιράκη, Αντιασβίλι (με πέναλτι) και Αρκαδιανό.
Στο 80′ ο 14χρονος Θανάσης Θωμάς που εντυπωσιάζει και στου Ρέντη όποτε τον καλεί η ΠΑΕ Ολυμπιακός ξανασκόραρε μειώνοντας σε 3-2 όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μπουζάκης έβαλε τέλος στην όποια αγωνία των γηπεδούχων.
Απόλλων – Φοίνικας 0-5
Στα Μισίρια σημείωσε τη δεύτερη νίκη του πρωταθλήματος ο Φοίνικας. Οι πράσινοι επικράτησαν με 0-5 σ’ ένα άνετο απόγευμα όπου ο Τότσι άνοιξε το σκορ στο 8′ κι έπειτα ακολούθησαν τα τέρματα των Παπαδάκη, Σήφη Παπαδογιάννη και Βαγγέλη Παπαδογιάννη. Σημειώνεται ότι, τόσο ο Σήφης Παπαδογιάννης είχε δύο δοκάρια όσο και ο Βαγγέλης Παπαδογιάννης ένα.
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
ΕΑΠ – Αστέρας Β’ ……………………..5-1
(8′ Τσακάλι, 32′, 71′ Λαδιανός, 35′ Καλτσουνίδης, 68′ Παυλάκης – 38′ (πεν.) Φραγκάκος)
Ολυμπιακός Ρεθ. – Σπήλι ……….3-2
(10’Μαρούλης, 48′, 80′ Κρούτι – 16′ (αυτογκόλ) Μαγεράκης, 60′ βασιλάκης)
Αρκάδι Αγγ. – Άρης Β’ ……………4-2
(31′, Νινιράκης, 25′ (πεν.) Αντιασβίλι, 41′ Αρκαδιανός, 92′ Μπουζάκης – 15′ Γρηγοράκης, 80′ Θωμάς)
Μέλαμπες – Ασή Γωνιά …………1-4
(32′ Γαραντωνάκης – 49′, 61′, 76′ Μπαρκάτσας)
Απόλλων – Φοίνικας ……………….0-5
(8′ Τότσι, 17′ Παπαδάκης, 28′ Παπαδογιάννης, 63′, 75′ Β. Παπαδογιάννης)
Η βαθμολογία
Ομάδα ……………………Β. …Ν-Ι-Η …Γκολ
1. ΕΑΠ …………………….12 …4-0-0 …23-2
2. Ολυμπιακός Ρεθ. ……9 …3-0-1 …..9-4
-. Σπήλι ……………………..9 …3-0-1 …18-3
-. Αρκάδι Αγγ. ………….9 …3-0-1 …..12-9
5. Φοίνικας ……………..6 …2-0-2 ….9-11
6. Άρης Β’ ………………..4 …1-1-2 …..10-10
-. Αστέρας Β’ …………..4 …1-1-2 ..11-15
8. Μέλαμπες ………….3 …1-0-3 ….7-15
-. Ασή Γωνιά ………..…3 …1-0-3 ….6-11
10. Απόλλων ………….0 …0-0-4 ….1-26