Η πρώτη δημόσια προβολή του ντοκιμαντέρ «Kρουσώνας: Στα Χνάρια του Καπετάν Σατανά» στην Κρήτη, μετά την φεστιβαλική πρεμιέρα στο 23ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 1 Αυγούστου στις 21:00 στον Θερινό Δημοτικό Κινηματογράφο Βηθλεέμ στο Ηράκλειο.
Το ντοκιμαντέρ -παραγωγής 2021- αναφέρεται στην προσωπικότητα και την δράση του αρχηγού της ανταρτικής ομάδας «Σατανά», Αντωνίου Γρηγοράκη. Ένα πολυεπίπεδο κινηματογραφικό «πορτρέτο» του ίδιου και ανθρώπων που στελέχωσαν την αντιστασιακή του ομάδα, ρίχνουν φως στην πολυτάραχη εποχή που έζησε.
Την εκδήλωση διοργανώνουν η Περιφέρεια Κρήτης, ο Δήμος Hρακλείου, η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Ηρακλείου και η Cyclos Film.
Λίγα λόγια για την ταινία
Η ιστορία ενός λαού δεν είναι μόνο η επική. Η ιστορία που γεννιέται από τις μικροϊστορίες των ανθρώπων είναι εκείνη που τελικά δημιουργεί τα μεγάλα γεγονότα. Τα βουνά του Κρουσώνα, στις ανατολικές παρειές του Ψηλορείτη, υπήρξαν η μάνα τροφός των ανταρτών της Ομάδας Σατανά. Ήταν εκείνοι που δεν δίστασαν να αγωνιστούν για αυτό που υπαγόρευε η συνείδησή τους. Ποιές ήταν αυτές οι πύρινες ψυχές του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου που επισφράγισαν με την δράση τους την παρουσία τους στον τόπο; Ποιος ήταν ο Καπετάν Σατανάς, και πόση φωτιά να είχε στην ψυχή για να τα βάλει με τους δαίμονες;
Συντελεστές
Σκηνοθεσία: Βίκη Αρβελάκη
Αρχισυνταξία – Σενάριο: Κατερίνα Μπικάκη
Eπιστημονική Ομάδα: Κωνσταντίνος Ε. Μαμαλάκης – Γιώργος Α. Τζωράκης
Έρευνα: Κατερίνα Μπικάκη – Νίκος Παρασκευάς – Κωνσταντίνος Ε. Μαμαλάκης – Γιώργος Α. Τζωράκης
Διευθυντής Φωτογραφίας: Μιχάλης Μπούχλης
Μοντάζ: Μιχάλης Μπούχλης
Μουσική: Γιώργης Μανωλάκης
Μίξη Ήχου: Teemu Takalo
Μετάφραση – Υποτιτλισμός: Αδάμ Αρβελάκης
Παραγωγή: Cyclos Film
Συμπαραγωγή: Κέντρο Πολιτισμού Κρήτης,με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης και σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ιστορικών Μελετών «Αντώνης Γρηγοράκης»
Σημ. Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη με απαραίτητη πρόσκληση εισόδου. Περιορισμένος αριθμός δωρεάν προσκλήσεων θα διατεθεί στην είσοδο του Κινηματογράφου Βηθλεέμ μια ώρα πριν από την προβολή.
Λόγω της περιορισμένης χωρητικότητας των θερινών κινηματογράφων, παρακαλούνται οι κινηματογραφόφιλοι για την έγκαιρη προσέλευσή τους, διότι θα τηρηθούν όλα τα επιβαλλόμενα για την προστασία της δημόσιας ζωής μέτρα.