Με τον σεβασμό και τη λαμπρότητα που όφειλαν, διοργανωτές και συμμετέχοντες “ύψωσαν τη σημαία” των “82ων Αρκαδίων” οι οποίοι γνώρισαν μια ξεχωριστή αγωνιστική επιτυχία για την εφετινή χρονιά.
Αθλητές-τριες και παράλληλα τα παιδιά δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων σχολείων απέδειξαν ότι άξιζαν να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές σε όλα τα αγωνίσματα στα οποία έλαβαν μέρος. Δίχως το εμπόδιο της κακοκαιρίας “Εύα” η οποία έκανε την εμφάνισή της για λίγο με ένα μπουρίνι και μόνο, οι αγώνες τελέστηκαν με απόλυτη επιτυχία και με το πρόγραμμα να τελείται στο απόλυτο δίχως την παραμικρή καθυστέρηση.
Τα παιδιά των δημοτικών σχολείων αλλά και οι μεγαλύτεροι μαζί με τους ΑμεΑ, πρόταξαν το αίσθημα της θέλησης και της συμμετοχής γι’ αυτό και έλαβαν το χειροκρότημα από αρκετούς φίλους και συγγενείς που βρέθηκαν στον τερματισμό του γηπέδου της Σοχώρας.
Πρώτος ο Αρκαδιοδρόμος ο Συλλιγνάκης
Μεγάλος νικητής ήταν του Αρκάδιου δρόμου ήταν ο Στειακός Μανώλης Συλλιγνάκηςμε 1.24.08” ενώ πρώτος Ρεθεμνιώτης ο Γιώργος Πετράκης με 1.34.25”.
Πρώτη γυναίκα στον Αρκάδιο δρόμο ήταν η Στειακή Ευαγγελία Βλαχάκη 1.40.57”ενώ πρώτη Ρεθεμνιώτισσα η Καλλιόπη Παπαδάκη με χρόνο 1.46.10”.
Στο κρητικό βόλι πρώτος αναδείχθηκε ο Βασιλόπουλος όπως χρόνια τώρα ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι νικητής στους μαθητές δημοτικών σχολείων στο ίδιο αγώνισμα νικητής ήταν ο Μιχάλης Μαράκης εγγονός του αείμνηστου διεθνούς αθλητή της σφαιροβολίας, Μιχάλη Μαράκη.
Ποιοι παραστάθηκαν
Την εκδήλωση και την όλη τέλεση των φετινών Αρκαδίων αγώνων τίμησαν με την παρουσία τους, αρκετοί επίσημοι από τις τοπικές αρχές. Ήταν εκεί δίπλα στις προσπάθειες μικρών και μεγάλων αθλητών χειροκροτώντας τους θερμά.
Εκεί λοιπόν ήταν, η Αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου, Μαίρη Λιονή, ο Δήμαρχος Ρεθύμνου, Γιώργης Μαρινάκης, η Ρένα Κουτσαλεδάκη (Πρόεδρος Λιμενικού Ταμείου), ο Ιωάννης Γιαννακάκης (Αντιδήμαρχος Πολιτισμού Χανίων), ο Γιώργος Μπαλάσης (Διοικητής Τροχαίας Ρεθύμνου), η Αργυρώ Βαβουράκη (Προϊσταμένη Τμήματος Πολιτισμού και Αθλητισμού Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης), ο Σταύρος Παλτατσίδης (Καθ. Φυσικής Αγωγής Τμήματος Πολιτισμού και Αθλητισμού Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης), η κα Κοκκινάκη (πρώην προϊσταμένη Φυσικής Αγωγής Ρεθύμνου), η Μαρία Παλάσση (εκπρόσωπος Ένωσης καθ. Φυσικής Αγωγής Ρεθύμνου).
Βραβεύσεις επίσης έκαναν, οι Αετός Σταυρουλάκης (παλαίμαχος αθλητής στο Κρητικό βόλι) και Αλέξανδρος Πετρακάκης (πρώην γυμναστής).
Τιμητικές πλακέτες παρέλαβαν οι πρώην αθλητές με σπουδαίες επιτυχίες στην ιστορία των Αρκαδίων αγώνων, οι κ.κ. Γιώργος Λαμπίρης και Ευστράτιος Λαμπρίδης.
Τους αγώνες διοργάνωσαν, η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης, ο δήμος Ρεθύμνου, ο ΣΕΓΑΣ Κρήτης, η ομάδα Φυσικής Αγωγής της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, η Ένωση Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής Ρεθύμνης, ο ΟΚΑ Αρκάδι, ο Psiloritis race, ο ΣΔΥΡ, η Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου, η Παγκρήτια Ένωση πολιτιστικών συλλόγων σε συνεργασία με τους πολιτιστικούς συλλόγους του Αρκάδιου δρόμου καθώς και οι εθελοντικές ομάδες.
Οι πρωταγωνιστές στα “82α Αρκάδια”
Αρκάδιος Δρόμος Ανδρών
1. Εμμανουήλ Συλλιγνάκης 1.24’08’’
2. Andres Scollo 1.25’14’’
3. Ιωάννης Οικονομάκης (ΣΔΥΡ) 1.27’34’’
Αρκάδιος Δρόμος Γυναικών
1. Ευαγγελία Βλαχάκη (Energy Fitness) 1.40’57’’
2. Ειρήνη Φουρναράκη (Σ. Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) 1.41’32’’
3. Καρολίνα Σαλάσα 1.42’53’’
Αρκάδιος Δρόμος – Ρεθυμνιώτες
1. Γιάννης Πετράκης (ΣΔΥΡ) 1.34’25’’
2. Σπύρος Κοτζάμπασης (ΣΔΥΡ) 1.37’45’’
3. Σήφης Σηφακάκης (ΣΔΥΡ) 1.42’01’’
Αρκάδιος Δρόμος – Ρεθυμνιώτισσες
1. Καλλιόπη Παπαδάκη 1.46’10’’
2. Ελένη Γαλεράκη 1.49’14’’
3. Μίνα Τακμάκη 1.49’32’’
6000μ. Ανδρών
1. Ιωάννης Δαμανάκης (ΟΚΑ Αρκάδι) 19’55’’
2. Αντώνης Κωστάκης 20’34’’
3. Τάκης Μενεγής 21’50’’
6000μ. Γυναικών
1. Αδαμαντία Λεμοντζόγλου 25’42’’
2. Μαρίτα Παπαβασιλείου (ΣΔΥΡ) 25’50’’
3. Μαριάννα Χαρτζουλάκη 26’44’’
Κρητικό Βόλι Ανδρών
1. Γιάννης Βασιλόπουλος 14.93μ.
2. Πανάγος Τσιριβάς (ΑΟ Φαλήρου) 14.06
3. Εμμανουήλ Σφακιανάκης (ΟΚΑ Πρέβελη) 12.97
Κρητικό Βόλι Βετεράνων
1. Νίκος Μοσχονάς (ΟΚΑ Αρκάδι) 12.7μ.
2. Βασίλης Μαγγανάς (ΑΟΠ Φαλήρου) 12.07μ.
3. Παναγιώτης Καργάκης (ΟΚΑ Αρκάδι) 11.37μ.
1000μ. ΑμεΑ
1. Δημήτρης Λαρεντζάκης
2. Δημήτρης Βασσάλος
3. Κωνσταντίνος Γαροφαλάκης
2000μ. Μαθητριών ΓΕΛ/ΕΠΑΛ
1. Αλεξάνδρα Βραβορίτη (1ο ΕΠΑΛ)
2. Χλόη Σταρένιου (Μουσικό)
3. Ειρήνη Τηλεμή (1ο Γυμνάσιο)
2000μ. Μαθητών ΓΕΛ/ΕΠΑΛ
1. Μιχάλης Χατζημαρκάκης (4ο Λύκειο)
2. Πετζιαμπίβ (Ατσιποπούλου)
3. Ορέστης Βαφειαδάκης (Πειραματικό)
1000μ. μαθητών Δημ. Σχολείων
1. Γιώργος Αναστασιάδης (2ο Δημοτικό)
2. Γιώργος Βουρβαχάκης (6ο Δημοτικό)
3. Γιάννης Θεοδωρουλάκης (3ο Δημοτικό)
1000μ. μαθητριών Δημ. Σχολείων
1. Μαρία Κλαψινού (Γερανίου)
2. Νίκη Σταματογιαννάκη (5ο Δημοτικό)
3. Βασιλεία Καρατζόγλου (3ο Δημοτικό)
Κρητικό βόλι μαθητών-τριών
1. Μιχαήλ Μαράκης (10ο Δ.Σ.) 8.84μ.
2. Ανδρέας Ποθουλάκης (13ο Δ.Σ.) 8μ.
3. Πελαγία Τραϊτοράκη (15ο Δ.Σ.) 7.85μ.